Czym jest karta obciążeniowa?
Karta obciążeniowa, inaczej karta charge, łączy w sobie cechy karty płatniczej i kredytowej. Pozwala ona na wypłatę z bankomatu i transakcje bezgotówkowe nawet w sytuacji braku środków na koncie. Co odróżnia ją od karty kredytowej? Dla kogo polecana jest karta obciążeniowa?
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 21 sierpnia 2024
Czym się różni karta obciążeniowa od karty kredytowej?
Karta obciążeniowa pozwala na płatności bezgotówkowe i wypłatę gotówki z bankomatu, nawet gdy nie ma żadnych środków na koncie. Ma jednak wyznaczony limit — kwotę, z której można korzystać w przypadku braku środków. Od karty kredytowej odróżnia ją przede wszystkim to, że dług należy spłacić w całości w ciągu miesiąca — w przypadku karty kredytowej można go spłacać w częściach, dodatkowo zapewniony jest również okres bezodsetkowy wynoszący ok. 55 dni. Zazwyczaj bank pobiera należną kwotę automatycznie, zatem właściciel rachunku jest zobowiązany zapewnić odpowiednią kwotę na rachunku bankowym. W przeciwnym razie klient będzie musiał zapłacić karne odsetki, a w skrajnych przypadkach będzie musiał liczyć się nawet z blokadą konta. W przypadku kart kredytowych dług jest najczęściej pobierany automatycznie, ale dostępne są też inne metody spłat.
Jak uzyskać kartę obciążeniową? Ile kosztuje?
Kartę obciążeniową uzyskuje się podobnie jak inne produkty kredytowe. Należy zgłosić się do banku i złożyć odpowiedni wniosek, podając wymagane dane i preferowaną wartość limitu. Potem bank dokonuje oceny wiarygodności wnioskodawcy — sprawdza zdolność i historię kredytową klienta, a także miesięczne wpływy na konto. Na tej podstawie podejmuje decyzję o przyznaniu karty obciążeniowej.
Czy podawanie numeru karty i CVV jest bezpieczne?Jakub Stasak
Opłaty, na jakie należy się przygotować, to m.in. prowizja od wykorzystanej kwoty. W przypadku transakcji bezgotówkowych prowizja ta jest niska lub nawet zerowa. Natomiast nie poleca się wykorzystywania karty w bankomatach, ponieważ w tym przypadku prowizja jest dość wysoka. Dodatkowo obowiązuje opłata stała, rozliczana co roku. Jej wysokość zależna jest od banku, może wynieść nawet 200 zł.
Dla kogo karta obciążeniowa będzie dobrym wyborem?
Karta obciążeniowa będzie dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i ich pracowników, dzięki czemu nie muszą nosić przy sobie gotówki i zawsze mają dostęp do zapasowego budżetu. Comiesięczne rozliczenia pozwalają na lepszą kontrolę wydatków pracowników, niż w przypadku kart kredytowych.
Z kart obciążeniowych z powodzeniem mogą też korzystać osoby prywatne, które mają nieregularne dochody, dzięki czemu oczekując na wypłatę, nie pozostają bez środków do życia. Osoby te muszę być jednak na tyle zdyscyplinowane, aby nie wydać pożyczonych pieniędzy w nadmiarze, co zdarza się dość często w przypadku kart kredytowych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.