Polski sektor kosmiczny i jego wpływ na gospodarkę
Polska składka do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zostanie w latach 2023-2025 zwiększona o 295 milionów euro. Pozwoli to urzeczywistnić działania i programy, mające na celu wywindowanie krajowej gospodarki na wyższy poziom rozwoju.
![Polski sektor kosmiczny i jego wpływ na gospodarkę](/img/zdjecia/1/2023_09/11407.jpg)
- Jakub Stasak
- /
- 4 września 2023
Polski sektor kosmiczny to już ponad 400 podmiotów
Mowa przede wszystkim o firmach z grupy małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytutach naukowych.
Ponad 200 z nich stale współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną, a zatrudnienie w opisywanej branży znalazło około 15 tysięcy osób.
Zdobyte przez polskie przedsiębiorstwa kontrakty przekraczają zaś kwotę 140 milionów euro.
Polka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczJakub Stasak
Krajowa branża kosmiczna specjalizuje się m.in. w:
• sterowaniu i robotyce,
• zastosowaniu danych obserwacji Ziemi,
• mechatronice,
• optyce i systemach komunikacyjnych dla satelitów,
• czujnikach naukowych,
• oprogramowaniu kosmicznym i naziemnym.
Satelity i staże
Przed niespełna tygodniem (28 sierpnia), w siedzibie kierowanego przez siebie resortu, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przyjął dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej doktora Josefa Aschbachera.
Głównym celem wizyty było podpisanie, związanych z programami wsparcia polskiego sektora kosmicznego, porozumień.
Pierwsze z nich dotyczy staży dla polskich absolwentów w ESA, drugie natomiast wykorzystania rodzimych technologii kosmicznych w międzynarodowych projektach.
Szefowie MRiT i ESA wymienili się też podpisaną na początku sierpnia umową gwarantującą obecność drugiego Polaka w kosmosie.
Jak wygląda rekrutacja do kosmicznego zespołu ESA? Opowiada Sławosz UznańskiJakub Stasak
W swoim przemówieniu minister Buda podkreślał:
„Mamy aspiracje, ale i predyspozycje do tego, by za kilka lat być w gronie państw, które posiadają mocno rozwinięte technologie kosmiczne. Za 10-15 lat siła państw będzie oceniana właśnie pod tym kątem. Naszym celem nie jest doganianie innych, ale bycie w światowej czołówce. Wzmocniona współpraca między Polską i ESA zwróci się nam wielokrotnie – drugi Polak w historii poleci w przestrzeń kosmiczną, wzrośnie poziom rodzimych technologii kosmicznych, powstaną wysokopłatne miejsca pracy, nastąpi dynamiczny rozwój naszej gospodarki”.
Niezwykle ważnym elementem współpracy naszego kraju z ESA będzie także budowa w Polsce dwóch lub trzech satelitów obserwacyjnych oraz nowe kontrakty dla polskich firm.
Możliwość aplikowania do programu wspomnianych staży w Europejskiej Agencji Kosmicznej otrzymają absolwenci kierunków związanych z szeroko pojętą przestrzenią kosmiczną.
Łącznie projekt przewiduje organizację 30 dwuletnich płatnych staży, docelowo ukierunkowanych na podniesienie kwalifikacji polskich specjalistów sektora kosmicznego.
Całość programu kosztować ma trzy miliony euro.
Kosmiczne technologie, z których korzystamy na co dzień
Rynek technologii kosmicznych rozwija się niezwykle dynamicznie, wpływając (z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę) na wiele obszarów naszego codziennego życia.
Korzystamy, chociażby z okularów z soczewkami odpornymi na zarysowania czy pianki z pamięcią kształtu w materacach.
Inne przykłady powszechnego wykorzystania innowacji, pierwotnie opracowanych na potrzeby misji kosmicznych to nawigacja satelitarna, aparaty fotograficzne w smartfonach, filtry do wody, opakowania próżniowe do żywności.
Gdzie śledzić misję Artemis 1? Ludzkość wraca na Księżyc!Anna Malinowska
Właśnie eksperci NASA opracowali również, używaną w ratownictwie medycznym, folię termiczną i bezdotykowe termometry.
Dzięki mającym swoje źródła w analizowanej sferze technologiom ogólnodostępne są ponadto laserowa korekcja wzroku, dializa nerek, sztuczne wspomaganie serca oraz tomografia komputerowa.
Eksploracja kosmosu pomaga także dbać o bezpieczeństwo, nawigacja satelitarna stanowi obecnie podstawę obronności i łączności wojskowej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.