Czy trzeba zgłosić pracodawcy planową operację?

Bardzo często zdarza się, że termin operacji lub zabiegu wyznaczony jest z dużym wyprzedzeniem. Czy jednak prawo nakazuje poinformować pracodawcę o nieobecności z nim związanej? 

Czy trzeba zgłosić pracodawcy planową operację?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 23 lipca 2024

Informacja o operacji — czy jest potrzebna?

Informowanie pracodawcy o planowanej operacji z wyprzedzeniem, na długo przed jej terminem, chociaż nie jest obowiązkiem prawnym — jest dobrą praktyką.

Przede wszystkim — otwarta komunikacja pozwala na lepsze zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie. Pracodawca może wtedy odpowiednio wcześnie zaplanować działanie podczas nieobecności pracownika, co minimalizuje zakłócenia w pracy zespołu i utrzymuje płynność operacyjną przedsiębiorstwa. Znalezienie odpowiedniego zastępstwa, zwłaszcza na kluczowych stanowiskach często wymaga więcej czasu i zaangażowania, dlatego wcześniejsze powiadomienie jest szczególnie cenne.

Wcześniejsze zgłoszenie nieobecności związanej z operacją daje pracodawcy czas na przygotowanie się do nieobecności pracownika. Może to obejmować szkolenie innej osoby, aby mogła ona przejąć tymczasowo obowiązki, lub rozdzielenie zadań między członków zespołu. Dzięki temu firma może funkcjonować bez zakłóceń, a pracownik może skupić się na swoim zdrowiu.

Zwolnienie lekarskie. Kto może je otrzymać? Co, gdy się skończy?Zwolnienie lekarskie. Kto może je otrzymać? Co, gdy się skończy? Małgorzata Łaziuk

Nie trzeba informować pracodawcy o planowanej operacji, ponieważ prawo chroni prywatność pracowników, w tym informacje zdrowotne. Zatrudniony może zachować takie dane w tajemnicy: nie można wymagać ujawniania szczegółów dotyczących stanu zdrowia ani planowanych zabiegów medycznych. Nie powinno się także ich upubliczniać współpracownikom, czy kontrahentom — należy jedynie przekazać, że dana osoba przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Czy trzeba zgłaszać elektroniczne zwolnienie lekarskie?

Pracownik ma obowiązek poinformowania pracodawcy o swojej nieobecności, ale nie musi osobiście dostarczać zwolnienia lekarskiego. ZUS automatycznie przekazuje e-ZLA pracodawcy za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ( PUE ZUS), jednak ważną czynnością jest przekazanie informacji nieobecności, zgodnie z obowiązującymi w danej firmie procedurami.

Oznacza to, że mimo iż system PUE ZUS usprawnia przekazywanie zwolnień, obowiązek poinformowania pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy wciąż spoczywa na pracowniku. Czynność ta może odbywać się za pośrednictwem różnych środków komunikacji, takich jak telefon, e-mail lub wiadomość SMS, zgodnie z wewnętrznymi zasadami ustalonymi w miejscu pracy.

Gdzie pracodawca sprawdza zwolnienie lekarskie?Gdzie pracodawca sprawdza zwolnienie lekarskie?Anna Pakaszewska-Cetera

Automatyzacja tego procesu eliminuje ryzyko zgubienia lub opóźnienia dostarczenia zwolnienia lekarskiego. Pracownik, który jest chory, nie musi martwić się o fizyczne dostarczenie dokumentu do pracodawcy, co jest szczególnie ważne w sytuacjach nagłych lub poważnych schorzeń.

Dzięki wprowadzeniu e-ZLA cały proces zarządzania nimi stał się bardziej efektywny i transparentny, co jest korzystne zarówno dla zatrudnionych, jak i przedsiębiorców. Automatyzacja i cyfryzacja zwolnień lekarskich jest przykładem, jak technologia może usprawniać administracyjne procesy i poprawiać komfort pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!