Pożyczka. O czym trzeba wiedzieć?

Często mówi się, że aby stracić przyjaciela należy pożyczyć mu pieniądze lub inną niezbędną mu rzecz. Pomagając, nawet bliskim należy stosować umiarkowane zaufanie. O czym trzeba pamiętać?

Pożyczka. O czym trzeba wiedzieć?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 11 kwietnia 2024

Jakie czynności podjąć przed pożyczeniem pieniędzy?

Przed podjęciem decyzji o pożyczeniu pieniędzy przede wszystkim warto to gruntownie rozważyć, nawet jeśli prosi osoba bliska lub przyjaciel. Można także podjąć szereg działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka i zapewnienie przejrzystości w relacji finansowej

Po pierwsze, warto zapytać o cel pożyczki. Otwarta rozmowa pomaga zrozumieć, dlaczego potrzebuje ona środków finansowych i jak ma zamiar je wykorzystać. Dobrym rozwiązaniem jest również upewnienie się (jeśli jest taka możliwość), że cel pożyczki jest rzeczywisty oraz że będzie spłacany w określonym czasie.

Czynnością niezbędną jest ustalenie jasnych warunków pożyczki. Przejawem odpowiedzialności i dbania o sprawy finansowe jest sporządzenie pisemnej umowy, w której szczegółowo zostaną opisane wszystkie ustalenia, w tym kwota pożyczki, oprocentowanie (jeśli dotyczy), termin spłaty oraz wszelkie inne istotne informacje. Warto również omówić ewentualne konsekwencje niespłacenia pożyczki w wyznaczonym terminie.

Warto zastanowić się, czy pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić pożyczkę w ustalonym terminie oraz, czy nie będzie to obciążeniem finansowym. Przeprowadzenie takiej analizy sytuacji finansowej może pomóc w uniknięciu potencjalnych problemów w przyszłości. W niektórych sytuacjach można rozważyć formy pomocy, które są mniej ryzykowne niż pożyczka: na przykład zaoferować wsparcie w znalezieniu pracy, doradztwo finansowe lub pośrednictwo w uzyskaniu innej formy wsparcia.

Spirala zadłużenia. Jak z niej wyjść?Spirala zadłużenia. Jak z niej wyjść? Michał Górecki

Jasna komunikacja w trakcie całego procesu udzielania pożyczki to kolejna sprawa, o której należy pamiętać. Trzeba otwarcie rozmawiać o finansach oraz oczekiwaniach dotyczących spłaty pożyczki.

Pożyczając pieniądze istnieje ryzyko ich utraty, nawet w przypadku osób, z którymi utrzymywany jest regularny kontakt: z rodziną, czy z przyjaciółmi. Warto zabezpieczyć swoje interesy poprzez sporządzenie umowy pożyczki lub zaangażowanie osób trzecich jako świadków. Niezbędne jest zachowanie dokumentacji oraz pilnowanie postępów w spłacie pożyczki, aby mieć pełen obraz sytuacji oraz móc podjąć odpowiednie kroki w przypadku problemów.

Warto przypomnieć: jeśli ktoś prosi o pożyczkę nie podczas kontaktu osobistego, a za pośrednictwem komunikatorów zalecamy ostrożność: popularne są oszustwa związane z pożyczkami i zakupami: proszenie o kod BLIK.

Co, jeśli ktoś nie chce oddać pożyczonych pieniędzy?

Jeśli osoba, której została udzielona pożyczka odmawia zwrotu sytuacja może być trudna i stresująca. Istnieją kroki, które warto podjąć, aby próbować odzyskać pożyczone pieniądze.

Pierwszym krokiem powinno być otwarcie rozmowa z osobą, która zalega ze spłatą pożyczki. Powinno w niej paść pytanie, czy istnieje możliwość uregulowania długu w najbliższym czasie. Problem może wynikać z niedopowiedzeń lub trudności finansowych, dlatego warto dać szansę na wyjaśnienie sytuacji.

Co to jest lichwa?Co to jest lichwa?Mikołaj Frączak

Niestety — bywa również, że zwłoka w oddaniu pożyczki popełniana jest z premedytacją. Jeśli to nie poskutkuje — dalej należy kontaktować się pisemnie — poprzez e-mail, sms, list polecony. Sposobem na odzyskanie długu może być również wysłanie wezwania przedsądowego, 

Jeśli wszystkie inne metody zawiodą, można rozważyć wytoczenie sprawy sądowej przeciwko osobie, która zalega ze spłatą pożyczki. W takim przypadku warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże Ci ocenić szanse na sukces oraz przeprowadzić Cię przez proces prawny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!