Kwiecień - mięsiąc wypłat trzynastej emerytury

Nadszedł miesiąc, w którym zostanie wypłacone dodatkowe świadczenia pieniężne: 13 emerytura. Z pewnością czeka na nie wiele osób: środki pomogą załatać budżet domowy.

Kwiecień - mięsiąc wypłat trzynastej emerytury
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 27 marca 2023

Niektórzy emeryci, czy renciści zastanawiają się, kiedy dokładnie nastąpi wpływ na konto i ile będzie wynosił. W dzisiejszym artykule udzielamy odpowiedzi na to pytanie: warto znać najważniejsze informacje związane z wypłatą kwietniowych emerytur.

13 emerytura — wypłata już w kwietniu!

W marcu seniorzy i osoby niepełnosprawne otrzymali waloryzację otrzymywanych emerytur i rent, w kwietniu zaś nastąpi wypłata trzynastej emerytury. 

Kwota, którą będą mogli dysponować świadczeniobiorcy jest wypłacana przez ZUS lub KRUS i wynosi 1445,48 zł (1588,44 zł brutto). Skorzystać z niej będą mogły także osoby, których emerytura jest wysoka. Jeśli jest w przedziale 2,9 tys. – 4188,44 zł także można otrzymać świadczenie, jednak obowiązuje zasada “złotówka za złotówkę” oznaczająca, że na konto nie wpłynie w całości, ale tylko jego część.

Trzynaste świadczenie przysługuje osobom otrzymującym między innymi: emeryturę, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, rentę, rentę rodzinną, renty dla osób niezdolnych do pracy, socjalną, rodzinną, szkoleniową, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. 

Czy będzie 13 emerytura w 2023 roku?Czy będzie 13 emerytura w 2023 roku?Małgorzata Łaziuk

W tym roku trzynasta emerytura będzie opodatkowana: oprócz składki zdrowotnej będzie także pobrany podatek dochodowy PIT, co zmniejszy otrzymaną kwotę.

Finansowanie świadczenia odbywa się z Funduszu Solidarnościowego — mającego za zadanie wspieranie rencistów, emerytów, czy osób niepełnosprawnych. 

Niestety — w tym roku niezbędne są działania związane z zabezpieczeniem środków na wypłatę trzynastej emerytury, dlatego podjęto decyzję o pożyczce: brakującą kwotę, niezbędną dla płynności wypłat zapewniono z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Prognozuje się, że koniec spłaty wspomnianej pożyczki powinien nastąpić w 2037 roku (będzie ona opłacana w 10 ratach, począwszy od 2028 r.).

Kiedy wpłyną pieniądze?

Świadczenie wpłynie na konta tego samego dnia, w którym co miesiąc emeryt, czy rencista otrzymuje wpływ na konto. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyznaczył następujące terminy:

  • 1 kwietnia,
  • 5 kwietnia,
  • 6 kwietnia,
  • 10 kwietnia,
  • 15 kwietnia,
  • 20 kwietnia,
  • 25 kwietnia.

Niektórzy mogą się ucieszyć: emeryturę/rentę wraz z trzynastką otrzymają jeszcze przed świętami wielkanocnymi, które w tym roku przypadają 9 i 10 kwietnia.

Jeszcze wyższa podwyżka rent i emerytur. Jest rekord!Jeszcze wyższa podwyżka rent i emerytur. Jest rekord!Anna Petynia-Kawa

Jest również grupa, która wpływ na konto otrzyma dopiero w maju: to pobierający świadczenie, czy zasiłek przedemerytalny.

13 emerytura przysługuje osobom starszym oraz niepełnosprawnym, dlatego warto za każdym razem przypominać, że nie trzeba o nie wnioskować — przychodzi automatycznie, z comiesięcznym świadczeniem. Ktoś, kto proponuje pomoc w złożeniu wniosku z pewnością nie ma dobrych zamiarów. Warto edukować, wspominać o tym, być może sprawi to, że oszczędności wielu osób zostaną ochronione. Nie każdy wie, że może nastąpić kradzież danych osobowych albo pieniędzy.

W tym roku świadczeniobiorcy otrzymają także czternastą emeryturę.

Z pewnością dla wielu osób będzie to duży zastrzyk finansowy. Często, z powodu wzrostu cen, inflacji, jest on już rozdysponowany — zasili  oszczędności emerytów i rencistów. Mogą oni także wykorzystać je podczas przygotowania świąt, przy zakupie opału, mogą być pomocne w uiszczaniu niezbędnych opłat. Innym przeznaczeniem jest sprawienie przyjemności, czy w postaci spełnienia marzenia lub zakupie prezentu bliskiej osobie (małżonkowi, dzieciom, wnukom).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!