Zatrzymani za szpiegostwo! Grupa przestępcza rozpracowana

W toku śledztwa prowadzonego przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 9 osób podejrzanych o prowadzenie działalności na rzecz obcego wywiadu.

Zatrzymani za szpiegostwo! Grupa przestępcza rozpracowana
  • Jakub Stasak
  • /
  • 27 marca 2023

Tymczasowe aresztowania

Nadzorujący sprawę prokurator uznał, że z uwagi na obawę matactwa, ucieczki bądź ukrycia się podejrzanych, a także grożącą im surową karę i konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, zasadne będzie skierowanie do Sądu Rejonowego Lublin- Zachód w Lublinie sześciu wniosków o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres od jednego do trzech miesięcy.

Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratury i przychylił się do wniosku.

Wobec pozostałej trójki zatrzymanych wciąż trwają czynności procesowe.

Dożywocie dla szpiega? Rząd chce wyższych kar za zdradęDożywocie dla szpiega? Rząd chce wyższych kar za zdradęJoanna Gościńska

Podejrzani o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej to obywatele Ukrainy i Białorusi.

Podczas specjalnej, zorganizowanej w siedzibie MSWiA, konferencji prasowej, szef resortu i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, ujawnił:

„Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Materiał dowodowy wskazuje, że grupa ta prowadziła monitoring tras kolejowych. Do jej zadań należało m.in. rozpoznawanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy”.

Rosyjscy szpiedzy działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Opisana powyżej sprawa jest stosunkowo nowa, ponieważ szpiegowska działalność zatrzymanych rozpoczęła się prawdopodobnie na początku bieżącego roku.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego 2022 roku) polskie służby ujęły jednak już 20 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskim lub białoruskim wywiadem.

Polak białoruskim szpiegiem. Kiedyś pracował w ZOMOPolak białoruskim szpiegiem. Kiedyś pracował w ZOMOMonika Świetlińska

Zagadnienie to wielokrotnie poruszane było na łamach Dziennika Prawnego, a publikacje, o których mowa dotyczyły m.in. aresztowania, mieszkającego w naszym kraju od 18 lat obywatela Rosji.

Jak ustaliła Służba Kontrwywiadu Wojskowego, na zlecenie rosyjskich służb specjalnych pozyskiwał on informacje dotyczące gotowości bojowej Sił Zbrojnych RP oraz wojsk NATO.

Śledzić obiekty wojskowe o krytycznym znaczeniu dla obronności Polski oraz zdobywać informacje o zdolności bojowej, morale i o funkcjonowaniu jednostek wojskowych w naszym kraju mieli natomiast dwaj mężczyźni zatrzymani w kwietniu.

Jeden z nich legitymował się rosyjskim, drugi białoruskim paszportem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!