Uporczywa niealimentacja - wyrok w sprawie Mikołaja K.

Czasem bywa, że rodzice nie mogą wspólnie wychowywać dziecka, rozstają się w różnych nastrojach. Trzeba jednak pamiętać, że kończąc związek nie powinno się zapominać o dzieciach, tylko dążyć do ustalenia kontaktów, zaspokojenia potrzeb, a także wspierać je finansowo i psychicznie. Co w przypadku, kiedy rodzic uchyla się od płacenia alimentów? Jakie kroki można podjąć, aby móc zapewnić dziecku odpowiednie warunki życiowe? I przede wszystkim — co grozi za uchylanie się od obowiązku utrzymywania dziecka? To bardzo ważne sprawy — warto wiedzieć, na co można liczyć w przypadku rozstania, a także, czy istnieje obowiązek wspierania finansowego.

Uporczywa niealimentacja - wyrok w sprawie Mikołaja K.
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 6 kwietnia 2023

Sprawa Mikołaja K. — o co chodzi?

O postępowaniu aktora Mikołaja K. jakiś czas temu było głośno, najpierw za sprawą romansu oraz rozstania z partnerką, a później — z powodu konfliktu związanego z brakiem płacenia alimentów.  Ostatnio znów coraz więcej o nim słychać — wszystko z powodu wyroku, który niedawno zapadł. 

Aktorowi udowodniono winę z  art. 209 § 1 k.k.: (brak uiszczania alimentów w kwocie 3000 zł miesięcznie na dwóch synów, wynoszących 1500 zł na każdego).

Sprawa jednak nie kończy się — został wniesiony sprzeciw, co oznacza, że wróci ona do sądu do ponownego rozpatrzenia. Mężczyzna nie zgadza się z koniecznością uiszczenia kary pieniężnej (6000 zł, czyli trzystu stawek dziennych), a także opłaty na rzecz Skarbu Państwa — 277,10 zł oraz pokrycie opłat sądowych (wynoszących 600 zł). Dodatkowo musi również naprawić szkodę, czyli przekazać zaległych alimenty (od 1 czerwca 2017 r. do 15 lipca 2021 r.). Czy wyrok zostanie podtrzymany? W tym momencie długi aktora wynoszą około 150 tysięcy.

Alimenty — najważniejsze informacje

Alimenty mogą być ustalone podczas mediacji, u notariusza, lub orzeczone na sprawie sądowej — na wniosek rodzica, który otrzymał prawa do opieki nad dzieckiem. Bardzo ważne jest to, że są orzekane nie na podstawie zarobków oraz majątku (nic nie daje ukrywanie ich, praca na czarno), ale na podstawie możliwości zarobkowych. Wysokość zależy na przykład od ponoszonych wydatków, dlatego rodzic składający wniosek powinien udokumentować potrzeby, zbierać paragony lub faktury, przygotować zestawienia pozwalające na jasny obraz ponoszonych kosztów. W każdym momencie można wystąpić do sądu o podwyższenie alimentów. 

Alimenty na dorosłe dziecko niepełnosprawne.Alimenty na dorosłe dziecko niepełnosprawne.Małgorzata Łaziuk

Często błędnie myśli się, że alimenty przysługują do 18 roku życia, ewentualnie do 25, jeśli dziecko uczy się, studiuje. Tymczasem — tak naprawdę można je pobierać do momentu, w którym możliwe będzie całkowite usamodzielnienie, a w przypadku osoby niepełnosprawnej — przez całe życie. Dodatkowo — nie można ich samodzielnie przestać płacić, tylko należy złożyć wniosek do sądu.

Długi alimentacyjne — co za nie grozi?

Niektórzy rodzice nie wywiązują się z nie tylko z obowiązku kontaktu, ale także z tego związanego z zaspokajaniem najważniejszych potrzeb dziecka. 

Przelewy alimentacyjne powinny być dobrze opisane, zawierać ważne informacje: dane dziecka, dopisek alimenty oraz określać miesiąc, za który jest wpłata. Jeśli płacone są osobiście — dobrą praktyką jest prośba o pokwitowanie zawierające podpis rodzica. W przypadku ich braku przesłane pieniądze mogą nie zostać zaliczone na ten cel.

Jeżeli istnieją zaległości sąd może orzec:

  • pozbawienie wolności,
  • ograniczenie wolności,
  • kara pieniężna (grzywna).

Alimenty może również wypłacać Fundusz Alimentacyjny. Kryterium dochodowe, aby dostać takie wsparcie wynosi 900 zł na osobę. Warto wspomnieć, że z Funduszu można uzyskać nie więcej niż 500 zł.

Kto nie płaci alimentów, skazuje dziecko na wykluczenieKto nie płaci alimentów, skazuje dziecko na wykluczenieMonika Świetlińska

Odebranie praw rodzicielskich nie wywołuje zniesienia alimentów, za to przysposobienie małoletniego już taki skutek (jednak przy przysposobieniu niepełnym obowiązek uiszczania świadczenia nie wygasa). 

Wywiązywanie się ze zobowiązań alimentacyjnych to wyraz troski o bliską osobę. Brak wnoszenia takich opłat może powodować poważne konsekwencje, nawet, jak już wspomnieliśmy — karę pozbawienia wolności (a długi nadal pozostają).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!