Elastyczny czas pracy to już standard w IT
Standardy zatrudnienia uległy znacznej zmianie na przestrzeni ostatnich 3 lat. Nawet okazjonalna praca zdalna czy elastyczne godziny rozpoczęcia pracy były w wielu branżach nie lada luksusem, kojarzonym często z przywilejem dla freelancerów. Czasy się zmieniły. Zmieniły się także oczekiwania pracowników i podejście do tej kwestii wielu pracodawców. Część benefitów, jak elastyczny czas pracy to już standard, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie komfortowej pracy.
- Redakcja dziennikprawny.pl
- /
- 11 maja 2023
Elastyczny czas pracy jednym z najważniejszych benefitów
Jak wynika z Raportu benefitów pracowniczych 2023 przeprowadzonego na zlecenie portalu EnterTheCode.pl 32% specjalistów z branży IT posiada benefit w postaci elastycznych godzin pracy, 35% korzysta z niego. Mierząc poziom atrakcyjności poszczególnych benefitów, elastyczny czas pracy znalazł się na drugim miejscu. Takie udogodnienie spotykane jest w zdecydowanej większości ofert pracy. Jak postrzegają go kandydaci?
Jak się okazuje, aż 42% respondentów uważa elastyczne godziny pracy za standard, nie jeden z wielu benefitów pozapłacowych.
To udogodnienie, podobnie jak praca zdalna to stosunkowo nowe standardy na polskim rynku pracy. Trudno się jednak dziwić, że zadomowiły się u nas na dobre, skoro czas lockdownu pokazał, że wiele zadań można bez problemu wykonywać z miejsca innego niż biuro oraz w czasie innym niż szablonowe godziny pracy biurowej.
Kandydaci stawiają warunki?
Choć mówi się, że kryzys na rynku pracy dopadł uchodzącą za kryzysoodporną branżę IT, wciąż w dużej mierze mamy tu do czynienia z rynkiem pracownika. Wprawdzie rynek juniorów jest nieco przesycony, ale doświadczeni specjaliści wciąż mogą przebierać w spływających od headhunterów ofertach. W tej sytuacji, firmy chcące zatrudniać talenty z IT, muszą nie tylko spełniać rynkowe standardy, ale także być otwarte na stawiane przez kandydatów warunki.
Bez względu na to, czy elastyczny czas pracy traktujemy jako standard, czy dodatkowe udogodnienie trzeba być świadomym, czego oczekują kandydaci. Aż 74% specjalistów przyznaje, że rozważyłoby propozycję zmiany pracy, jeśli wynagrodzenie byłoby podobne a benefity atrakcyjniejsze.
Większa swoboda i obopólne korzyści
Na korzyść pragnących elastyczności pracowników przemawia kilka mocnych argumentów, których część zaborczych przedsiębiorców może nie być świadoma. Elastyczny czas pracy to nie tylko większa swoboda dla pracownika. Dla wielu osób praca poza ramowymi godzinami pomaga zachować work-life balance i zredukować stres, co przekłada się na:
- Większą produktywność,
- Mniejszą rotację w firmie,
- Większą satysfakcję z wykonywanej pracy.
Dając pracownikom większą swobodę, często możemy liczyć na większą lojalność względem firmy. Nie oferując tego typu możliwości, pracodawca praktycznie pozbawia się szans na zatrudnienie największych talentów z branży, która jest tak konkurencyjna.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.