Dodatek mundurowy. O ile wzrośnie?

Żołnierze zawodowi mogą spodziewać się wzrostu tzw. "mundurówki" o jedną piątą od początku przyszłego roku. Wszystko za sprawą projektu nowelizacji rozporządzenia MON, który został opublikowany tuż przed ostatnimi wyborami.

Dodatek mundurowy. O ile wzrośnie?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 30 października 2023

Co to jest "mundurówka"?

"Mundurówka" to termin potocznie używany w środowisku wojskowym, który odnosi się do specyficznego dodatku finansowego przyznawanego żołnierzom zawodowym. Jest to forma rekompensaty za brak wydania w naturze pełnego umundurowania oraz wyekwipowania, które są niezbędne do pełnienia służby wojskowej. W praktyce oznacza to, że jeśli żołnierz nie otrzymał pełnego zestawu umundurowania lub wyposażenia od jednostki wojskowej, dostaje w zamian środki pieniężne, które ma przeznaczyć na zakup brakujących elementów.

Nowe świadczenie motywacyjne dla żołnierzyNowe świadczenie motywacyjne dla żołnierzyJoanna Gościńska

Dodatek ten ma kluczowe znaczenie dla wielu żołnierzy, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją służbę zawodową. Umożliwia im zakup niezbędnych elementów wyposażenia, takich jak mundury, obuwie, hełmy czy kamizelki kuloodporne.

Dzięki "mundurówce" żołnierze mają pewność, że będą dysponować sprzętem dopasowanym do ich indywidualnych potrzeb i wymiarów, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo podczas służby.

Dlaczego "mundurówka" wzrośnie?

Wzrost "mundurówki" jest bezpośrednio związany z dynamicznymi zmianami gospodarczymi, które miały miejsce w ostatnich latach. Jest kilka czynników, które wpłynęły na decyzję o zwiększeniu stawek tego dodatku.

Inflacja jest jednym z kluczowych wskaźników ekonomicznych, który pokazuje, jak zmienia się wartość pieniądza w czasie. Wzrost inflacji oznacza, że siła nabywcza pieniądza maleje, co skutkuje tym, że za tę samą kwotę możemy kupić mniej towarów i usług niż wcześniej. Od 2019 roku inflacja cen towarów i usług w Polsce przekroczyła 40%, co miało bezpośredni wpływ na realną wartość "mundurówki".

Koszty zakupu umundurowania i wyekwipowania, na które przeznaczona jest "mundurówka", również uległy zmianie w ciągu ostatnich lat. Ceny materiałów, z których wykonuje się wyposażenie wojskowe, koszty produkcji oraz marże sprzedażowe — wszystko to wpłynęło na wzrost cen końcowych produktów dostępnych na rynku. Dlatego też dotychczasowe stawki "mundurówki" przestały być adekwatne do rzeczywistych kosztów zakupu niezbędnego wyposażenia.

Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Mikołaj Frączak

Dostosowanie stawek "mundurówki" do aktualnych warunków rynkowych ma również aspekt psychologiczny. Zapewnienie żołnierzom adekwatnego wsparcia finansowego w zakupie umundurowania i wyekwipowania wpływa na ich zaangażowanie, motywację do służby oraz poczucie bezpieczeństwa. Właściwe wyposażenie to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim efektywności i skuteczności działań wojskowych.

Jakie będą nowe stawki?

Od 1 stycznia 2024 roku szeregowy w ciągu pierwszych 60 miesięcy służby zawodowej będzie otrzymywał 563 zł. Po 5 latach służby, w zależności od jednostki wojskowej i płci, kwoty te będą wynosiły od 2416 zł do 3007 zł. Kwoty te mają pokryć koszty zakupu, prania oraz innych wydatków związanych z umundurowaniem.

W wojsku funkcjonują także dodatki na obszycie, które są przyznawane po awansie. Warto zaznaczyć, że nie będą one przysługiwały korpusowi szeregowych w pierwszych 60 miesiącach służby zawodowej. W zależności od stopnia awansu, żołnierze będą otrzymywać dodatki w wysokości od 171 zł do nawet 6952 zł.

Nowe rozporządzenie w sprawie "mundurówki" wejdzie w życie na początek 2024 roku. Zmiany te spowodują wzrost wydatków resortu obrony narodowej o około 60 mln zł rocznie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Praca

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!