Kantor Bitcoin a tradycyjne giełdy kryptowalut – poznaj różnice

Kryptowaluty stały się nieodłącznym elementem dzisiejszego świata finansów. Wraz z ich rosnącą popularnością, pojawiło się wiele platform, na których inwestorzy mogą kupować i sprzedawać cyfrowe aktywa. Kantor kryptowalut i tradycyjne giełdy krypto to dwa główne modele, które oferują możliwość handlu kryptowalutami, ale istnieją między nimi istotne różnice. Jakie?

Kantor Bitcoin a tradycyjne giełdy kryptowalut – poznaj różnice
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 21 lipca 2023

Czym wyróżnia się kantor kryptowalutowy? 

Choć giełdy kryptowalutowe to najpopularniejsze miejsce handlu cyfrowymi aktywami, to zaczniemy od kantorów. Kantor kryptowalut to miejsce, z którego wiele osób decyduje się skorzystać ze względu na szybkość realizacji transakcji, łatwą dostępność oraz prostotę. W odróżnieniu od giełdy, gdzie ceny są kształtowane przez użytkowników, w kantorze ceny są ustalane przez właściciela, który pełni rolę organu regulującego. Kantory pozyskują waluty, które oferują, bezpośrednio od giełd kryptowalut. W momencie, gdy decydujemy się na zakup KRYPTO, kantor nabywa je i dodaje swoją marżę. Zarówno marża kantoru, jak i cena u dostawcy mają wpływ na ostateczną cenę, po jakiej dokonujemy transakcji zakupu walut. 

Oczywiście warto pamiętać, że cena krypto w kantorze może być nieco droższa niż na giełdzie, gdyż korzystamy w pewnym sensie z pośrednika. Jednak to idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z Bitcoin, lub nie mają czasu, czy ochoty na inwestowanie na giełdzie. 

Jak działa giełda kryptowalutowa? 

Jednym z najpopularniejszych sposobów zakupu waluty jest korzystanie z giełdy kryptowalutowej. Aby dokonać transakcji, zazwyczaj założyć swoje konto użytkownika na wybranej platformie, doładować je środkami (np. złotówkami, euro lub dolarami) i wybrać pożądaną kryptowalutę. Giełdy kryptowalut zazwyczaj są łatwe w obsłudze i intuicyjne, a transakcje są przetwarzane bardzo szybko. Jednak nie sama obsługa ma znaczenie. Rynek kryptowalut wyróżnia się zmiennością. Oznacza to, że wartość krypto może ulec drastycznej przemianie w krótkim czasie – zarówno spaść, jak i wzrosnąć. Inwestowanie samo w sobie wymaga odpowiedniej wiedzy i bieżącej analizy rynku. Nie każdy ma jednak na to czas. Z tego względu wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług kantorów kryptowalutowych, o których już trochę powiedzieliśmy powyżej. 

Jak wymienić kryptowaluty w kantorze? 

Choć umówienie wizyty w kantorze krypto nie jest koniecznie, to warto to zrobić. Dzięki temu pracownicy kantoru mogą przygotować się do Twojej wizyty i obsłużyć na najwyższym poziomie. A jak Ty powinieneś się przygotować do wymiany? W pierwszej kolejności sprawdź kurs wybranej kryptowaluty na stronie kantoru. Następnie przygotuj odpowiednią ilość gotówki. Tę przekażesz pracownikowi kantoru wraz z adresem osobistego portfela kryptowalutowego. Następnie kantor przeleje Bitcoin na podany adres, a Ty stajesz się szczęśliwym posiadaczem krypto. Analogicznie wygląda wymiana kryptowalut na tradycyjną walutę, taką jak złotówki, euro, czy dolary. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!