Polacy przeceniają swoją wiedzę o finansach. Badanie nie pozostawia na nas suchej nitki

40% Polaków ocenia swoją wiedzę na temat finansów jako dobrą. Jednak tylko 20% potrafi poprawnie odpowiedzieć na 4 pytania w badaniu Eurobarometru. 

Polacy przeceniają swoją wiedzę o finansach. Badanie nie pozostawia na nas suchej nitki
  • Damian Jemioło
  • /
  • 31 lipca 2023

Polacy przeceniają swoją wiedzę o finansach?

Eurostat przeprowadził badanie na temat wiedzy finansowej mieszkańców Unii Europejskiej. Wyniki badania Eurobarometru wyraźnie wskazują na niedostateczny poziom wiedzy finansowej wśród Polaków. 

Sprzedaż detaliczna znacząco spadła. To przez inflację?Sprzedaż detaliczna znacząco spadła. To przez inflację?Damian Jemioło

Tylko 20% ankietowanych uzyskało odpowiedzi poprawne dla co najmniej 4 z 5 pytań związanych z tematyką finansową. A zaledwie 2% odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania. To jasno pokazuje, że większość Polaków znacząco przecenia swoją wiedzę w zakresie finansów. Bo, jak również pokazują badania Eurostatu – aż 40% z nas ocenia ją jako wysoką. 

Pod względem „śmiałości” ustępujemy miejsca jedynie Rumunom (51% z nich oceniło swoją wiedzę jako wysoką, choć osiągnęli najniższy wynik z testów) i Francuzom (42%). 

Polacy nie rozumieją stóp procentowych i obligacji

W badaniu pytano o działanie stóp procentowych na kontach oszczędnościowych, inflację, zależność cen obligacji od wzrostu stóp procentowych, ryzyku inwestycji o wyższej stopie zwrotu czy inwestowaniu w szeroką gamę akcji spółek.

Największe trudności ankietowani mieli z rozumieniem związku między stopami procentowymi a cenami obligacji – tylko 22% Polaków udzieliło właściwych odpowiedzi na to pytanie. Podobnie niski wynik zanotowano w pytaniu dotyczącym procentu składanego – jedynie 35% udzieliło poprawnej odpowiedzi.

Jeśli porównamy wyniki z testu wśród różnych krajów UE, Polska plasuje się dość nisko. Tylko 5 państw miało niższy odsetek osób z wysokim wynikiem niż Polska – są to Grecja (19%), Hiszpania (19%), Cypr (19%), Portugalia (16%) i Rumunia (13%). Natomiast Niderlandy (43%), Dania (40%), Finlandia (40%) i Estonia (39%) wyróżniają się jako kraje z najlepiej wyedukowanymi mieszkańcami w dziedzinie wiedzy finansowej.

W ogólnym rozrachunku tylko ¼ wszystkich ankietowanych w UE odpowiedziała poprawnie na co najmniej 4 z 5 pytań. 51% otrzymała średni wynik, a 24% odznaczyła się niskim poziomem wiedzy o finansach. 

Podatek od zysków giełdowych — kiedy i jak go rozliczyć?Podatek od zysków giełdowych — kiedy i jak go rozliczyć?Anna Pakaszewska-Cetera

Badanie Eurostatu jasno pokazuje, że bez edukacji finansowej polskie społeczeństwo zwyczajnie może tracić pieniądze. Nie rozumiejąc np. jak działają inflacja, czy stopy procentowe. I zdecydowanie – brakuje nam pokory w zakresie finansów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.