Czy w Polsce powstaną morskie farmy wiatrowe?

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz ze spółką ORLEN Neptun przekazały aktualne doniesienia dotyczące postępów prac związanych z konstrukcją pierwszego na polskim wybrzeżu terminala instalacyjnego dla farm wiatrowych na morzu. Podczas tego wydarzenia przedstawiono również znaczenie portów morskich w rozwijaniu energetyki wiatrowej na morzu.

Czy w Polsce powstaną morskie farmy wiatrowe?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 22 maja 2023

Energetyka wiatrowa — nadmorska przyszłość

Morska energetyka wiatrowa ma szansę stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. Rozbudowa portu w Świnoujściu o nowy terminal to wielka szansa na rozwój całego regionu. Badania pokazują, że jedno miejsce pracy w porcie generuje aż osiem miejsc pracy w przemyśle okołoportowym – stwierdził wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. 

Na granicy lat 2024 i 2025 w porcie Świnoujście zostanie uruchomiony pierwszy w Polsce i jednocześnie jeden z najnowocześniejszych w Europie terminali instalacyjnych dla morskich farm wiatrowych. Umowa dotycząca dzierżawy terenów portowych została podpisana w jesieni 2022 roku. Zgodnie z ustalonym harmonogramem, prace budowlane terminala rozpoczną się jeszcze w 2023 roku.

Elektrownie wiatrowe bliżej domów? – powstaje nowa ustawaElektrownie wiatrowe bliżej domów? – powstaje nowa ustawaMartyna Kowalska

Terminal osiągnie pełną zdolność operacyjną na przełomie lat 2024 i 2025. Obecnie trwają rozbiórki przygotowawcze mające na celu przygotowanie terenu pod rozpoczęcie budowy. 

Jakie będą etapy realizacji projektu? 

Realizacja budowy terminalu składa się z dwóch niezależnych projektów: części hydrotechnicznej, nad którą czuwa Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, oraz części lądowej, która jest prowadzona przez ORLEN NEPTUN. W ramach działań podjętych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, powstaną dwa nowe nabrzeża, wysunięte o 25 metrów dalej w kierunku wody niż obecne nabrzeża. 

Tor wodny zostanie pogłębiony na odcinku od obrotnicy Mieleńskiej do nowego terminalu, a materiał zgromadzony w wyniku pogłębiania będzie wykorzystany do wykonania nasypów między nowymi a istniejącymi nabrzeżami. Natomiast w ramach inwestycji realizowanej przez ORLEN NEPTUN, powstaną nowe przestrzenie magazynowe dla komponentów morskich turbin wiatrowych, takich jak wieże, łopaty i gondole, o całkowitej powierzchni około 17 hektarów. Ponadto, zostanie zbudowana infrastruktura komunikacyjna oraz nowy obiekt administracyjno-biurowy.

Darmowy prąd we własnym domu. Czy taka opcja jest możliwa?Darmowy prąd we własnym domu. Czy taka opcja jest możliwa?Monika Świetlińska

Planowany terminal instalacyjny w Świnoujściu zostanie uznany za jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w całej Europie. Oba nabrzeża będą idealnym miejscem do przeprowadzenia wstępnego montażu wież turbin wiatrowych, które będą miały imponującą wysokość przekraczającą 100 metrów, a ich masa wyniesie około 1000 ton każda. Długość obu nabrzeży, wynosząca 250 metrów, umożliwi obsługę największych dostępnych na rynku specjalistycznych statków typu jack-up, które są przeznaczone do instalacji najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW i większej.

Czy można legalnie produkować własny prąd?Czy można legalnie produkować własny prąd?Michał Górecki

Terminal ten zostanie przede wszystkim wykorzystany do instalacji komponentów farmy Baltic Power, a następnie będzie służył do realizacji kolejnych projektów na obszarze Bałtyku. Z uwagi na swoją korzystną lokalizację, Port w Świnoujściu będzie mógł obsługiwać nie tylko polskie inwestycje, ale także zagraniczne, takie jak te prowadzone na wodach niemieckich, szwedzkich i duńskich.

Baltic Power — co to za projekt? 

Baltic Power stanowi wspólne przedsięwzięcie Grupy ORLEN i Northland Power, które obecnie jest najbardziej zaawansowanym projektem morskiej energetyki wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Dzięki intensywnym działaniom, niemal 90 ekspertów z 10 różnych krajów poświęciło swoje wysiłki na rzecz tego przedsięwzięcia. Spółka zapewniła już wszystkie kluczowe elementy morskiej farmy wiatrowej, przy współpracy również z polskimi firmami, które uczestniczą w łańcuchu dostaw. Ponadto, Baltic Power rozpoczął również budowę lądowej infrastruktury przyłączeniowej, która będzie odpowiedzialna za odbieranie wyprodukowanej mocy przez turbiny na morzu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!