Czym jest intercyza małżeńska?

Choć intercyza jest w Polsce coraz częściej stosowaną umową regulującą kwestie majątkowe pomiędzy małżonkami, dyskusja o niej jest często problematycznym tematem ocierającym się o tabu. Wynika to z konserwatywnego podejścia większości społeczeństwa do tematu małżeństwa. Często również wynika z braku wiedzy, czym właściwie jest intercyza małżeńska.

Czym jest intercyza małżeńska?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 sierpnia 2019

Jak zorganizować idealny ślub i wesele? Poradnik dla Młodej ParyJak zorganizować idealny ślub i wesel? Poradnik dla Młodej Pary

Czym jest umowa majątkowa małżeńska?

Konia z rzędem temu, kto w polskim systemie prawnym znajdzie pojęcie intercyza. Podpowiadamy – nie ma na to szans, gdyż jest to obecnie potoczne określenie wynikające z dawnego terminu pochodzącego z języka łacińskiego – intercisa, czyli rozstrzygnięcie. Tak naprawdę to nic innego jak „umowa majątkowa małżeńska”. I właśnie tego terminu powinniśmy szukać w przepisach. Może być ona zawierana zarówno między małżonkami (niezależnie od stażu), jak również między osobami, które dopiero zamierzają wstąpić w związek małżeński.

Co zmienia małżeństwo w kwestiach majątkowych?

Aby dobrze zrozumieć istotę intercyzy, czyli umowy majątkowej małżeńskiej, warto zrozumieć, co w kwestii posiadania i majątku zmienia lub wnosi instytucja małżeństwa.

Majątek, który małżonek posiadał przed wstąpieniem w związek małżeński – czyli np. samochód, nieruchomość, biżuteria – nie staje się po ślubie przedmiotem współwłasności. Oznacza to, że aby zachować dla siebie dorobek uzyskany przed ślubem nie trzeba podpisywać wspomnianej umowy. Pozostaje on częścią majątku odrębnego małżonka z mocy prawa.

CZYTAJ TEŻ Jak uzyskać odpis aktu urodzenia, małżeństwa lub zgonu przez internet?

CZYTAJ TEŻ Umowa z fotografem podpisana, a do ślubu nie doszło… Czy można odzyskać pieniądze zapłacone fotografowi?

Sytuacja zmienia się w odniesieniu do majątku uzyskanego po ślubie. Tu już scenariusz może się komplikować. Załóżmy, że małżonek posiada mieszkanie, które nabył przed wstąpieniem w związek małżeński – jak powiedzieliśmy, nieruchomość ta należy wyłącznie do niego. Jeśli jednak zdecyduje się na wynajem tego mieszkania po ślubie, dochód stanowi już część majątku wspólnego. Można więc wyobrazić sobie sytuację, że taka osoba chce, aby wspomniany dochód był przeznaczony na przykład na alimenty dla dziecka z poprzedniego małżeństwa – może wówczas za pomocą intercyzy wyodrębnić te dochody tak, by nie wchodziły w skład majątku wspólnego. W takim przypadku decyzja o stosownej umowie małżeńskiej majątkowej może być uzasadniona.

Jak zorganizować idealny ślub i wesele? Poradnik dla Młodej ParyJak zorganizować idealny ślub i wesele? Poradnik dla Młodej Pary Alicja Skibińska

Jakie są rodzaje intercyzy?

Prawo polskie rozróżnia cztery rodzaje umów małżeńskich majątkowych:

  1. umowa wyłączająca wspólność majątkową, wprowadza rozdzielność majątkową bądź rozdzielność z wyrównaniem dorobków
  2. umowa rozszerzająca wspólność majątkową, np. o dobra nabyte przez małżonka przed ślubem na drugą osobę
  3. umowa ograniczająca wspólność majątkową
  4. umowa przywracająca wspólność majątkową

Jak zawrzeć intercyzę?

Umowa majątkowa małżeńska, zwana potocznie intercyzą jest spisywana w formie aktu notarialnego przez notariusza. Może to nastąpić zarówno przed, jak i po zawarciu małżeństwa. Warto wziąć pod uwagę fakt, że zgodnie z prawem małżonek może powoływać się względem innych osób (np. wierzycieli)  na taką umowę dopiero wtedy, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome. Zatem w interesie małżonka jest poinformowanie wierzycieli o fakcie zawarcia umowy. Nie bez znaczenia jest tutaj data jej podpisania, bowiem zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz, sporządzenie intercyzy nie wyklucza wspólnej odpowiedzialności za zobowiązania, które powstały przed tym terminem.

A może by tak dodatkowy płatny urlop z okazji urodzin? To możliweA może by tak dodatkowy płatny urlop z okazji urodzin? To możliwe Anna Malinowska

Ile kosztuje intercyza?

Zawarcie intercyzy małżeńskiej majątkowej wiąże się z kosztami, jakie ponosimy na rzecz notariusza. Nie bez znaczenia jest fakt, czy intercyzę podpisujemy przed czy po ślubie. W przypadku narzeczonych należy się liczyć z łącznym kosztem ok. 550 złotych, na który składa się taksa w wysokości 400 złotych, 23% VAT oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku, gdy taką umowę zawieramy po ślubie, koszty mogą być wyższe. Wynika to z faktu, że opłata notarialna nie jest stała, jak w przypadku narzeczonych. Zależy ona od łącznej wartości majątku objętego umową. Najmniej wynosi taksa w przypadku osób o wspólnym majątku nie przekraczającym 3 tys. złotych – wówczas wyniesie ona 100 złotych. Potem tabela opłat nieco się komplikuje i zawiera wiele progów. Jeżeli np. majątek oscyluje między 60 tys. a 1 mln złotych opłata wyniesie 1.010 złotych powiększone o 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. złotych. W przypadku milionerów taksa przekracza już 4.770 złotych. Prawo ustala górną granicę opłaty – nikt, nie zapłaci u notariusza więcej niż 10 tys. złotych, nawet wtedy, gdy majątek liczony jest w setkach milionów złotych.

Jak samodzielnie napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?Jak samodzielnie napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!