Dobry Start - można składać wnioski o pieniądze na wyprawkę szkolną

Przypominamy, że od 1 lipca rozpoczyna się przyjmowanie aplikacji do tegorocznej edycji programu Dobry start. Program ten zapewnia świadczenie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego ucznia. Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, zachęca do składania wniosków jak najwcześniej, mimo że wakacje dopiero się rozpoczęły. Składanie wniosków wcześniej pozwoli na szybsze przelanie środków na konto beneficjentów, umożliwiając tym samym sfinansowanie potrzebnych zakupów.

Dobry Start - można składać wnioski o pieniądze na wyprawkę szkolną
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 19 lipca 2023

Dla kogo jest świadczenie “Dobry start”? 

Raz w roku, każde dziecko uczące się w szkole ma prawo do świadczenia Dobry start w wysokości 300 zł. To świadczenie przysługuje do momentu ukończenia przez dziecko 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością – do ukończenia 24. roku życia.

Od początku programu w 2018 roku, całkowita kwota przeznaczona na świadczenie Dobry start wyniosła 6,7 mld zł.

Rusza nabór w ramach programu “Dobry start”

Chociaż do 1 września zostało jeszcze trochę czasu, to nabór wniosków w ramach tegorocznej edycji programu. Chcemy, by pieniądze trafiły do rodziców i opiekunów jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego i pozwoliły sfinansować zakup wyprawki szkolnej. By tak się jednak stało, warto złożyć wniosek jak najwcześniej – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak wnioskować o świadczenie? 

Wnioski w programie Dobry Start można składać drogą elektroniczną. Należy je złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu można wybrać trzy sposoby złożenia wniosku. Do wyboru, przez: 

  • Portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia
  • PUE ZUS
  • Bankowość elektroniczna.

Wypłata tego świadczenia, tj. 300 zł na wyprawkę szkolną jest wykonywana przelewem na wskazane przez wnioskującego konto bankowe. 

Ważne terminy programu “Dobry start”

Wnioski o świadczenie Dobry start można składać w takim samym zakresie czasowym jak w poprzednich latach, czyli od 1 lipca do 30 listopada danego roku. Należy pamiętać, że wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Ważne! Jeśli wniosek zostanie złożony w lipcu lub sierpniu, świadczenie będzie wypłacone najpóźniej do 30 września. W przypadku złożenia wniosku w późniejszych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia wniosku.

Dlatego naprawdę nie warto zwlekać, zachęcam do złożenia wniosku o świadczenie możliwie szybko – podkreśla minister Marlena Maląg.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!