Automatyzacja i robotyzacja firm

Automatyzacja i robotyzacja są jednymi z najefektywniejszych mechanizmów usprawniających działanie firm. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest zastąpienie pracy człowieka w niektórych zadaniach lub nawet w całym procesie biznesowo-produkcyjnym. Czym różnią się oba pojęcia? Jakie dokładnie korzyści i ryzyko ze sobą niosą? Wyjaśniamy.

Automatyzacja i robotyzacja firm
  • Jakub Stasak
  • /
  • 24 sierpnia 2023

Automatyzacja i robotyzacja – różnice

Sedno automatyzacji stanowi wykorzystanie technologii i maszyn do wykonania zadań, z reguły wymagających ingerencji człowieka.

Mowa przede wszystkim o zastosowaniu specjalistycznego sprzętu i oprogramowania do kontroli oraz monitorowania systemów czy procesów.

Wzrasta tym samym ich wydajność, zmniejsza się natomiast ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego.

Nadrzędnym celem stosowania automatyzacji jest najczęściej zwiększenie produkcji przy jednoczesnej redukcji kosztów i poprawie jakości produktów.

Kto powinien skorzystać ze stałej obsługi prawnej dla firm?Kto powinien skorzystać ze stałej obsługi prawnej dla firm?Redakcja dziennikprawny.pl

Robotyzacja obejmuje zaś użycie programowalnych maszyn (robotów), mogących wykonywać konkretne zadania autonomicznie.

W swej istocie jest połączeniem inżynierii mechanicznej, elektrycznej i oprogramowania przy projektowaniu i budowaniu robotów, precyzyjnie i szybko przeprowadzających dane czynności.

Kolejna cecha odróżniająca automatyzację od robotyzacji to wymagany poziom zaangażowania człowieka.

Pierwszą z nich często wykorzystuje się do wsparcia pracy ludzkiej, czyniąc ją łatwiejszą i bardziej wydajną, druga z kolei może całkowicie zastąpić pracownika.

Oba procesy diametralnie różni ponadto ich poziom złożoności – termin automatyzacja niemal zawsze nasuwa skojarzenia z prostymi, powtarzalnymi zadaniami (na przykład praca na linii montażowej lub wprowadzanie danych), podczas gdy roboty coraz powszechniej znajdują zastosowanie, chociażby przy przeprowadzaniu skomplikowanych operacji czy nawigowaniu samojezdnych pojazdów.

Automatyzacja i robotyzacja – korzyści

Do głównych korzyści, wynikających z wprowadzenia w firmie automatyzacji i robotyzacji zaliczyć należy:

Firmowa strona internetowa – akcelerator sukcesu w biznesie? 5 największych zalet stron wwwFirmowa strona internetowa – akcelerator sukcesu w biznesie? 5 największych zalet stron wwwRafał Stępniewski

zwiększenie efektywności

Wprowadzenie technologicznych usprawnień powoduje, że niektóre zadania przedsiębiorstwa wykonywać mogą w znacznie krótszym czasie, co daje sposobność m.in. do skupienia się na opracowywaniu strategii rozwoju firmy.

Roboty nie odczuwają zmęczenia, a ich precyzja w znacznym stopniu wpływa na końcową jakość produktów i zadowolenie klienta.

poprawa bezpieczeństwa

Maszyny są w stanie pracować z najbardziej nawet niebezpiecznymi substancjami i materiałami, zaawansowane programy komputerowe natomiast redukują niemal do zera ryzyko popełnienia błędów związanych z czynnikiem ludzkim.

zwiększenie konkurencyjności

Zastosowanie automatyzacji i robotyzacji w znacznym stopniu wpływa na optymalizację procesów biznesowych, a co za tym idzie, poprzez obniżenie kosztów produkcji, uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Automatyzacja i robotyzacja – ryzyko

Mimo oczywistych korzyści, z automatyzacją i robotyzacją firmy wiąże się także ryzyko, obejmujące m.in.:

Cyberbezpieczeństwo w firmie – jest oficjalny poradnik UECyberbezpieczeństwo w firmie – jest oficjalny poradnik UEAnna Malinowska

wysoki koszt wdrożenia technologicznych innowacji

Zakup specjalistycznego sprzętu oraz oprogramowania, szkolenia dla pracowników w zakresie ich obsługi – to tylko niektóre z kosztów, jakie napotka przedsiębiorca w procesie modernizacji swojej firmy, równie wysokich nakładów finansowych wymaga niekiedy późniejsze utrzymanie zainstalowanych systemów, mogąc w konsekwencji przekładać się na rentowność całej inwestycji.

niewielka elastyczność

Tak maszyny, jak i ich oprogramowania, projektowane są do wykonywania określonych zadań, co może w znacznym stopniu ograniczyć elastyczność przedsiębiorstwa i jego zdolność do szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby rynku.

utrata miejsc pracy

Analizowane procesy coraz częściej zastępują pracowników, którzy dotąd manualnie wykonywali powierzone im zadania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!