Powstaną kolejne mieszkania o niskim czynszu

Kolejne samorządy i spółki miejskie otrzymają pieniądze na utworzenie nowych mieszkań niskoczynszowych w wysokim standardzie. Do 25 beneficjentów trafi 174,5 mln zł. Dzięki temu ma powstać 825 nowych mieszkań.

Powstaną kolejne mieszkania o niskim czynszu
  • Damian Jemioło
  • /
  • 22 marca 2023

Nowe mieszkania o niskim czynszu

– Rządowy program wspierania mieszkalnictwa opiera się na kilku filarach. Dla młodych ludzi, którzy chcą kupić swoje pierwsze w życiu mieszkanie, już w lipcu wystartuje program składający się z dwóch części: bezpiecznego kredytu 2% oraz oszczędnościowego Konta Mieszkaniowego. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ze względu na obecną sytuację ekonomiczną, nawet z pomocą państwa nie wszystkich stać na zakup własnego lokalu. Tu ważną rolę mają do odegrania gminy, które mocno wspieramy przy budowie mieszkań socjalnych i komunalnych, pokrywając nawet 80% kosztów tworzenia nowych lokali – mówił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Nie płacimy czynszów! Zaległości w opłatach dochodzą do 6,3 mld zł!Nie płacimy czynszów! Zaległości w opłatach dochodzą do 6,3 mld zł!Monika Świetlińska

Rządowy program ma być skierowany przede wszystkim do osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. W obecnej edycji programu środki przyznano 25 gminom i spółkom samorządowym. 

Gminy z pozytywnymi decyzjami to: Chorzów, Ciechanowiec, Gdańsk, Goleniów, Głogów, Jawornik Polski, Katowice, Kępno, Kielce, Lębork, Łaziska Górne, Łuków, Mikołów, Nowa Sarzyna, Olkusz, Olsztyn, Serock, Sopot, Świnoujście, Tychy, Wałbrzych i Warszawa. 

Na tej samej zasadzie wsparcie zostało przyznane Sanockiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o., Zakładowi Gospodarki Lokalowej sp. z o.o. w Zamościu oraz Zarządowi Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o. w Poznaniu.

876 mln zł dla gmin

Na budowę nowych mieszkań komunalnych zaplanowano 1,65 mld zł. Z tego wydano dotychczas 876 mln zł. Z tych pieniędzy ma powstać 4011 nowych lub całkowicie odnowionych budynków. Reszta środków z programu może być przeznaczona na budowę lokali mieszkalnych na wynajem, kupno lub dla mieszkań zakładowych.

W Polsce niestety jest solidny problem na rynku nieruchomości – zwłaszcza w dużych miastach. Trudna sytuacja ekonomiczna zdecydowanie nie poprawia sytuacji Polek i Polaków – szczególnie młodych. Jak wskazywał kiedyś Grzegorz Gajda, specjalista ds. rozwoju miast w Europejskim Banku Inwestycyjnym – dostępne cenowo mieszkania najlepiej finansować długoterminowymi kredytami bankowymi. Jednym z podmiotów, które ich udziela jest Europejski Bank Inwestycyjny, finansujący od 1 do 3 mld euro na projekty mieszkaniowe w całej Unii Europejskiej – w tym w Polsce. 

Mieszkania dla niepełnosprawnych. Setki milionów na ten celMieszkania dla niepełnosprawnych. Setki milionów na ten celAnna Malinowska

Dodatkowo – w zachodniej części Europy mieszkania częściej budowane są przez spółki miejskie i przedsiębiorstwa mieszkaniowe. Problemem w Polsce jest też masowe wykupowanie mieszkań przez fundusze – w tym zagraniczne. Rynek mieszkaniowy w naszym kraju zdecydowanie potrzebuje odwilży. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!