fb

Czy można zbudować domek na działce rekreacyjnej?

Ceny działek rekreacyjnych są sporo niższe niż działek typowo budowlanych. Czy w związku z tym możliwe jest postawienie domku na takim gruncie?

Czy można zbudować domek na działce rekreacyjnej?
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 kwietnia 2020

Podstawowym atutem działki rekreacyjnej jest jej znacznie niższa cena w porównaniu do działki typowo budowlanej. Jeśli jest to działka zlokalizowana na przedmieściach, nierzadko jest położona w ciekawej okolicy, a dzięki korzystnej cenie można bez kłopotu pozwolić sobie na zakup większego terenu. Czasem działka rekreacyjna zlokalizowana jest na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a te znajdują się w świetnych punktach miasta. Odpowiadając na pytanie, czy możemy postawić domek na takiej działce, zależy w dużej mierze od tego, jakiego rodzaju ma to być budowla. Chodzi o to, czy będzie to całoroczny dom jednorodzinny, czy też zwyczajny, mały domek letniskowy.

Co to jest działka rekreacyjna?

Działka rekreacyjna jest pojęciem potocznym. Żadna ustawa nie definiuje takiego rodzaju gruntu. Jedynie w prawie budowlanym możemy znaleźć zapis o wolnostojących budynkach parterowych, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. Takie obiekty służą do tego, by w nich sezonowo wypoczywać. Nie mogą jednak być całorocznymi działkami rekreacyjnymi.

Co to jest Rodzinny Ogródek Działkowy?

Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD) są terenami rekreacyjnymi, które należą do Polskiego Związku Działkowców. Zwykle są zlokalizowane w granicach miast, a często nawet blisko centrum. Terenu Rodzinnego Ogródka Działkowego nie da się kupić na własność. Korzysta się z niego na zasadzie umowy najmu, jeśli jest się członkiem Polskiego Związku Działkowców. Przepisy regulują działalność ROD w taki sposób, że całkowicie zakazują budowy na ich terenie całorocznych domów jednorodzinnych. Można jedynie postawić niewielki domek letniskowy. Nawet jeśli związek działkowców, jako właściciel terenu wyrazi zgodę na postawienie takiego domku, to nie będzie można się w nim zameldować.

Czy można budować dom na działce rekreacyjnej poza miastem?

Oczywiście możemy być właścicielami działki rekreacyjnej zlokalizowanej poza miastem, która nie należy do Polskiego Związku Działkowców. Żeby dowiedzieć się, czy budowa jest możliwa, trzeba dowiedzieć się, czy teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli taki dokument istnieje, to zawiera on informacje, jakiego rodzaju budynki mogą być stawiane na danym terenie. I tak najczęściej można będzie postawić domek letniskowy, a czasem nawet całoroczny domek jednorodzinny. Do planu zagospodarowania może zajrzeć każdy. Szukać go trzeba w wydziale zajmującym się architekturą w gminie.

Jeśli nie ma zgody na postawienie całorocznego domku na takim terenie, a mimo to taki budynek postawimy, mamy do czynienia z samowolą budowlaną. Często zgoda na postawienie domku jest uzależniona od tego, czy powierzchnia budynku nie przekroczy określonego limitu.

CZYTAJ TEŻ Samowola budowlana. Kiedy można ją zalegalizować i jak to zrobić?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!