Polska liderem eksploracji Księżyca? - naukowcy mają ambitny plan

Zespół, którym kierował dr Jakub Ciążela z Instytutu Nauk Geologicznych PAN, stworzył przyrząd umożliwiający dokładne wskazanie rozmieszczenia surowców metalicznych i energetycznych na Księżycu. Jak działa wynalazek i do czego zostanie wykorzystany? Sprawdzamy.

Polska liderem eksploracji Księżyca? - naukowcy mają ambitny plan
  • Jakub Stasak
  • /
  • 27 czerwca 2023

Projekt MIRORES

Trwające blisko rok konsultacje dotyczące polskiej misji księżycowej znalazły swój finał w maju.

Wzięło w nich udział ponad dwadzieścia podmiotów, a efektem ich pracy były cztery koncepcje ekspedycji.

Najlepszą okazał się, stworzony przez interdyscyplinarny zespół doktora Jakuba Ciążeli z Instytutu Nauk Geologicznych PAN, projekt MIRORES.

Badacze przygotowują instrument rejestrujący promieniowanie dalekiej podczerwieni, wejdzie on w skład satelity, krążącego w przyszłości po orbicie księżyca.

Polka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczPolka w NASA. Ogromny sukces 27-letniej Julii StankiewiczJakub Stasak

Cytowany przez Polską Agencję Prasową dr Ciążela wyjaśnia:

„Jeśli chcemy budować bazy na Księżycu, potrzebujemy złóż. Zaproponowaliśmy budowę instrumentu, który będzie działał na bazie dalekiej podczerwieni i pozwoli wykryć złoża minerałów. Wiemy, że niektóre minerały złożowe pochłaniają znaczną część tego promieniowania. Rejestrując emisję promieni podczerwonych, będziemy w stanie oszacować wielkość złoża i jego jakość. Dowiemy się, czy konkretnego minerału jest w danym złożu 10,- 20 czy 50%”.

Co ciekawe, urządzenie pierwotnie miało służyć eksploracji Marsa, okazało się jednak niezwykle uniwersalne.

Tylko jeden surowiec sprowadzany na Ziemię

Niemal wszystkie wydobyte na srebrnym globie surowce, zostaną na miejscu wykorzystane przy różnych etapach budowy baz księżycowych.

Opłacalne może być jedynie sprowadzanie helu-3, pozyskanie tego izotopu na Ziemi wiąże się ze znacznymi kosztami, na Księżycu jest go zaś pod dostatkiem.

Jak wygląda rekrutacja do kosmicznego zespołu ESA? Opowiada Sławosz UznańskiJak wygląda rekrutacja do kosmicznego zespołu ESA? Opowiada Sławosz UznańskiJakub Stasak

Jak zauważa wspomniany naukowiec:

„Na Księżycu jest bardzo dużo helu-3, bo nie ma tam magnetosfery i gaz z łatwością dociera do powierzchni. Wychwytuje go minerał — ilmenit. Wykrywając ilmenit — automatycznie możemy zakładać, że jest tam również podwyższona zawartość helu-3. Jeżeli uda się opracować technologię ekstrakcji helu oraz rozdzielenia helu-3 od helu-4, to będzie się opłacało sprowadzać go na Ziemię. Tu z kolei może posłużyć do fuzji termojądrowych, dzięki czemu będziemy w stanie wytwarzać duże ilości energii”.

Właśnie hel-3 będzie wykorzystywany w eksperymentalnej elektrowni termojądrowej ITER, której budowa kończy się obecnie we Francji.

Polscy uczeni pionierami

Według oceny doktora Ciążeli, Polska na spore szanse na stworzenie pionierskiego projektu, na którym wzorowały się będą inne kraje.

Siłą zespołu znad Wisły jest jego interdyscyplinarność, a kluczem do sukcesu współpraca międzynarodowa.

Koordynator projektu MIRORES wypowiadał się o niej następująco:

„NASA może odegrać rolę partnera strategicznego – być łącznikiem między programem ARTEMIS, którego celem jest znalezienie wody, a naszym programem, w którym nastawieni jesteśmy na wydobycie metali, siarki, tlenu i helu-3 i gazów. Na końcu wyniki obu tych programów będą się musiały połączyć przy okazji wyznaczania miejsc budowy baz księżycowych – gdzie będzie występowała zarówno woda, jak i surowce energetyczne i metaliczne”.

Gdzie śledzić misję Artemis 1? Ludzkość wraca na Księżyc!Gdzie śledzić misję Artemis 1? Ludzkość wraca na Księżyc!Anna Malinowska

Przypomnijmy, że drogę do udziału w programie ARTEMIS otworzyła polskim ekspertom deklaracja Artemis Accords, podpisana przez stronę amerykańską oraz przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej w 2021 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!