Metoda na wzrosty cen? Kredyty i pożyczki pozabankowe

Choć zadłużenie w Polsce spada, to konsumenci coraz częściej sięgają po kredyty i drobne pożyczki pozabankowe, aby poradzić sobie z kosztami życia.

Metoda na wzrosty cen? Kredyty i pożyczki pozabankowe
  • Damian Jemioło
  • /
  • 31 lipca 2023

Polacy chętnie sięgają po kredyty

W I półroczu 2023 r. zauważalny jest spadek zadłużenia na rynku kredytowo-pożyczkowym w Polsce. Jednakże Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty o większych kwotach, jednocześnie korzystając z drobnych pożyczek pozabankowych, aby radzić sobie z wyższymi kosztami życia. Popularność płatności odroczonych również wpłynęła na wzrost kredytów ratalnych.

Nawet 10 lat więzienia za korzystanie ze znalezionej karty bankomatowejNawet 10 lat więzienia za korzystanie ze znalezionej karty bankomatowejJakub Stasak

Według Biura Informacji Kredytowej (BIK) w ciągu pół roku wartość zadłużenia na rynku kredytowo-pożyczkowym zmniejszyła się o 12 mld zł, osiągając na koniec czerwca 710 mld zł. Spadek liczby dorosłych Polaków w ostatnich latach miał negatywny wpływ na rynek kredytowy, skutkując ubytkiem kredytobiorców i pożyczkobiorców o 5,6%. Obecnie w bazie BIK znajduje się 14,7 mln takich osób.

W sektorze kredytów hipotecznych odnotowano jednak pewne ożywienie. Choć liczba nowo udzielonych kredytów nadal spadała, poluzowanie wymagań nadzorczych i wzrost wynagrodzeń (które wymuszone zostały przez inflację) zwiększyły zdolność kredytową części zainteresowanych osób. Mimo tego, nadal dominują kredyty hipoteczne o wysokich kwotach – ok. ⅔ wartości akcji kredytowej stanowią kredyty powyżej 350 tys. zł.

Kredyty gotówkowe wracają do łask

Rynek kredytów gotówkowych również odnotował odwilż w I półroczu 2023 r. Zwłaszcza w segmencie kredytów powyżej 50 tys. zł. Wzrost sprzedaży wyniósł 14,9%, w porównaniu z zaledwie 5,4% w poprzednim roku. Liczba udzielonych kredytów ratalnych o kwocie do 1 tys. zł znacząco wzrosła o 148,5%, głównie z powodu zobowiązań wynikających z tzw. płatności odroczonych, czy też kup teraz, zapłać później. 

To polska metoda na wzrosty cen – rozbijanie ich na raty. Często sięgając po płatności BNPL (buy now, pay later), które są mniej restrykcyjne od rat bankowych.

Sprzedaż detaliczna znacząco spadła. To przez inflację?Sprzedaż detaliczna znacząco spadła. To przez inflację?Damian Jemioło

Wzrost kosztów życia wpłynął na rosnący popyt na kredyty niskokwotowe (do tysiąca zł) w sektorze pożyczek pozabankowych. Takie pożyczki służą głównie do wypełnienia dziury w domowym budżecie. W segmencie kart kredytowych również odnotowano wzrost sprzedaży. Ponad połowa kredytobiorców wnioskuje o kartę kredytową, aby mieć rezerwę na bieżące i przyszłe potrzeby.

To dobre wiadomości dla banków, fintechów BNPL czy wszelkich innych firm pożyczkowych. Niekoniecznie dla samych Polaków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!