Czy podatek Belki zniknie?

Podatek Belki, który miał być wprowadzony na chwilę – funkcjonuje już od 20 lat. Czy w ogóle jest szansa na jego zniesienie?

Czy podatek Belki zniknie?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 18 września 2023

Czym jest podatek Belki?

Podatek Belki (od nazwiska ówczesnego wicepremiera i ministra finansów Marka Belki) to obecny podatek od zysków kapitałowych w Polsce. Wprowadzono go w 2002 r., za rządów Leszka Millera. Z początku obejmował tylko zyski z depozytów bankowych.

Podatek od zysków giełdowych — kiedy i jak go rozliczyć?Podatek od zysków giełdowych — kiedy i jak go rozliczyć? Anna Pakaszewska-Cetera

 Jednak już rok później zakres podatku został rozszerzony, obejmując także zyski z inwestycji w papiery wartościowe. Mimo że w momencie jego wprowadzenia podkreślano, że to podatek przejściowy, minęło już 21 lat, a nadal istnieje.

Obecnie podatek Belki wynosi 19% i jest pobierany od zysków z tytułu obrotu instrumentami finansowymi, takimi jak akcje na giełdzie czy zyski z depozytów bankowych, w tym lokaty czy ROR-y. Podatek ten jest również nakładany na dywidendy wypłacane inwestorom. W 2022 r. wpłaty do budżetu z tytułu podatku Belki wyniosły aż 5,75 mld złotych.

Czy podatek Belki zniknie?

W kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych, Koalicja Obywatelska zaproponowała zniesienie podatku Belki dla oszczędności i inwestycji do 100 tys. złotych, jeśli są utrzymywane przez okres dłuższy niż rok. Jest to jedno z 100 konkretnych zobowiązań na pierwsze 100 dni rządów KO. Jednak czy to tylko kolejna obietnica wyborcza?

Inne partie polityczne nie wydają się mieć konkretnego planu dotyczącego podatku Belki. Rządząca partia PiS nie wspomina o nim w swoim obecnym programie, mimo że w przeszłości pojawiały się pomysły na jego modyfikację. PSL, które wcześniej zabiegało o likwidację podatku Belki, teraz wycofało się z tego postulatu. Partia Polski 2050 Szymona Hołowni również nie odnosi się bezpośrednio do tego podatku w swoim programie.

Temat podatku Belki oprócz KO podjęła też Konfederacja. Proponują oni m.in. zwolnienie lokat i obligacji z podatku, ale nie ma jasnej deklaracji o całkowitej jego likwidacji.

Likwidacja podatku Belki to kiełbasa wyborcza?

Zapowiedzi zmian w podatku Belki wydają się jednymi z wielu obietnic wyborczych, które mogą nigdy nie zostać zrealizowane. Wydaje się, że temat podatku Belki nie jest priorytetem dla większości partii politycznych.

Badania Instytutu Finansów z maja 2023 r. pokazują, że jedynie 20% respondentów deklaruje, że zmiana podatku od zysków kapitałowych skłoniłaby ich do większego zaangażowania w inwestowanie. Oznacza to, że nie jest to temat szczególnie popularny wśród społeczeństwa.

Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Anna Malinowska

Na razie inwestorzy mogą cieszyć się jedynie z możliwości odliczenia strat z funduszy inwestycyjnych od zysków z inwestycji w akcje, kryptowaluty, CFD czy forex, co jest już pewnym krokiem w kierunku uproszczenia systemu podatkowego dla inwestorów na rynkach finansowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.