PGE Dystrybucja zainstaluje blisko 700 tys. liczników zdalnego odczytu

PGE Dystrybucja podpisało umowę na montaż liczników zdalnego odczytu. Ile urządzeń zostanie zainstalowanych? Ile czasu ma na to wykonawca?

PGE Dystrybucja zainstaluje blisko 700 tys. liczników zdalnego odczytu
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 13 czerwca 2023

700 tys. liczników zdalnegoodczytu

Pod koniec maja PGE Dystrybucja podpisałaumowę na sukcesywną dostawę liczników zdalnego odczytu (LZO).  Producent -Konsorcjum firm Esmetric Group i UAB Elgama Elektornika- zobowiązał siędostarczyć prawie 700 tys. nowoczesnych urządzeń przez 18 miesięcy.

-Konsekwentnie realizujemy projekt wymiany liczników na te zdalnego odczytu.Podpisana umowa zapewni nam blisko 700 tys. nowych urządzeń, którezainstalujemy u naszych klientów.. Tylko do końca 2023 roku zainstalujemy u 15proc. odbiorców końcowych liczniki objęte zdalnym odczytem. Instalacjainteligentnych liczników przyniesie korzyści zarówno odbiorcom, jak ioperatorowi systemu dystrybucyjnego. Umożliwią one zdalny odczyt zużyciaenergii elektrycznej w każdym czasie, zdalną zmianę grupy taryfowej oraz zmianęsprzedawcy bez konieczności angażowania naszych służb w terenie powiedziałJarosław Kwasek,prezes zarządu PGE Dystrybucja. 

Węgiel brunatny z PGE. Gdzie go kupić? Na jakich zasadach?Węgiel brunatny z PGE. Gdzie go kupić? Na jakich zasadach?Anna Malinowska

Dodatkowo dzięki możliwościzdalnego pozyskiwania danych pomiarowych instalacja LZO pozwoli PGE na lepsze zarządzaniesystemem elektroenergetycznym, co jest szczególnie ważne w sytuacji rosnącegonasycenia odnawialnymi źródłami energii – dodał.

Możliwość zdalnego pozyskiwaniadanych

Licznik zdalnego odczytu (LZO)jest to urządzenie elektroniczne, mierzące pobór energii elektrycznej, któregozasada działania jest podobna do tradycyjnego licznika elektronicznego. Wodróżnieniu od niego posiada jednak m.in. możliwość zdalnego pozyskiwaniadanych pomiarowych, bez konieczności wizyty przedstawicieli spółki w miejscuinstalacji licznika.

Repolonizacja PKP Energetyki stała się faktemRepolonizacja PKP Energetyki stała się faktemMonika Świetlińska


- Jesteśmydumni, jako Konsorcjum firm Esmetric Group i UAB Elgama Elektornika, żespełniamy oczekiwania PGE Dystrybucja. Cieszymy się, że dostarczane licznikiwpisują się w koncepcję rozwoju Spółki. Liczniki wpłyną na poprawębezpieczeństwa pracy sieci, zwiększą skuteczność zarządzania danymi pomiarowymiu Klientów końcowych czy szybkość reagowania w sytuacjach kryzysowych. Jakdotychczas nasze Konsorcjum będzie pierwszym i największym dostawcąinteligentnych liczników na terenie całej spółki PGE Dystrybucja -powiedział Piotr Golik, prezes Esmetric Sp. z o.o. 

- Dowiedliśmy już, że jesteśmypartnerem godnym zaufania. Mimo pandemii i panujących w związku z tym zawirowańna rynku międzynarodowym i problemach z dostępnością komponentów, naszeKonsorcjum nieprzerwalnie realizowało dostawy, wywiązując się tym samym zpodpisanych umów - dodał.

Masowa wymiana liczników

PGEDystrybucja kontynuuje masową instalację liczników zdalnego odczytu, przy czymprzewiduje się, że większość instalacji będzie powiązana z wymianami tzw.legalizacyjnymi liczników. Przyjęty harmonogram instalacji liczników zdalnegoodczytu opracowano z uwzględnieniem liczby urządzeń, które wymagają w danymroku wymiany w związku z upływem ważności ich cech legalizacyjnych luboceny zgodności.

-Zakontraktowane urządzenia to już przetestowane liczniki dwusystemowe pracującew technologii LTE 450. Wdrażanie tej nowoczesnej technologii to projektrealizowany w ramach strategii Grupy PGE, który będzie realizowała nasza spółkabranży ICT — PGE Systemy – powiedział Grzegorz Dolecki,wiceprezes zarządu PGE Dystrybucja ds. Operatora.

Wnajbliższych tygodniach PGE Dystrybucja przewiduje kolejne działania związane zkontraktacją dostaw liczników, których realizacja przewidywana jest jeszcze wtym roku. Ponadto w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 23 maja br.opublikowane zostało ogłoszenie o zamówieniu dot. dostaw ok. 1,4 mln. szt.liczników zdalnego odczytu dla potrzeb PGE Dystrybucja na lata 2024-2025. 

PGEDystrybucja zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, realizuje masową wymianęliczników u odbiorców końcowych. Zgodnie z jej zapisami do końca 2028 r. LZOzostaną zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych, a do końca2030 r. urządzenia będą posiadali wszyscy odbiorcy końcowi w całej Polsce.Dla PGE Dystrybucja oznacza to obowiązek wymiany liczników docelowo u blisko 6mln odbiorców.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!