Prostsze prowadzenie biznesu dla młodych osób? Czy to możliwe?
Rząd zapewnia, że chce zapewnić kreatywnym, młodym ludziom łatwiejszy start w biznesie. Szczególnie wymienia tu jutuberów, influencerów, osoby zajmujące się działalnością artystyczną i sprzedażą internetową. A wszystko pod hasłem “Uwalniamy kreatywność młodych”.

- Anna Petynia-Kawa
- /
- 19 maja 2023
Pomoc dla młodych, przedsiębiorczych osób
Więcej o proponowanych zmianach mówił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii: Od 2020 r. obserwujemy wzmożoną aktywność młodych ludzi w prowadzeniu działalności gospodarczej, przede wszystkim w internecie. Coraz więcej osób chciałoby mieć swój biznes jeszcze zanim osiągnie pełnoletność. Przedstawiamy rozwiązanie, które da młodym osobom szanse na rozwój swoich pasji i możliwość zarabiania na nich. Zachęcimy też młodych ludzi do stawiania pierwszych kroków w biznesie. To dla nich cenne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości.Znani influencerzy pod lupą UOKiK! Zobacz kto może mieć problemyAnna Malinowska
Statystyki mówią, że coraz więcej osób poniżej 1. roku życia chce rozpocząć bycie na swoim. W 2021 r. złożono 13 wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej przez osoby poniżej 18 roku życia. Natomiast w 2022 r. 62. W tym roku, do 5 maja 2023 r., złożono ich już 48.
Szef ministerstwa dodał: Nasze rozwiązania umożliwią szybsze wejścia na rynek pracy. Co więcej, młode osoby nie będą płacić składek na ubezpieczenie społeczne. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla osoby stawiającej swoje pierwsze kroki w biznesie.
Regulator bierze pod lupę influencerówAnna Malinowska
Efektem zmian ma być zapewnienie większej przejrzystości i autonomii dla osób nieletnich w prowadzeniu własnej działalności. Dodatkowo, zlikwidujemy sytuacje, takie jak próby zarejestrowania firm przez rodziców na małe dzieci, w celu uniknięcia przepisów.
Jakie zmiany zostaną wprowadzone?
Zaprezentowane przez nas zmiany precyzyjnie ustalą zasady, na podstawie których osoby nieletnie będą mogły angażować się i prowadzić działalność gospodarczą oraz zawodową.
Obejmują one obszary takie jak influencerstwo, tworzenie treści na platformach internetowych, sprzedaż online oraz działalność artystyczną i muzyczną. – To są obszary w których widzimy, że aktywność i kreatywność młodych ludzi najbardziej się przejawia. Warto tę kreatywność wspierać i to też chcemy robić – dodaje minister.Ranking polskich influencerów — znamy wynikiMałgorzata Łaziuk
Aby osoba, która nie ma ukończonych 18 lat mogła rozpocząć działalność biznesową, wymagane będzie uzyskanie zgody sądu. Wniosek będzie składany przez samą zainteresowaną osobę lub jej przedstawiciela prawnego, opiekuna lub kuratora. Sąd ustali zakres prowadzonej działalności na podstawie kodów PKD.
Gdzie znaleźć więcej informacji o planowanych zmianach?
Informacja o tym, że przedsiębiorcą jest osoba niepełnoletnia, będzie opublikowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Planowany termin wprowadzenia w życie tych przepisów to 1 października 2024 roku. Więcej o planowanych zmianach można znaleźć TUTAJ.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.