Gdynia i Gdańsk — rynek pracy i możliwości, które oferuje

Gdańsk i Gdynia to jedne z najatrakcyjniejszych rynków pracy w całym pasie wybrzeża Morza Bałtyckiego. Oba ośrodki związane są nie tylko z gospodarką morską czy turystyką. Zapewniają również liczne miejsca zatrudnienia w sektorze finansowym, nowych technologii i przemysłowym. Warto w 2023 roku szukać tutaj atrakcyjnej pracy.

Gdynia i Gdańsk — rynek pracy i możliwości, które oferuje
 • Redakcja dziennikprawny.pl
 • /
 • 7 czerwca 2023

Ogólny kształt rynków pracy w Gdańsku i Gdyni

Trójmiasto jest dziś uznawane za jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów kraju, co podnosi również atrakcyjność rynku pracy w takich miastach jak Gdańsk czy Gdynia. Strategiczne położenie nadmorskie obu ośrodków sprawia, że niektórych możliwości zawodowych nie jest w stanie zapewnić żaden inny region kraju. Port Gdańsk jest jednym z głównych portów basenu Morza Bałtyckiego. Przoduje pod względem przeładunku kontenerów i jako jedyny w regionie zapewnia bezpośrednie połączenie kontenerowe z Chinami.

Zarówno w Gdańsku, jak i Gdyni wciąż obecny jest także przemysł stoczniowy, w którym zatrudnienie znajdują nie tylko różni fachowcy techniczni. Znaczny udział w gospodarce obu miast ma turystyka. Branża HoReCa zapewnia wiele miejsc pracy i to nie tylko w sezonie. W sieci pojawiają się oferty całorocznej pracy z zakwaterowaniem, które można znaleźć tu https://www.gowork.pl/praca/gdynia;l lub tu https://www.gowork.pl/praca/gdansk;l. Zarówno Gdańsk, jak i Gdynia często pojawiają się w różnych rankingach miast wskazywanych przez swoich mieszkańców jako najatrakcyjniejsze do życia w kraju.

Można śmiało powiedzieć, że w obu ośrodkach ogólne zadowolenie i jakość z życia są na wysokim poziomie. Pracodawcy i pracownicy mogą tu liczyć także na rozbudowane zaplecze edukacyjne. Oferty miejscowych uczelni wyższych przyciągają maturzystów z całego kraju i kształcą na unikatowych kierunkach związanych m.in. z pracą w sektorze gospodarki morskiej. O stały napływ inwestorów dba m.in. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, którą wspierają takie instytucje jak Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego czy Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia.

10910.jpg

Dostępność morza wpływa na rynek pracy Gdańska i Gdyni

W marcu 2023 roku stopa bezrobocia w Gdańsku wyniosła jedynie 2,5%. W Gdyni natomiast wskaźnik osób pozostających bez zatrudnienia jest jeszcze mniejszy i wynosi 2,2%. Oba miasta należą do czołówki ośrodków w kraju, w których spotkamy najmniej osób bezrobotnych. Zarówno w Gdyni, jak i w Gdańsku sporą część struktury zatrudnienia miast tworzy sektor transportu i gospodarki magazynowej. W samej Gdyni, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, dziedzina grupuje około 14,8%. wszystkich pracowników.  

W innych, podobnych ośrodkach kraju, ta branża nie zrzesza zwykle więcej niż kilka procent dostępnych pracowników. Pokazuje to ogromny wpływ nadmorskiego położenia obu miast na rozwój sektora logistycznego. Dlatego też na pracę w Gdańsku czy Gdyni mogą śmiało liczyć wszelkiego rodzaju specjaliści związani z tym obszarem, jak i pracownicy fizyczni.  

Badanie “Barometru Zawodów” podaje, że w 2023 roku profesje takie jak magazynier (zwłaszcza operator wózków widłowych), kierowca samochodów ciężarowych i osobowych, zaopatrzeniowiec i dostawca oraz logistyk i spedytor są bardzo poszukiwane na trójmiejskim rynku zatrudnienia. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczących zarobków w województwie pomorskim, branża transportu i magazynowania zapewnia w regionie wynagrodzenie na poziomie średnio 8 tys. zł brutto miesięcznie. Mediana zarobków w województwie, bez podział na sektory, jest niższa o około 200 zł. To zatem jedna z najlepiej opłacanych dziedzin w regionie.

10909.jpg

Średnie zarobki w poszczególnych branżach

Gdańsk i Gdynia to również wiodące ośrodki z branży finansowej czy nowoczesnych technologii. Lokalne parki naukowo-technologiczne wspierają innowacyjne przedsiębiorstwa związane m.in. z branżą biotechnologii, energetyki, IT, teleinformatyki, AI czy przemysłowej. W strukturze zatrudnienia Gdańska dominuje sektor usługowy, który, według wskazań Głównego Urzędu Statystycznego, zrzesza około 31,3% pracowników. Dosyć sporą grupę, jak na ten rodzaj działalności, stanowią tu także osoby związane z finansami, ubezpieczeniami i nieruchomościami. To około 6,1% wszystkich zatrudnionych.  

W Gdyni również przodują usługi, które zapewniają około 34,8% dostępnych miejsc pracy, a sektor finansowy jest równie rozwinięty, co w stolicy województwa pomorskiego — zrzesza prawie 7% wszystkich aktywnych zawodowo mieszkańców miasta. Obsługa rynku nieruchomości oraz przemysł to dziedziny zapewniające w województwie pomorskim średnie miesięcznych zarobków na poziomie 7,9 tys. zł brutto. Zdecydowanie najlepiej opłacanym sektorem jest jednak informacja i komunikacja. Tu przeciętne wynagrodzenia wynoszą około 14,3 tys. zł brutto miesięcznie. Pozostałe branże wiążą się z następującymi medianami zarobków: 

 • przetwórstwo przemysłowe — 7,5 tys. zł brutto miesięcznie,
 • budownictwo — 6,5 tys. zł brutto miesięcznie,
 • handel i naprawa pojazdów samochodowych — 7,1 tys. zł brutto miesięcznie,
 • zakwaterowania i gastronomia — 5 tys. zł brutto miesięcznie,
 • administrowanie i działalność wspierająca — 5,4 tys. zł brutto miesięcznie.

Duże zapotrzebowanie na konkretnych pracowników

Oprócz dużego zapotrzebowania na pracowników branży transportowo-magazynowej w Gdańsku i Gdyni widoczne są również deficyty kandydatów gotowych do pracy w takich dziedzinach jak: 

 • technologie informatyczne,
 • zawody techniczne związane m.in. z przemysłem, budownictwem, motoryzacją i naprawami,
 • ochrona zdrowia i branża opiekuńcza,
 • oświata,
 • branża HoReCa,
 • usługi,
 • księgowość,
 • służby mundurowe,
 • e-commerce,
 • administracja. 

Badanie “Barometru Zawodów” na 2023 rok podaje bardzo długie listy pracowników, których brakuje w obu miastach i którzy mogą łatwo zdobyć tu, tak zwaną, pracę od zaraz. Zarówno Gdańsk, jak i Gdynia nie są jednak dobrym miejscem do poszukiwania zatrudnienia przez ekonomistów. Lokalne uczelnie wyższe wypuszczają na rynek zbyt wielu absolwentów tego kierunku, którym ciężko skutecznie konkurować i znaleźć adekwatne miejsca zatrudnienia. Miejscowi pracodawcy nie dysponują liczbą wakatów, która mogłaby zadowolić wszystkich kandydatów. Szansą dla ekonomistów jest jednak przekwalifikowywanie się, np. w stronę zawodu księgowej czy księgowego, który jest dziś bardzo poszukiwany w Gdyni i Gdańsku.

Artykuł sponsorowany

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!