Zmiany w wynagrodzeniach pracowników młodocianych

Zmiany w systemie wynagrodzeń pracowników młodocianych stały się faktem. Od 1 września tego roku młodzi pracownicy mogą liczyć na wyższe wypłaty, co jest efektem wprowadzenia nowego rozporządzenia. Jakie konkretne zmiany przyniesie to rozwiązanie?

Zmiany w wynagrodzeniach pracowników młodocianych
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 3 listopada 2023

Nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń

Od 1 września 2023 roku obowiązują nowe, wyższe stawki wynagrodzenia dla pracowników młodocianych. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 6 lipca 2023 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. z 2023 r. poz. 1348), minimalne miesięczne pensje pracowników młodocianych wzrosły o 3% w stosunku do wcześniej obowiązujących stawek.

AI pomaga ZUS w kontroli firmAI pomaga ZUS w kontroli firm Monika Świetlińska

Zmiany te są spowodowane koniecznością dostosowania się do aktualnych potrzeb rynku pracy, równocześnie mają zachęcić młodzież do kształcenia zawodowego. Wysokość wynagrodzenia pracownika młodocianego jest uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez GUS.

Nowe stawki dotyczą zarówno pracowników młodocianych zatrudnionych od 1 września 2023 r., jak i tych zatrudnionych przed tą datą.

Szczegóły dotyczące stawek wynagrodzeń

Do końca sierpnia obowiązywały przepisy, które określały minimalne wynagrodzenie pracownika młodocianego w zależności od roku nauki. W pierwszym roku nauki wynosiło ono 5% przeciętnego wynagrodzenia, w drugim 6%, a w trzecim 7%. Jednak od września te wartości uległy znaczącemu wzrostowi.

Teraz pracownicy młodociani w pierwszym roku nauki otrzymują wynagrodzenie na poziomie co najmniej 8% przeciętnego wynagrodzenia, w drugim roku 9%, a w trzecim 10%.

Stawki wynagrodzenia dla pracowników młodocianych realizujących dokształcanie teoretyczne w danej szkole, obowiązujące od 1 września 2023 r., są następujące:

Polacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSPolacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSAnna Malinowska

  • I rok nauki lub klasa I branżowej szkoły I stopnia: nie mniej niż 8%, tj. 560,46 zł;
  • II rok nauki lub klasa II branżowej szkoły I stopnia: nie mniej niż 9%, tj. 630,52 zł;
  • III rok nauki lub klasa III branżowej szkoły I stopnia: nie mniej niż 10%, tj. 700,58 zł.Z kolei w przypadku pracowników młodocianych przyuczanych do wykonywania określonej pracy obowiązuje stawka nie mniejsza niż 7%, tj. 490,40 zł.

Kontekst i perspektywy zmian

Podwyższenie stawek wynagrodzenia pracowników młodocianych – jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ww. rozporządzenia – jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy związane z deficytami pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego, w takich branżach jak: budowlana, medyczno-opiekuńcza, produkcyjna, TSL (transport, spedycja, logistyka), samochodowa, edukacyjna, finansowa i gastronomiczna.

Wprowadzenie wyższych stawek ma zachęcić młodych do kształcenia zawodowego oraz poprawić sytuację finansowa osób uczących się zawodu bezpośrednio u pracodawców.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!