Unia Europejska planuje wprowadzić limity płatności gotówką. Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Unia Europejska planuje wkrótce wprowadzić limity płatności gotówką. W ten sposób chce walczyć z przestępstwami finansowymi, w tym z tzw. praniem brudnych pieniędzy. Dodatkowo zmiany przepisów mają również objąć temat kryptowalut. Jakie zmiany nas czekają i kiedy należy się ich spodziewać? 

Unia Europejska planuje wprowadzić limity płatności gotówką. Kiedy zaczną obowiązywać nowe p
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 15 marca 2024

Ograniczenia płatności gotówką

Parlament Europejski i Rada Europejska zgodzili się na wstępne ustalenia w kierunku wprowadzenia nowych przepisów dotyczących zakazu płatności gotówką powyżej określonej kwoty. Celem tych działań jest redukcja przestępstw finansowych, w tym prania brudnych pieniędzy. W planach jest ustalenie limitu w wysokości 10 tys. euro, jednakże prawdopodobnie poszczególne kraje członkowskie będą mogły indywidualnie ustalić tę wysokość.

Jak można zapłacić za zakupy — sposobyJak można zapłacić za zakupy — sposobyMałgorzata Łaziuk

Jeżeli planowane przepisy zaczną obowiązywać, wówczas płatność gotówką powyżej tej kwoty będzie niedozwolona — będzie ona możliwa wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego. Może to prowadzić do trudności związanych z zakupami luksusowych towarów i usług za gotówkę.

Przewiduje się, że przepisy te wejdą w życie już w 2027 r. Wyjątkiem mają być kluby piłkarskie — ma je obowiązywać okres przejściowy do początku 2029 r.

Dodatkowe kontrole transakcji

Zakaz płacenia gotówką powyżej 10 tys. euro to nie jedyne ograniczenie płatności gotówkowych, które ma wkrótce wejść w życie. Unia Europejska planuje wprowadzić również pewne kontrole transakcji gotówkowych na kwoty z przedziału 3-10 tys. euro. W takich przypadkach będzie konieczne przedstawienie przez klienta swojej tożsamości i odpowiedniego dokumentu. Kontrole te będą dokonywane tylko w przypadku określonych podmiotów — banków, instytucji finansowych, podmiotów zajmujących się zarządzaniem aktywami, agencji nieruchomości, handlowców, sprzedawców towarów luksusowych i kasyn. 

W planach są także nowe przepisy dotyczące obrotu kryptowalutami. Przy transakcjach powyżej 1000 euro giełdy i operatorzy portfeli będą zobowiązani do weryfikacji klientów i informacji, których udzielili. 

Limity płatności gotówką w Polsce

W Polsce aktualnie nie obowiązują żadne limity dotyczące transakcji gotówkowych pomiędzy prywatnymi osobami. Inaczej ma się rzecz w przypadku firm, pomiędzy którymi zakazane są płatności gotówką powyżej 15 tys. zł brutto. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca kupuje coś od drugiego przedsiębiorcy, a wartość nabywanej rzeczy przekracza 15 tys. zł brutto, wówczas zobowiązany jest do zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!