Czołgi K2 będą produkowane w Poznaniu

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu będą odpowiadać za produkcję polskich czołgów K2 Black Panther. Po stronie WZM ma być także serwisowanie oraz remontowanie koreańskich wozów.

Czołgi K2 będą produkowane w Poznaniu
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 8 marca 2023

WZM w Poznaniu będzie produkować czołgi K2

Początkiem marca Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej ogłosił, że czołgi K2 Black Panther oraz pojazdy towarzyszące, zbudowane na ich podwoziu będą produkowane w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych. To efekt porozumienia zawartego między koreańską spółką Hyundai Rotem Company i Polską Grupą Zbrojeniową, w którym określono zasady współpracy przemysłowej przy produkcji, dostawach i obsłudze czołgów K2 w wersji polskiej.

- To jest dobra informacja dla Poznaniapowiedział Mariusz Błaszczak. — Nie mieliśmy wątpliwości, że najnowocześniejsze czołgi K2, zaprojektowane w XXI wieku, będą właśnie tu [WZM w Poznaniu – przyp. red] serwisowane, remontowane i produkowane dodał wicepremier.

Umowa obejmuje zamówienie opiewające na 1000 czołgów, z czego 180 zostanie dostarczone w całości z Korei. Pozostałe „K2” mają być wyprodukowane przez poznańskie zakłady.

Co wyróżnia czołgi K2 Black Panther?

K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kal. 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach.

Sprzęt wojskowy z Korei już w Polsce [FILM]Sprzęt wojskowy z Korei już w Polsce [FILM]Monika Świetlińska

Opancerzenie czołgu K2 już w standardowej konfiguracji, które może być dodatkowo uzupełnione przez aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS), zapewnia wysoką odporność balistyczną i przeciwminową. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Czołg charakteryzuje się relatywnie niską masą wynoszącą 55 ton oraz zastosowaniem zawieszenia hydropneumatycznego.

Jakie zmiany będą w polskiej wersji?

Wszystkie czołgi K2, które powstaną w ramach współpracy z WZM w Poznaniu zostaną wyposażone w system łączności zgodny z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP, a także w system zarządzania polem walki BMS, kompatybilny z systemem, w który zostaną wyposażone czołgi M1A2 ABRAMS.

Zmiany w konfiguracji przewidzianej dla czołgu w wersji K2PL obejmować będą wzmocnienie opancerzenia, doposażenie w system obserwacji dookólnej oraz aktywny system ochrony pojazdów ASOP, możliwość zastosowania amunicji programowalnej z innego źródła oraz polskiego 12,7 mm WKM.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!