Tańszy prąd dla piekarni i cukierni? Sprawdź, jak z niego skorzystać

Prowadzisz lokalną piekarnię lub cukiernię? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Od 1 kwietnia 2023 roku trwa okres, w którym w Polsce obowiązuje maksymalna stawka za gaz. Dla przedsiębiorców którzy prowadzą biznesy piekarnicze oraz cukiernie jest to 200,17 zł/MWh. Mogą z niej skorzystać także osoby prowadzące biznes w firmie spółdzielni spożywczych. Niebawem będzie można składać specjalne wnioski w tej sprawie. Informację w tej sprawie ogłosiło Ministerstwo Rozwoju i Turystyki.

Tańszy prąd dla piekarni i cukierni? Sprawdź, jak z niego skorzystać
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 12 kwietnia 2023

W jakim celu wprowadzono regulacje w cenach gazu? 

Maksymalna cena za gaz dla piekarni i cukierni to bardzo duża pomoc w sytuacji wysokich cen surowców energetycznych, będących efektem rosyjskiej agresji w Ukrainie. Przedsiębiorcy będą mieli zapewnione stabilne ceny gazu, a ich klienci możliwość dalszego kupowania pieczywa czy ciastek w ulubionych miejscach - powiedział minister Waldemar Buda.

Czy ceny gazu będą wyższe? URE zatwierdził nową taryfęCzy ceny gazu będą wyższe? URE zatwierdził nową taryfęJan Wróblewski

Kto może skorzystać z tańszego gazu? 

Z tego udogodnienia wprowadzonego przez polski rząd mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy posługujący się kodem PKD 10.71.Z, którzy w swoich firmach korzystają z pieca ogrzewanego paliwem gazowym. Są to firmy produkujące pieczywo, ciastka i świeże wyroby ciastkarskie. Przewiduje się, że z tej rządowej pomocy skorzysta około 3,3 tysiąca przedsiębiorców z całej Polski. 

Ogrzewanie LPG: Jakie są dopuszczalne odległości zbiornika od budynku?Ogrzewanie LPG: Jakie są dopuszczalne odległości zbiornika od budynku?Michał Górecki

Gdzie można składać wnioski o niższe ceny gazu?

Formularz, który należy wypełnić został w kwietniu udostępniony na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasady udzielania wsparcia oraz odpowiednią dokumentację do wypełnienia znajdziesz klikając TUTAJ. Odpowiedni wniosek przedsiębiorca, który chce skorzystać ze zniżki musi złożyć w terminie 30 dni od dnia wystawienia faktury. Musi ona być wystawiona za okres rozliczeniowy za który można starać się o obniżkę. 

PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstwPGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstwJoanna Gościńska

W jakim okresie można skorzystać ze zniżki? 

Regulowana rządowo stawka za gaz ziemny dla piekarni i cukierni obowiązuje w terminie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 roku. To wsparcie będzie finansowane i wdrożone w ramach pomocy de minimis (tj. pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w wysokości 200 tys. euro na przestrzeni 3 lat). 

Szacuje się, że na cały program zostanie przeznaczone około 366 mln złotych na trzy kwartały 2023 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!