Czy restrukturyzacja może pomóc firmie?

Firmy, które stały się niewypłacalne lub wisi nad nimi takie zagrożenie, mogą obrać wiele różnych ścieżek. Jedną z nich jest zdecydowanie się na przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego. Jednak czy to dobra decyzja? Co warto wiedzieć o tej procedurze? Na te i wiele innych kluczowych pytań odpowiemy poniżej!

Czy restrukturyzacja może pomóc firmie?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 15 marca 2024

Restrukturyzacja występuje pod wieloma postaciami

Niekiedy restrukturyzacja, z którym to określeniem można spotkać się na przykład tutaj: https://www.eif.pl/oferta/restrukturyzacja-dla-firm/, oznacza przeorganizowanie procesów w firmie czy cięcie kosztów (np. poprzez zwolnienia grupowe), bez udziału organów publicznych. Natomiast obecnie polskie przepisy przewidują także przeprowadzenie formalnego postępowania restrukturyzacyjnego, którego częścią jest (w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od wybranej formy restrukturyzacji) sąd.

Wyróżnia się cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych. Postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe oraz postępowanie układowe koncentrują się przede wszystkim na zmianie struktury zadłużenia, natomiast postępowanie sanacyjne idzie znacznie dalej i rozciąga się także na inne aspekty działalności przedsiębiorcy, w celu naprawy firmy na wielu płaszczyznach.

Obecnie szczególnie dużą popularnością cieszy się pierwsze z wymienionych rozwiązań, czyli postępowanie o zatwierdzenie układu. Powód jest prosty: jak sugeruje jego nazwa, sąd nie przeprowadza w takim przypadku restrukturyzacji na własną rękę, a jedynie weryfikuje przygotowany wcześniej układ. Powstaje on w wyniku ustaleń poczynionych przez przedsiębiorcę z jego wierzycielami. W ten sposób czas trwania postępowania można ograniczyć do minimum, co miewa ogromny wpływ na sytuację firmy i jej dalsze funkcjonowanie.

Poprawnie przeprowadzona restrukturyzacja to klucz do wypłacalności

Każda restrukturyzacja może przebiegać inaczej w zależności od sytuacji firmy (struktury zadłużenia, nastawienia wierzycieli), natomiast cechą wspólną dla wielu tego typu procesów jest przywrócenie przedsiębiorstwa na właściwe tory. Przykładowo, układ zawarty w ramach postępowania o zatwierdzenie układu może obejmować m.in. umorzenie części długu, a także wydłużenie okresu spłaty zadłużenia, co pozwoli na kontynuowanie działalności bez przeszkód.

Warunek jest jeden: wszystkie detale muszą być dopięte na ostatni guzik. Tylko jak przeprowadzić restrukturyzację skutecznie i bezproblemowo? Zazwyczaj nie obejdzie się bez skorzystania z usług profesjonalnego doradcy restrukturyzacyjnego, który podpowie najlepsze rozwiązania, wyjaśni przebieg całej procedury i wiele więcej. W ten sposób można uniknąć wielu podstawowych błędów, wynikających z niewiedzy i braku doświadczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.