Fundacja rodzinna. Co to jest?
Każdy przedsiębiorca, który zakłada firmę, marzy o dynamicznym rozwoju swojego biznesu. Jego celem jest stopniowe poszerzanie zakresu działalności, zdobywanie nowych rynków i klientów, a w dłuższej perspektywie stworzeniu przedsiębiorstwa z ugruntowanymi tradycjami, które będzie kontynuowane przez kolejne pokolenia. Realizacja tego celu staje się możliwa dzięki wejściu w życie ustawy o fundacji rodzinnej.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 31 maja 2023
Co to jest fundacja rodzinna?
Fundacja rodzinna stanowi atrakcyjną opcję dla przedsiębiorców, którzy dążą do długoterminowego rozwoju swojej firmy, mając na uwadze przyszłe pokolenia. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które od dawna funkcjonuje w innych krajach europejskich. Teraz Polska dołącza do tego prestiżowego grona, otwierając możliwość korzystania z tego modelu organizacyjnego również dla polskich przedsiębiorstw.
Będzie 800+ zamiast 500+?Monika Świetlińska
Firmy rodzinne to ważny element polskiej gospodarki. Przez ostatnie 30 lat miały one olbrzymi wpływ na rozwój naszego kraju. Wiele z nich stoi przed wyzwaniem zmiany pokoleniowej. I w tym pomoże nasze rozwiązanie. Od dziś wielopokoleniowa sukcesja będzie łatwiejsza, a polskie rodzinne marki nie stracą na sile i znaczeniu – zaznacza minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Fundacja rodzinna zapewni zachowanie i ochronę majątku przedsiębiorstwa, a także umożliwi dalsze zwiększanie jego wartości. Członkowie rodziny założyciela będą mogli cieszyć się korzyściami płynącymi z osiągniętych zysków, jednocześnie nie będąc zobowiązani do osobistego zaangażowania w codzienną działalność firmy. Dodatkowo, będą mieli pewność, że przez lata zgromadzony kapitał jest skutecznie zarządzany i chroniony przed rozproszeniem.
Jakie są zalety fundacji rodzinnej?
Najważniejsze plusy można określić tak:
- Fundacja rodzinna daje możliwość fundatorowi (przedsiębiorcy) wycofania się z czynnego prowadzenia biznesu, jednocześnie nie tracąc źródeł dochodów.
- Chroni finansowo członków rodziny.
- Wzmacnia zdolność tworzenia firm rodzinnych na przestrzeni pokoleń.
- Zapobiega podziałowi i rozproszeniu majątku między spadkobiercami.
- Gwarantuje ciągłość działalności firmy zgodnie z wolą fundatora po jego śmierci.
- Umożliwia planowanie sukcesji na wiele pokoleń.
Co to jest fundacja rodzinna? — Jest projekt ustawy w tej sprawieMartyna Kowalska
Jakie cele ma fundacja rodzinna?
- Zapewnienie wielopokoleniowej sukcesji.
- Budowanie ładu rodzinnego i korporacyjnego, oddzielającego biznes od spraw rodzinnych.
- Gromadzenie i chronienie polskiego kapitału.
- Rozwijanie działalności inwestycyjnej.
Fundatorem fundacji rodzinnej może być osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że ma prawo swobodnego rozporządzania swoim majątkiem. Fundację rodzinną można również utworzyć przy udziale kilku fundatorów, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest ona tworzona w testamencie. Osobą fizyczną lub organizacją pozarządową prowadzącą działalność pożytku publicznego może zostać beneficjentem fundacji rodzinnej.
Centrum Wsparcia i Mediacji pomoże rodzicom w konflikcieRafał Stępniewski
Jak założyć fundację rodzinną?
Aby założyć fundację rodzinną, wystarczy przeprowadzić 5 kroków:
- Złożenie przez fundatora oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodziny przed notariuszem w akcie założycielskim lub w testamencie.
- Sporządzenie statutu fundacji rodziny, który zawierać będzie m.in. strategię sukcesyjną oraz informacje dotyczące przyszłych beneficjentów fundacji rodziny.
- Przekazanie majątku na fundusz założycielski o wartości nie niższej niż 100 tysięcy złotych.
- Ustanowienie organów fundacji rodziny.
- Wpisanie fundacji rodziny do rejestru fundacji rodziny, prowadzonego przez sąd.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.