Polski sektor kosmiczny i jego wpływ na gospodarkę

Polska składka do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zostanie w latach 2023-2025 zwiększona o 295 milionów euro. Pozwoli to urzeczywistnić działania i programy, mające na celu wywindowanie krajowej gospodarki na wyższy poziom rozwoju.

Polski sektor kosmiczny i jego wpływ na gospodarkę
  • Jakub Stasak
  • /
  • 4 września 2023

Polski sektor kosmiczny to już ponad 400 podmiotów

Mowa przede wszystkim o firmach z grupy małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytutach naukowych.

Ponad 200 z nich stale współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną, a zatrudnienie w opisywanej branży znalazło około 15 tysięcy osób.

Zdobyte przez polskie przedsiębiorstwa kontrakty przekraczają zaś kwotę 140 milionów euro.

Polka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczPolka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczJakub Stasak

Krajowa branża kosmiczna specjalizuje się m.in. w:

• sterowaniu i robotyce,

• zastosowaniu danych obserwacji Ziemi,

• mechatronice,

• optyce i systemach komunikacyjnych dla satelitów,

• czujnikach naukowych,

• oprogramowaniu kosmicznym i naziemnym.

Satelity i staże

Przed niespełna tygodniem (28 sierpnia), w siedzibie kierowanego przez siebie resortu, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przyjął dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej doktora Josefa Aschbachera.

Głównym celem wizyty było podpisanie, związanych z programami wsparcia polskiego sektora kosmicznego, porozumień.

Pierwsze z nich dotyczy staży dla polskich absolwentów w ESA, drugie natomiast wykorzystania rodzimych technologii kosmicznych w międzynarodowych projektach.

Szefowie MRiT i ESA wymienili się też podpisaną na początku sierpnia umową gwarantującą obecność drugiego Polaka w kosmosie.

Jak wygląda rekrutacja do kosmicznego zespołu ESA? Opowiada Sławosz UznańskiJak wygląda rekrutacja do kosmicznego zespołu ESA? Opowiada Sławosz UznańskiJakub Stasak

W swoim przemówieniu minister Buda podkreślał:

„Mamy aspiracje, ale i predyspozycje do tego, by za kilka lat być w gronie państw, które posiadają mocno rozwinięte technologie kosmiczne. Za 10-15 lat siła państw będzie oceniana właśnie pod tym kątem. Naszym celem nie jest doganianie innych, ale bycie w światowej czołówce. Wzmocniona współpraca między Polską i ESA zwróci się nam wielokrotnie – drugi Polak w historii poleci w przestrzeń kosmiczną, wzrośnie poziom rodzimych technologii kosmicznych, powstaną wysokopłatne miejsca pracy, nastąpi dynamiczny rozwój naszej gospodarki”.

Niezwykle ważnym elementem współpracy naszego kraju z ESA będzie także budowa w Polsce dwóch lub trzech satelitów obserwacyjnych oraz nowe kontrakty dla polskich firm.

Możliwość aplikowania do programu wspomnianych staży w Europejskiej Agencji Kosmicznej otrzymają absolwenci kierunków związanych z szeroko pojętą przestrzenią kosmiczną.

Łącznie projekt przewiduje organizację 30 dwuletnich płatnych staży, docelowo ukierunkowanych na podniesienie kwalifikacji polskich specjalistów sektora kosmicznego.

Całość programu kosztować ma trzy miliony euro.

Kosmiczne technologie, z których korzystamy na co dzień

Rynek technologii kosmicznych rozwija się niezwykle dynamicznie, wpływając (z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę) na wiele obszarów naszego codziennego życia.

Korzystamy, chociażby z okularów z soczewkami odpornymi na zarysowania czy pianki z pamięcią kształtu w materacach.

Inne przykłady powszechnego wykorzystania innowacji, pierwotnie opracowanych na potrzeby misji kosmicznych to nawigacja satelitarna, aparaty fotograficzne w smartfonach, filtry do wody, opakowania próżniowe do żywności.

Gdzie śledzić misję Artemis 1? Ludzkość wraca na Księżyc!Gdzie śledzić misję Artemis 1? Ludzkość wraca na Księżyc!Anna Malinowska

Właśnie eksperci NASA opracowali również, używaną w ratownictwie medycznym, folię termiczną i bezdotykowe termometry.

Dzięki mającym swoje źródła w analizowanej sferze technologiom ogólnodostępne są ponadto laserowa korekcja wzroku, dializa nerek, sztuczne wspomaganie serca oraz tomografia komputerowa.

Eksploracja kosmosu pomaga także dbać o bezpieczeństwo, nawigacja satelitarna stanowi obecnie podstawę obronności i łączności wojskowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!