5,7 mln zł kary dla Deutsche Bank Polska

 5,7 mln zł – to wysokość kary, którą nałożył na Deutsche Bank Polska S.A. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dlaczego? Bo jak przekazuje UOKiK, bank swoich klientów wprowadzał w błąd poprzez przekazywanie nieprawdziwych informacji dotyczących wysokości pobieranych opłat za wystawienie zaświadczeń dla kredytów lub pożyczek hipotecznych w obcej walucie, w tym i franku szwajcarskim.

5,7 mln zł kary dla Deutsche Bank Polska
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 20 marca 2023

 Niedozwolone opłaty za dokumenty

Dokumenty, które wprowadzały w błąd klientów, dotyczyły m.in. historii spłaty zobowiązania lub naliczonych odsetek. Mają one znaczenie w sytuacji, gdy dany posiadacz kredytu chce na drodze sądowej dochodzić np. unieważnienia umowy czy zwrotu niezasadnie naliczonych rat. Dokumenty, na temat których przekazywano nieprawdziwe dane, szczególnie wpłynęły także na konsumentów, którzy podpisali umowy kredytowe we frankach.  

Wakacje kredytowe. UOKiK ma zastrzeżenia do bankówWakacje kredytowe. UOKiK ma zastrzeżenia do bankówMikołaj Frączak

W efekcie do UOKiK zaczęły wpływać liczne skargi na opłaty za wydawanie zaświadczeń. Zgodnie z nimi, za zestaw dokumentów najczęściej wnioskowanych przez konsumentów bank pobierał kwoty rzędu 795–905 zł. Maksymalnie, jeśli konsument potrzebowałby wszystkich zaświadczeń za ponad 10-letni okres kredytowania, musiałby uiścić na rzecz banku nawet 1845 zł. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi zasadami bank nie powinien pobierać za nie żadnej opłaty.

Niedozwolona klauzula

- Konsumenci mogli nie mieć świadomości, że bank nie jest uprawniony do dokonania jednostronnej zmiany postanowień, które same w sobie mają charakter abuzywny. W związku z tym mogli również nie wiedzieć, że niedozwolona klauzula i jej zmiana nie są dla nich wiążące. Deutsche Bank Polska przekazywał konsumentom nieprawdziwe informacje, czym wpływał na ich decyzje dotyczące uiszczania bezpodstawnie narzuconych przez siebie opłat za wystawienie zaświadczeń dotyczących kredytów hipotecznychpowiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jednym ze sposobów na wprowadzenie do trwającej umowy nowych klauzul jest podpisanie aneksu przez obie strony, o charakterze dobrowolnego porozumienia i ze świadomością skutków jego zawarcia.

BNP Paribas i Bank Pocztowy z karami za utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowychBNP Paribas i Bank Pocztowy z karami za utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowychJoanna Gościńska

Deutsche Bank Polska, po uprawomocnieniu się decyzji, będzie musiał zapłacić ponad 5,7 mln zł, kary, a także poinformować konsumentów o możliwości uzyskania zwrotu kosztów w związku z wydanymi zaświadczeniami bankowymi dotyczącymi kredytów lub pożyczek hipotecznych denominowanych do waluty obcej. Decyzja jest nieprawomocna, przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!