Firma Intel inwestuje w Polsce

Niedaleko Wrocławia powstaje potężna inwestycja zagraniczna firmy Intel. Ta potężna korporacja technologiczna z Doliny Krzemowej zdecydowała się zainwestować niemal 20 miliardów złotych w zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Ta niezwykła inwestycja stanowi rekordowy przypadek bezpośredniego zagranicznego zaangażowania w polskiej historii. Dzięki temu powstanie aż 2000 nowych stanowisk pracy, które będą nie tylko atrakcyjne, ale również odpowiednio wynagradzane.

Firma Intel inwestuje w Polsce
  • Anna Stępniewska
  • /
  • 26 czerwca 2023

Sukces Polski na arenie międzynarodowej 

Najważniejsze firmy na świecie z branży nowoczesnych technologii wybierają Polskę jako miejsce dla swoich inwestycji. To fakt nie do podważenia. Kolejnym dowodem na to, jest najnowsza inwestycja Intela w naszym kraju. To też największa w historii inwestycja zagraniczna w Polsce – jej wartość to aż 4,6 mld dolarów. Powstanie 2 tys. nowych i dobrze płatnych miejsc pracy – stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Pierwsza sieć w Polsce wyłączyła całe pasmo 3GPierwsza sieć w Polsce wyłączyła całe pasmo 3GAnna Malinowska

Polskę wybrano na lokalizację nowego zakładu firmy Intel z kilku powodów. To doskonała infrastruktura, wykwalifikowani pracownicy, znakomite środowisko biznesowe oraz dobra lokalizacja i komunikacja z pozostałymi zakładami produkcyjnymi firmy w Europie – dodał pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak.

CZYTAJ TEŻ Jak nowy Iphone 15 podbija świat?

Ogromna inwestycja high-tech w Europie 

Wybór amerykańskich inwestorów skierował się ku Miękini pod Wrocławiem. Kluczowe znaczenie miały infrastruktura oraz bliska lokalizacja akademickiego centrum z renomowaną uczelnią techniczną. W samym zakładzie produkcji przewiduje się zatrudnienie ponad 2 tysięcy pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów. Ponadto, dzięki budowie, powstanie kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy, gdyż dostawcy będą potrzebować nowych pracowników.

Lekcje historii z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistościLekcje historii z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistościMikołaj Frączak

Nowy zakład pomoże zaspokoić rosnące przewidywane zapotrzebowanie na układy scalone oparte na półprzewodnikach. Inwestycja Intel Corporation przyczyni się do zwiększenia odporności strategicznie istotnych łańcuchów dostaw. Unia Europejska planuje zwiększyć swój udział w światowej produkcji półprzewodników do 20% do 2030 roku.

Czym zajmuje się Intel? 

Intel jest w czołówce światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które są tworzone, są niezbędne dla wszystkich sektorów elektroniki. Telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier, kuchenki mikrofalowe i lodówki korzystają z komponentów półprzewodnikowych, takich jak zintegrowane układy scalone, diody i tranzystory. Światowe przychody z produkcji półprzewodników w 2020 roku wyniosły 466 miliardów dolarów. Inwestycja Intela wprowadza polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej dziedzinie technologicznej XXI wieku.

Intel jest obecny w Polsce od wielu lat. Pracuje w dziedzinie badań i rozwoju w Gdańsku, gdzie znajduje się największe tego typu centrum w Europie, zatrudniające blisko 4 tysiące osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!