Jak rozliczyć PIT przez e-deklaracje?

Do końca kwietnia, jak co roku, musimy złożyć swoje deklaracje podatkowe. Podatek PIT 2023 obowiązuje każdego podatnika. Czy każdy może skorzystać z dobrodziejstw technologii i rozliczyć PIT online? Najprostsza droga do tego, uporać się z obowiązkiem złożenia deklaracji PIT za 2023 rok to darmowy program PIT, dzięki któremu szybko i wygodnie możemy złożyć rozliczenie PIT online przez e-deklaracje. Poznaj najlepszy sposób na rozliczenie podatku dochodowego!

Jak rozliczyć PIT przez e-deklaracje?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 18 marca 2024

Program do rozliczania PIT przez Internet

Deklaracje podatkowe PIT-37 należy złożyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2024 roku. Możesz rozliczyć PIT online lub skorzystać z pomocy księgowego. Nawet jeśli wybierasz tę drugą opcję, to i tak warto wiedzieć, jak złożyć deklaracje PIT za ubiegły rok. Rośnie liczba podatników, którzy wybierają najprostszą drogę do zrealizowania obowiązku podatkowego, czyli rozliczają e-PIT z użyciem programu do PIT. Rozliczenia PIT przez Internet mogą podjąć się wszystkie osoby fizyczne z wyłączeniem osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie są osobami fizycznymi. Niemniej zdecydowana większość podatników, która składa najpopularniejsze zeznania podatkowe, czyli PIT-36 oraz PIT-37 może zdecydować się na program do rozliczania PIT e-deklaracje i w ten sposób szybko i sprawnie wysłać do urzędów skarbowych swój e-PIT.

Elektroniczny PIT jest znacznie łatwiej sprawdzić i rozliczyć przy użyciu systemu komputerowemu niż tradycyjne zeznanie podatkowe, dlatego podatnicy decydujący się na rozliczenie PIT przez Internet mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Korzystając z programu do PIT można liczyć też na mniej pomyłek, gdyż program PIT dokładnie zapisuje wszystkie uzupełnione rubryki każdego formularza. Rozlicz PIT szybko i bez kłopotów — wybierz program do PIT online lub pobierz go na swoje urządzenie. 

Jak rozliczysz PIT przez internet?

E-deklaracje dostępne w programie do PIT umożliwiają wygodne złożenie zeznania podatkowego bez wychodzenia z domu. W bazie formularzy programu znajdziesz wszystkie niezbędne wnioski, zarówno najpopularniejsze PIT-36 i PIT 37, jak i również PIT-0, w którym znajdziesz wszystkie ulgi. Rozliczenie w formie elektronicznej jest wygodnie, a przede wszystkim szybsze, ponieważ nie musisz fizycznie odwiedzać placówki urzędu skarbowego. Program do PIT pozwala rozliczyć PIT bez wychodzenia z domu oraz bez kolejek, ponieważ wszystkie dane automatycznie trafiają do urzędu skarbowego.

Co więcej, rozliczenie przez Internet to idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie czuje się w świecie zeznań podatkowych jak ryba w wodzie. Program PIT pozwala łatwo wyliczyć podatek dochodowy na podstawie danych z PIT-u, który do końca lutego każdego roku wystawia pracodawca. Jak rozliczyć e-PIT? Na początek wystarczy pobrać program, dzięki któremu złożysz swój PIT-36 czy PIT-37 i obliczysz podatek dochodowy. W programie, zamiast pustych tabelek z niezrozumiałymi często opisami, znajdziesz intuicyjny kreator, który dokładnie podpowie Ci, które dane musisz wpisać w kolejnych krokach, aby złożyć prawidłowy plik w urzędzie skarbowym. Deklaracje wypełnia się zatem intuicyjnie, a Ty jako podatnik masz pewność, że nie przeoczyłeś żadnej ważnej rubryki w formularzu. Tylko nieco więcej wysiłku wymaga wypełnienie formularzy dotyczących ulg podatkowych. Na szczęście nie musisz znać się na podatkach, żeby wiedzieć, z których ulg skorzystać. Tutaj również pomocny będzie program lub po prostu informacje znalezione w sieci. A jakie ulgi podatkowe mogą Cię obowiązywać?

Jakie ulgi uwzględnić w rozliczeniu PIT przez Internet?

Coroczny e-PIT od osób fizycznych obejmuje należny podatek dochodowy. Jeśli księgowość w firmie prawidłowo obliczała przez ostatnie 12 miesięcy zaliczki na poczet podatku, nie musisz obawiać się dopłaty. Co więcej, możliwy jest także zwrot podatku, chociażby z tytułu ulg, z których możesz skorzystać. Do najpopularniejszych ulg zalicza się m.in.:

  • ulga na dziecko (trzeba jednak pamiętać o limicie dochodów, który w przypadku małżonków wychowujących dziecko wynosi 112 000 zł),
  • ulga internetowa (tutaj ograniczenie polega na możliwości odliczenia jedynie dwóch lat z rzędu w ciągu całego okresu płacenia corocznych podatków od osób fizycznych),
  • ulga termomodernizacyjna (popularna w ostatnich latach forma ulgi, która obejmuje m.in. inwestycje w ocieplanie budynków, wymianę okien czy montaż pomp ciepła bądź instalacji fotowoltaicznych),
  • ulga rehabilitacyjna (w zależności od tego, czy w minionym roku korzystałeś/aś z tego rodzaju pomocy zdrowotnej oraz w jakim zakresie),
  • ulga mieszkaniowa (dla osób, które nabyły nieruchomość w minionym roku rozliczeniowym),
  • ulga za IKZE (składki wpłacone na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego do pewnego limitu również można odliczyć od podatku).

To tylko część ulg, z których mogą skorzystać podatnicy. Przed rozliczeniem się za 2023 rok warto sprawdzić wszystkie możliwości, dzięki którym możesz zmniejszyć swój podatek dochodowy lub otrzymać niemały zwrot podatku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!