Cyfrowa ścieżka rozwoju polskiego sektora budowlanego

W siedzibie resortu rozwoju i technologii przed kilkoma dniami odbył się kongres „Cyfryzacja procesu budowlanego w praktyce”. Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia była prezentacja dostępnych już usług cyfrowych oraz przedstawienie przyszłych działań obejmujących cyfryzację procesu inwestycyjno-budowlanego.

Cyfrowa ścieżka rozwoju polskiego sektora budowlanego
  • Jakub Stasak
  • /
  • 8 września 2023

Szybciej, lepiej, taniej – cyfrowe innowacje w polskim budownictwie

Organizatorem, objętego patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, kongresu był Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

W jego programie znalazły się zarówno wystąpienia gości z zagranicy (m.in. Prezydenta Konsorcjum Europejskiego Nadzoru Budowlanego, Dyrektor Państwowego Biura Kontroli Budownictwa na Łotwie czy przedstawiciela Ministerstwa klimatu Estonii), jak i przemówienia kierownictwa resortu rozwoju i technologii oraz organizatora wydarzenia.

Prawo budowlane 2023. Sprawdź, co się zmieniaPrawo budowlane 2023. Sprawdź, co się zmieniaAnna Petynia-Kawa

Stronę polską reprezentowali m.in. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, a także minister Waldemar Buda, który zabierając głos, zauważył:

"Branża budowlana musi mieć swój udział w rozwoju technologicznym i cyfrowym. Nowe technologie, coraz chętniej stosowane przez inwestorów w Polsce, przyczyniają się do zwiększenia efektywności, poprawy jakości, obniżenia kosztów i minimalizacji wpływu na środowisko. Dlatego wspólnie z GUNB prowadzimy intensywne działania, których celem jest zapewnienie podwyższenia standardu obsługi obywateli w procesie inwestycyjno-budowlanym. Narzędzia cyfrowe nie tylko pozwalają załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu, ale również wspierają pracę organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowalnego w całym kraju. Stosowanie tych systemów generuje wielowymiarowe korzyści: oszczędność czasu i zasobów ludzkich, optymalizację procesów, poprawę komunikacji czy lepsze zarządzanie danym".

Technologie przyszłości podbijają branżę budowlaną

Ostatnie miesiące przyniosły ze sobą udostępnienie przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego następujących, przeznaczonych dla branży budowlanej, narzędzi i systemów elektronicznych:

• Portal e-Budownictwo, • Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB),

• Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB),

• Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń,

• Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane (e-CRUB),

• Systemem Nadzoru Rynku Wyrobów Budowlanych.

W 2022 roku decyzją ministra rozwoju i technologii, do życia powołana została także Grupa robocza do spraw BIM (skrót od angielskiego terminu Building Information Modeling oznaczającego modelowanie informacji o budynku).

Zamieszkaj na swoim. Jakie są rządowe programy mieszkaniowe?Zamieszkaj na swoim. Jakie są rządowe programy mieszkaniowe?Anna Petynia-Kawa

Mowa o programach wspomagających projektowanie, czyli zaawansowanej technologii, rewolucjonizującej nie tylko sam sposób projektowania czy budowania, ale też zarządzania budynkami i infrastrukturą.

Jednym z podstawowych zadań wspomnianej Grupy jest opracowanie strategii wdrażania BIM w Polsce oraz propozycji działań legislacyjnych, dotyczących realizacji projektów inwestycyjnych w budownictwie, zgodnie z metodyką BIM.

Cyfryzacja krajowego sektora budowlanego w toku

W swoim wystąpieniu wiceminister Piotr Uściński podkreślił, że wdrażany obecnie projekt budowy kompleksowego systemu umożliwiającego obsługę prowadzonych spraw w wersji wyłącznie cyfrowej, pozwoli najpełniej wykorzystać potencjał funkcjonujących już mechanizmów, ułatwiając jednocześnie współpracę inwestorów z urzędami:

„Naszym celem jest wykorzystanie narzędzi cyfrowych do usprawnienia i modernizacji sektora budowlanego – co w dużym stopniu zostało już osiągnięte. Przede wszystkim funkcjonuje z powodzeniem cyfrowy projekt budowlany. Uruchomione zostały narzędzia online dostępne dla obywateli, urzędników, projektantów i innych służb. Pozwalają one zaplanować i zrealizować inwestycję z wykorzystaniem cyfrowych dokumentów, a także dokumentować online utrzymanie wybudowanego obiektu”.

Bezpieczny kredyt 2% już dostępny!Bezpieczny kredyt 2% już dostępny!Anna Petynia-Kawa

Specjaliści Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pracują aktualnie ponadto m.in. nad Systemem do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) oraz systemem, mającym usprawnić realizację tzw. wykonań zastępczych (prac takich, jak choćby rozbiórka, której dobrowolnie nie wykonał właściciel lub zarządca danej nieruchomości). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!