Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT od zagranicznej faktury? Wystarczy, że jesteś zarejestrowanym płatnikiem VAT w Polsce i siedziba firmy znajduje się w kraju.
- Redakcja dziennikprawny.pl
- /
- 21 marca 2023
Zasady zwrotu podatku VAT z zagranicy
Przedsiębiorcy realizujący zakupy w krajach Unii Europejskiej mają prawo wystąpić o zwrot naliczonego podatku VAT. W tym przypadku zastosowanie ma procedura VAT-REFUND. To prosty proces, który wskazuje, jak odliczyć VAT z zagranicznej faktury i uzyskać zwrot. Taka operacja jest możliwa tylko po spełnieniu kilku warunków:
- Firma nie ma siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w kraju, gdzie zostały nabyte towary lub usługi.
- Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT z zarejestrowaną działalnością.
- Firma nie może realizować wyłącznie operacji zwolnionych z opodatkowania VAT.
Procedury związane z tym, jak odliczyć VAT są niedostępne dla osób, które prowadzą działalność zwolnioną z opodatkowania VAT, niezależnie od przyczyny uznania zwolnienia.
Sprawę związaną ze zwrotem podatku załatwisz wygodnie przez internet. Możesz też skorzystać z funkcjonalnej aplikacji, która ułatwia prowadzenie rozliczeń VAT OSS od transakcji międzynarodowych na terenie UE. Szczegóły na ten temat znajdują się na stronie: https://taxology.co/pl/taxology-app/.
Kiedy i jak odliczyć VAT? Warunki zwrotu podatku
Zwrot podatku VAT za transakcje zrealizowane na terenie innych państw Unii Europejskiej otrzymasz tylko w określonych sytuacjach. Odliczenie VAT-u jest możliwe w przypadku:
- zakupu paliwa,
- wynajmu środków transportowych,
- zrealizowania opłat drogowych,
- pokrycia kosztów zakwaterowania w trakcie podróży firmowej,
- zakupu żywności, napojów i wizyty w restauracjach,
- uiszczenia opłaty za wstęp na targi i wystawy,
- wydatków na dobra luksusowe, rozrywkowe oraz reprezentacyjne.
Każda transakcja zakupowa ma wewnątrzwspólnotowy kod, który musi zostać potwierdzony fakturą sprzedażową. W trakcie ubiegania się o odliczenie VAT i zwrotu nadpłaconego podatku, konieczne jest dołączenie potwierdzenia transakcji do wniosku. Jeśli interesuje Cię tematyka rozliczeń VAT i chcesz dowiedzieć się więcej, przejrzyj artykuł: https://taxology.co/pl/rozliczanie-vat/.
Gdzie odliczyć VAT i złożyć wniosek o zwrot?
Sprawy związane ze zwrotem podatku VAT z zagranicy możesz załatwić przez internet. Druga opcja to wizyta w urzędzie skarbowym stosownym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub zamieszkania. Przykładowo: jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą – wniosek złóż w urzędzie skarbowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania.
Firmy prowadzone jako osoby prawne, czyli spółki z o.o lub jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej muszą składać wniosku do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby podmiotu. Procedura wygląda jeszcze inaczej w przypadku działalności osiągających wysokie dochody. W tym przypadku wniosek złożysz w dwóch miejscach:
- Wyspecjalizowane Urzędy Skarbowe o zasięgu wojewódzkim – dla firm o przychodach netto w wysokości co najmniej 3 mln euro.
- I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie – dla firm o przychodach netto powyżej 50 mln euro.
Zapoznanie się z aktualnymi przepisami to pierwszy krok, aby zdobyć kompleksową wiedzę, jak odliczyć VAT z zagranicy i uzyskać zwrot.
Jak odliczyć VAT? Krok po kroku
Procedury związane z tym, jak odliczyć VAT z zagranicy to kilka dość prostych kroków. Aby otrzymać zwrot podatku zapłaconego w innym kraju UE:
- Uzupełnij formularz VAT-REF i złóż dokument do odpowiedniego urzędu skarbowego.
- Poczekaj na wprowadzenie danych do systemy VAT-REFUND.
- Dołącz do wniosku faktury potwierdzające poniesione wydatki.
Na wysyłkę deklaracji i wniosku o zwrot VAT UE masz czas do 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy wniosek. Ten termin jest nieprzekraczalny.
Po zaakceptowaniu dokumentacji urząd skarbowy ma obowiązek przekazania informacji o zwrocie do państwa członkowskiego w ciągu 15 dni od daty otrzymania wniosku. Złożenie dokumentów jest w darmowe – nie podlega opłacie skarbowej. O przyjęciu lub odrzucenia wniosku przez państwo członkowskie zostaniesz powiadomiony w terminie: 2, 4 lub 9 miesięcy zależnie od poziomu skomplikowania sprawy. Po zaakceptowaniu dokumentów zwrot jest realizowany w terminie do 10 dni roboczych od upływu wyżej wymienionych terminów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.