BGK będzie obsługiwać płatności w mObywatel. Bank wyłoniono bez przetargu

Bank Gospodarstwa Krajowego ma obsługiwać płatności mobilne w aplikacji mObywatel. Wyznaczenie banku odbyło się bez przetargu. Co mówi o tym minister Janusz Cieszyński?

BGK będzie obsługiwać płatności w mObywatel. Bank wyłoniono bez przetargu
  • Damian Jemioło
  • /
  • 6 lipca 2023

BGK obsłuży płatności w mObywatel

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wskazał, że to Bank Gospodarstwa Krajowego obsłuży płatności mobilne w aplikacji mObywatel. W mediach pojawiły się zarzuty o to, że proces odbył się bez przetargu. Minister postanowił na nie odpowiedzieć na swoim Twitterze. 

TOP10 sytuacji, w których może przydać się aplikacja mObywatelTOP10 sytuacji, w których może przydać się aplikacja mObywatelMichał Górecki

Wskazał, że zarzut tyczy się tego, iż zamiast angażować prywatną spółkę, proponuje, aby operatorem stał się państwowy podmiot – BGK, a dodatkowo koszt transakcji dla Ministerstw Cyfryzacji określi samo ministerstwo na poziomie nie wyższym niż 5 groszy. 

Cieszyński wskazuje, że w e-urzędzie skarbowym za płatności BLIKIEM płaci się 12 groszy, a poprzez usługę Paybynet jeszcze więcej – choć nie określił ile to jest „więcej”. Zaznaczył jednak, że rzeczone 5 groszy to dobra pozycja negocjacyjna. 

BGK wybrane bez przetargu

Podczas śniadania prasowego Cieszyński podkreślił, że BGK będzie operatorem płatności podatkowych za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Płatności będą realizowane za pomocą Polskiego Standardu Płatności, a transakcje będą rozliczane przez BGK. Wspomniał również, że misją BGK nie jest zarabianie.

CZYTAJ TEŻ Jak nowy Iphone 15 podbija świat?

Dziennikarze Money.pl, którzy jako pierwsi opisali sprawę, wspomnieli, że przez 5 lat w zarządzie BGK zasiadał Przemysław Cieszyński – ojciec ministra. Warto również przypomnieć, że Janusz Cieszyński jako wiceminister zdrowia podjął też kiedyś decyzję o bezprzetargowym zakupie respiratorów i maseczek. 

Płatności w mObywatel

Aplikację mObywatel czekają wielkie zmiany, o czym już wspominaliśmy. Staje się ona w końcu pełnoprawnym dokumentem. Dodatkowo niedługo umożliwione zostaną płatności mobilne za podatki w samej aplikacji. Usługa e-płatności w mObywatel jest w końcowej fazie testów i niedługo uruchomią ją pierwsze samorządy.

mObywatel dla obywateli Ukrainy. Warunek – numer PESELmObywatel dla obywateli Ukrainy. Warunek – numer PESELAnna Malinowska

Ministerstwo Cyfryzacji podkreślało, że dzięki tym zmianom szybko i bez prowizji zapłacimy m.in. podatek od nieruchomości czy inne opłaty. Na początek będzie to możliwe dzięki systemowi BLIK, z którego korzysta ponad 13,5 mln Polaków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!