Bezrobocie w maju 2023 roku - dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało szacunkowe dane dotyczące sytuacji na rynku pracy w maju 2023 roku. Wynika z nich, że stopa bezrobocia wyniosła w minionym miesiącu 5,1% w skali kraju.

Bezrobocie w maju 2023 roku - dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
  • Jakub Stasak
  • /
  • 22 czerwca 2023

Tendencja spadkowa

Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec maja 2023 roku 5,1%.

Wartość ta jest o 0,1 punktu procentowego mniejsza niż w kwietniu i o 0,3 punktu procentowego mniejsza niż w końcu maja roku ubiegłego.

Odnosząc się do aktualnej sytuacji na krajowym rynku pracy minister Marlena Maląg podkreślała:

„Działania, które podjęliśmy, skutecznie chronią polski rynek pracy i wspierają przedsiębiorczość Polaków. Najnowsze dane potwierdzają, jak bardzo pracowitym i ambitnym narodem jesteśmy”.

Czas pracy. Najważniejsze zasadyCzas pracy. Najważniejsze zasadyAnna Petynia-Kawa

W urzędach pracy zarejestrowało się w maju 803,6 tysiąca osób, w porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych spadła o 18,3 tysiąca, czyli 2,2%.

W rejestrach bezrobotnych z końca maja tego roku znajdowało się o 46,6 tysiąca (tj. o 5,5%) mniej bezrobotnych niż w analogicznym okresie roku 2022.

Jak zauważa szefowa resortu rodziny i polityki społecznej:

„To najniższa stopa bezrobocia, jaką w maju odnotowano od ponad 30 lat”.

W analizowanym okresie pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 92,9 tysiąca wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 11,7 tysiąca więcej niż w kwietniu 2023 roku).

Bezrobocie w poszczególnych województwach

Stopa bezrobocia rejestrowanego w maju 2023 roku wyniosła w poszczególnych województwach odpowiednio:

Dni wolne na poszukiwanie pracy? Masz do tego prawo!Dni wolne na poszukiwanie pracy? Masz do tego prawo!Martyna Kowalska

3% — Wielkopolskie

3,7% — Śląskie

4,1% — Mazowieckie

4,3% — Lubuskie

4,5% — Dolnośląskie

4,5% — Małopolskie

4,6% — Pomorskie

5,5% — Łódzkie

6,2% — Opolskie

6,6% — Zachodniopomorskie

7,1% — Podlaskie

7,2% — Kujawsko-Pomorskie

7,7% — Lubelskie

7,8% — Świętokrzyskie

8,6% — Podkarpackie

8,6% — Warmińsko-Mazurskie

Jak wypadamy na tle innych krajów Unii Europejskiej?

Według danych Eurostatu (Urząd Statystyczny Unii Europejskiej publikujący różnego rodzaju statystyki i wskaźniki, które umożliwiają porównanie poszczególnych krajów i regionów) nasz kraj ma najniższą stopę bezrobocia w całej Wspólnocie.

Wskaźnik ten w kwietniu osiągnął w Polsce i Czechach wartość na poziomie 2,7% wobec 6% w całej Unii Europejskiej i 6,5% w strefie Euro.

Prawo pracy — pomoc, po którą warto sięgnąćPrawo pracy — pomoc, po którą warto sięgnąćRafał Stępniewski

Najgorzej sytuacja wyglądała zaś w Grecji i Hiszpanii, gdzie bezrobocie sięgnęło odpowiednio 11,2 i 12,7%, w żadnym innym kraju unijnym kwietniowa stopa bezrobocia nie przekroczyła 10%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!