Jak sprzedać bitcoin anonimowo? Czy to wciąż możliwe?
Mimo tego, że od wprowadzenia BTC na rynek minęło już ponad 14 lat, to dla wielu osób kupno Bitcoinów wciąż obwarowane jest wieloma znakami zapytania. O ile giełdy kryptowalut są już bardzo proste i intuicyjne w obsłudze, tak anonimowa sprzedaż krypto wciąż budzi wiele emocji. Czy dziś, w 2023 roku, wciąż można handlować w ten sposób?
- Rafał Stępniewski
- /
- 29 marca 2023
Najważniejsze informacje o Bitcoinie
Nie ulega wątpliwości, że to właśnie BTC jest najpopularniejszą, a także najwyżej wycenianą kryptowalutą dostępną na rynku. Za jej stworzeniem stoi niejaki Satoshi Nakamoto, choć dziś wiemy już, że jest to jedynie pseudonim osoby lub grupy osób, które powołały do życia Bitcoina.
Sama nazwa nawiązuje do oprogramowania tworzącego sieć P2P (peer-to-peer) – Bitcoin Network. Kryptowaluta opiera się na łańcuchu bloków, tzw. blockchainie. Co ciekawe, wszystkie transakcje mają status publiczny i są przechowywane w rozproszonej bazie danych.
Aby jeszcze lepiej chronić cyfrowy kapitał, twórcy zastosowali technologię PoW, co praktycznie wyeliminowało ryzyko podwójnego wydania raz przesłanej kryptowaluty. Czy wszystkie te zabezpieczenia są skuteczne? Zdecydowanie! Szacuje się, że do złamania sieci Bitcoin potrzeba mocy obliczeniowej równej połowie całego internetu!
Na dziś dzień trudno sobie wyobrazić, aby ktoś dysponował choćby zbliżonym potencjałem. Sieci nie zagrażają też komputery kwantowe. Nowe, wymagające jeszcze większych zasobów obliczeniowych zabezpieczenia można wdrożyć praktycznie z dnia na dzień.
Jak sprzedać Bitcoina anonimowo?
Od kilku lat BTC można handlować w pełni legalnie – także i w Polsce. Nie brakuje państw, prawnie usankcjonowały kryptowaluty, a więc m.in. pozwalają na ich wykazanie na rocznych zeznaniach podatkowych. Wiąże się to jednak z wieloma ograniczeniami.
Przede wszystkim, wymiana Bitcoina na waluty FIAT, czyli tradycyjne środki płatnicze, jak dolary, euro, korony czy złotówki, wymaga wcześniejszego uwierzytelnienia kupującego. Zwykle wystarczy, gdy ten wyśle np. zdjęcie lub skan swojego dowodu osobistego. Sporo ciekawych informacji o tym, jak sprzedać Bitcoina sprawdzisz na Bitcoinpl.org.
Jeśli nie chcemy podawać zbyt wielu danych, to musimy liczyć się z tym, że nasze pole manewru będzie dość mocno ograniczone. Podczas sprzedaży Bitcoina możemy np. korzystać z VPN-ów lub zrealizować transakcję w sieci TOR. Trzeba jednak liczyć się z tym, że żadna z tych metod nie daje nam stuprocentowej anonimowości.
Kolejną opcją, nad którą warto się zastanowić, są kantory Bitcoin. To rozwiązanie również nie jest idealne. Coraz więcej takich punktów wymaga podania danych osobistych sprzedającego, co pośrednio wynika z bardzo dużej wartości BTC – zwłaszcza gdy odniesiemy go do innych kryptowalut.
Jak jeszcze sprzedać Bitcoina bez weryfikacji? Zdaniem wielu osób sporą prywatność gwarantują prywatne transakcje P2P, jakie można wykonać z wykorzystaniem serwisów, jak LocalBitcoins. Możemy też próbować dodatkowo kamuflować nasze IP – funkcję tę oferują wybrane portfele krypto, np. Wasabi.
O czym jeszcze warto wiedzieć podczas sprzedaży Bitcoinów?
Bez wątpienia warto pamiętać o tym, że każda taka sprzedaż generuje określony przychód. A ten – zgodnie z polskim prawodawstwem – podlega opodatkowaniu. W naszym kraju podatek od handlu kryptowalutami wynosi 19% i należy wykazać go w zeznaniu rocznym, korzystając z druku PIT-38.
Jeśli obawiamy się, że źle wypełnimy druk, można skorzystać z usług pełnomocnika, np. firmy zajmującej się rozliczaniem kryptowalut. Trzeba tylko wskazać taki podmiot na druku UPL-1, a następnie złożyć go w urzędzie skarbowym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.