Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś zamiast 500 plus powinno być 700 plus. Na ten temat wypowiedziała się Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Będzie 800+ zamiast 500+?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 20 marca 2023

Nie będzie 800 plus

W Radio ZET minister rodziny i polityki społecznej została zapytana, czy rząd rozważa zmianę świadczenia 500 plus na 800 plus.

- Musimy zwrócić uwagę na bardzo trudny czas, kiedy toczy się wojna za naszą wschodnią granicą - odpowiedziała, dodając jednocześnie, że rząd na ten moment nie pracuje nad zamianą świadczenia 500 plus na 800 plus.

Zaznaczyła, że wsparcie rządu dla rodzin jest obecnie kompleksowe i systemowe.

Żeby chronić kobiety, dzieci, seniorów przed przemocą domowąŻeby chronić kobiety, dzieci, seniorów przed przemocą domowąMonika Świetlińska

- To program Maluch+, który się rozwija, to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czy świadczenia, które dodatkowo dochodzą - wyjaśniła, zaznaczając: — My wspomagamy wszystkie rodziny – rodziny z małymi dziećmi i seniorów.

Według szefowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, rodzinom nie żyło się nigdy tak dobrze, jak za PiS.

Portal Business Insider poprosił eksperta Oskara Sobolewskiego, by obliczył  ile powinny wynosić kwoty waloryzacji świadczenia na przestrzeni ostatnich lat, począwszy od 2016 roku, kiedy zostało ono wprowadzone.

By przez te lata miał realną wartość od czasu jego istnienia, rząd musiałby tę kwotę waloryzować o kilkanaście złotych rocznie. Ale ostatnie dwa lata musiałyby być wyjątkowo bolesne dla budżetu, bo w związku z rosnącą inflacją, waloryzacja musiałaby najpierw wynieść 40 zł, rok później ponad 90 zł. 

Jesienią 2022 roku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że "myśli się o jakichś waloryzacjach, ale nie może w tej chwili nikomu niczego obiecywać".

Tymczasem inni członkowie PiS absolutnie zaprzeczali, by była w ogóle taka opcja, głównie z względu na inne priorytety, takie jak chociażby obronność, na którą przeznaczonych jest teraz 3% PKB.

Jakie świadczenia oprócz 500 plus?

Oprócz rządowego programu "Rodzina 500+" Polacy mogą liczyć na inne finansowe wsparcie.Dobry Start - 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Nie można pobierać opłat od pacjentów za zakwaterowanie i wyżywienieNie można pobierać opłat od pacjentów za zakwaterowanie i wyżywienieMonika Świetlińska

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - świadczenie dla rodziców, które otrzymają na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Maksymalna wysokość przysługującego kapitału to aż 12 tys. zł na dziecko.Program Maluch+ — wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 — żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.Opieka nad dzieckiem w wieku do lat 3 — wsparcie dla podmiotów chcących prowadzić instytucje związane z opieką nad dzieckiem w wieku do lat 3.Karta Dużej Rodziny - system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+.Świadczenia rodzinne — zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy), jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe), świadczenie rodzicielskie, do których prawo nabywa się w sposób określony w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.Fundusz alimentacyjny — wsparcie materialne dla osób uprawnionych do alimentów, które ich nie otrzymują z uwagi na bezskuteczność egzekucji.Wsparcie rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych - wsparcie przez działania: instytucji i podmiotów działających na rzecz dziecka i rodziny, placówek wsparcia dziennego; rodzin wspierających.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!