Praca jako kierowca w aplikacjach - czy to się opłaca?

Kierowca taksówki w Polsce znajdzie zatrudnienie w każdym większym mieście. Pasażerowie najczęściej zamawiają przejazdy wówczas, gdy muszą dostać się na lotnisko, jadą do pracy czy wracają z imprezy. Dla wielu osób taksówka jest najwygodniejszym środkiem transportu. Jeżeli więc lubisz prowadzić samochód i cenisz sobie elastyczne godziny pracy, taka forma zatrudnienia może być odpowiednia właśnie dla Ciebie!

Praca jako kierowca w aplikacjach - czy to się opłaca?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 30 czerwca 2023

Co jednak musisz wiedzieć, zanim podejmiesz pracę w aplikacjach typu Bolt, Free Now czy Uber? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby pracować jako kierowca taksówki i ile można zarobić? Sprawdź!

Zostań kierowcą taksówki! Jakie wymagania musisz spełnić?

Pracę jako kierowca taksówki możesz wykonywać, gdy masz odpowiednio dostosowaną licencję taxi. Taki dokument wydawany jest na świadczenie usług na terenie gminy, kilku gmin lub miasta.

Osoba starająca się o wydanie licencji musi mieć ważne prawo jazdy kategorii B oraz nie może być skazana pełnomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, przestępstwa na tle wiarygodności dokumentów, przeciwko zdrowiu i życiu, na tle wolności seksualnej i obyczajności, przeciwko środowisku czy na tle skarbowym.

Kierowcą taksówki nie może być także osoba, wobec której wydano zakaz prowadzenia pojazdów lub zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Przed rozpoczęciem pracy musisz przejść badania lekarskie. Nie możesz mieć też przeciwwskazań psychologicznych. Czasami potrzebny bywa dokument poświadczający o dobrej reputacji.

Posiadanie licencji taxi — jak zdobyć licencję taxi?

Już wiesz, że aby pracować na taksówce, musisz posiadać licencję taxi. W celu otrzymania licencji należy złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy, na której terenie zamierzasz pracować. Wniosek można przesłać elektronicznie, listownie lub donieść osobiście.

Do wniosku dołącz dokument poświadczający o tym, że nie byłeś karany i zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu, a także dowód uiszczenia opłaty za licencję, kserokopię dowodu osobistego i wykaz pojazdów, które podlegają licencji.

Ponadto musisz mieć tytuł prawny do dysponowania samochodem, który będzie służył Ci do pracy. Cena wydania licencji uzależniona jest od okresu jej ważności i od liczby pojazdów.

moment podpisywania umowy z deweloperem

Praca jako kierowca w aplikacjach — czy trzeba zakładać własną działalność gospodarczą?

Chcesz pracować na taksówce? Osoby, które chcą zostać kierowcą Free Now, Bolt czy Uber, zobligowane są do założenia działalności gospodarczej i podejmowania wszystkich zobowiązań, które wiążą się z jej prowadzeniem. Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu możemy wykonywać usługi przewozu pasażerów bez zakładania firmy, a mianowicie współpraca z partnerem flotowym, takim jak Flow Apps!

Flow Apps oferuje legalne zatrudnienie w oparciu o umowę. Kierowca rozlicza się na podstawie PIT-u, może korzystać ze wszystkich ulg podatkowych, które mu przysługują i nie musi martwić się prowadzeniem księgowości.

Flow Apps gwarantuje także możliwość wypożyczenia sprzętu potrzebnego do pracy na taksówce i zapewnia pełne wsparcie przez cały okres współpracy. Jeżeli nie posiadasz własnego pojazdu, również możesz go wypożyczyć u partnera flotowego. Wynajmij więc samochód w Flow Apps i nie martw się zawiłymi formalnościami w związku z wyrabianiem wypisu. Stan techniczny samochodów jest na bieżąco sprawdzany, wszystkie są też ubezpieczone.

Jak zostać kierowcą Ubera i ile można zarobić?

Praca jako Uber wymaga posiadania prawa jazdy od minimum roku oraz odpowiednio dostosowanego samochodu, który ma ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie. Ponadto kierowca musi posiadać dokument zaświadczający, że nie był karany oraz wykonać badania i psychotesty.

Jak zostać kierowcą Uber? Aby rozpocząć pracę, zgłoś się przez portal Flow Apps, uzupełnij wymagane dane i załącz potrzebne dokumenty. Następnie zarejestruj się na stronie Uber dla kierowców lub poprzez aplikację Uber Driver. Załóż konto w panelu kierowcy, zgłoś do Flow Apps chęć podpięcia się do floty, prześlij dokumenty i poczekaj na kontakt od przedstawiciela. Na koniec zostało tylko odebrać wypis na licencję taxi, która pozwoli na wykonywanie zleceń. Po pełnej aktywacji konta możesz zacząć pracę!

Kierowca Uber może zarobić średnio od 33 do 34 zł brutto za godzinę pracy. Wynagrodzenie zależy jednak od wielu różnych czynników. Średnie zarobki za jeden kurs, mieszczą się w granicach od 18 do 19 zł brutto. Pracując około 40 godzin w tygodniu lub więcej, można liczyć na pensję w wysokości od ponad 5 000 zł brutto do około 8 000 zł brutto. To, ile zarobimy w aplikacji, zależy też od różnych bonusów oraz dodatków. Bonusy dostępne są niemal codziennie.

Zakładając konto w aplikacji Uber, możesz jeździć w dowolnych godzinach i potraktować to zajęcie jako dodatkowe lub pełnoetatowe.

Zostań kierowcą Free Now! Ile zarabia kierowca Free Now?

Kierowca Free Now musi posiadać prawo jazdy od minimum roku oraz zaświadczenie o niekaralności i orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy. Ponadto przyszły kierowca Free Now powinien wykonać psychotesty i odpowiednio dostosować pojazd. Można też zdecydować się na wynajem samochodu od Flow Apps.

Jak zostać kierowcą Free Now? Jeżeli spełniasz wszystkie określone warunki, zarejestruj się na portalu Flow Apps i uzupełnij wymagane dane oraz prześlij załączniki. Następnie zgłoś chęć dołączenia do floty i wypełnij formularz rejestracyjny. Teraz pozostało czekać na kontakt od przedstawiciela, wybrać wypis z licencji taxi i aktywować konto. Po pełnej aktywacji można już przyjmować pierwsze zlecenia!

Kierowca Free Now może zarobić średnio od 17 do 18 zł brutto za kurs. Za godzinę pracy można zyskać około 32 zł brutto. Pracując 40 godzin tygodniowo, pensja miesięczna może oscylować w granicach od 5 000 zł brutto do 8 000 zł brutto. Warto pamiętać, że minimalna wypłata za pojedynczy przejazd we Free Now sięga 10 zł brutto. Aby jednak zyskać większe stawki, kierowca Free Now może pomyśleć o oklejeniu swojego samochodu logiem firmy. Jeżeli wyrazisz zgodę na korzystanie z usługi przejazdu wraz ze zwierzakami, również możesz liczyć na większą kwotę.

Podobnie jak Bolt czy Uber, Free Now pobiera prowizję od kursu, jednak jest ona niższa niż we wspomnianych dwóch aplikacjach. Dodatkowo we Free Now możesz otrzymać bonusy w postaci zniżek na ubezpieczenie pojazdu czy kart paliwowych. Firma współpracuje też z hotelami, restauracjami i klientami korporacyjnymi.

Kierowca Bolt — jak nim zostać i ile można zarobić?

Praca w Bolt również wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów. Kierowca musi posiadać zdjęcie profilowe, dokument zaświadczający o niekaralności, dowód osobisty, uprawnienia do kierowania pojazdami, a także orzeczenie lekarskie oraz psychotesty.

Zasada rejestracji jest bardzo podobna jak w pozostałych przypadkach. Najpierw najlepiej zarejestrować się przez portal Flow Apps, a następnie uzupełnić dane i załączyć wymagane dokumenty. Wypełnij formularz rejestracyjny, dołącz do floty i poczekaj na kontakt od przedstawiciela. Na koniec odbierz wypis na licencję taxi i zacznij pracę!

Ile można zarobić, pracując w Bolt? W godzinach szczytu kierowcy mogą zarobić średnio nawet 60 zł brutto za godzinę jazdy. Średnie zarobki za jeden kurs plasują się w okolicach 11 zł brutto. Pracując 40 godzin w tygodniu (lub więcej) w aplikacji Bolt, możemy liczyć na wysokie stawki, sięgające niekiedy nawet i 10 000 zł brutto miesięcznie.

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie: „w jakich miastach mogę pracować, aby zarobić najwięcej”? Kierowca korzystający z platformy Bolt najwięcej zarobi, pracując w województwie małopolskim. Na następnym miejscu są kierowcy z Dolnego Śląska, a kolejno taksówkarze z województwa podlaskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego, lubelskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Czy praca w aplikacjach Uber, Bolt i Free Now się opłaca?

Czy praca w aplikacjach typu Bolt, Free Now i Uber się opłaca? Zdecydowanie tak! Takie zajęcie możesz potraktować jako pełnoetatowe lub dorywcze. Wielu kierowców taksówek jest w stanie zarobić naprawdę spore sumy za kółkiem. Kolejną zaletą jest to, że sami ustalamy, kiedy i ile pracujemy.

Którą z tych trzech aplikacji najlepiej więc wybrać, aby cieszyć się najwyższym wynagrodzeniem? Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem będzie praca z wykorzystaniem wszystkich trzech platform. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki współpracy z partnerem flotowym, jakim jest Flow Apps.

Co więcej, Flow Apps oferuje pakiet rozliczenia trzech aplikacji (Bolt, Uber i Free Now) w najlepszej cenie na rynku i bez dodatkowych opłat! Dzięki takiej współpracy nie musisz zakładać własnej działalności i martwić się o księgowość. Masz też możliwość wypożyczenia samochodu oraz innego sprzętu, w tym np. terminala płatniczego.

Pracuj na kilku aplikacjach i zarabiaj więcej! Flow Apps gwarantuje rozliczenia w terminie, przejrzyste i proste umowy oraz minimum formalności i maksimum zysków!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!