Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym. Dla kogo ono będzie?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu wspierającym. Został on jej przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Sprawdź, kto z niego skorzysta!

Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym. Dla kogo ono będzie?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 13 kwietnia 2023

Na czym ma polegać nowe świadczenie? 

Władze planują wprowadzić nową formę wsparcia dla jednostek z niepełnosprawnościami, którzy borykają się z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu. Przewiduje się, że świadczenie wspierające, bez względu na wiek i osiągany dochód, może wynieść nawet 200 proc. renty socjalnej, co oznacza kwotę 3176,88 zł. Bezpośrednio skierowane będzie do osoby z niepełnosprawnością. Dodatkowo, nowe przepisy umożliwią opiekunom dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego.

Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?Małgorzata Łaziuk

W roku 2015 wsparcie dla ludzi z niepełnosprawnością wynosiło 15,5 mld zł, natomiast w 2022 roku suma ta wzrosła do ponad 37 mld zł, co oznacza ponad 21,5 mld zł, czyli wzrost o prawie 140 proc.

Dla kogo będzie świadczenie wspierające? 

Świadczenie wspierające będzie przyznawane bez względu na wiek i dochód osoby niepełnosprawnej. Ponadto będzie skierowane bezpośrednio do niepełnosprawnego. Co istotne, będzie ono wolne od egzekucji i nie będzie wpływać na inne formy wsparcia, takie jak renta socjalna. 

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej – o tym musisz wiedziećZatrudnienie osoby niepełnosprawnej – o tym musisz wiedziećAnna Malinowska

Wysokość świadczenia zależeć będzie od wysokości renty socjalnej, która wynosi obecnie 1588,44 zł. Świadczenie będzie stopniowo wprowadzane w trzech etapach:

  • Pierwszy etap, od 1 stycznia 2024 roku — przysługiwać będzie osobom z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia i wynosić będzie 200 proc. renty socjalnej.
  • Drugi etap, od 1 stycznia 2025 roku — obejmie osoby z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia i przysługiwać będzie w wysokości 100 proc. renty socjalnej.
  • Trzeci i ostatni etap, od 1 stycznia 2026 roku — udzielane będzie osobom z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeby wsparcia i wynosić będzie 50 proc. renty socjalnej.

Inne, najbardziej istotne rozwiązania świadczenia wspierającego

Istotną rolę będą miały tzw. zespoły wojewódzkie. Będą one bowiem ustalać indywidualną potrzebę wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Ta procedura nie będzie wymagać uzyskania nowego lub zmiany już posiadanego orzeczenia.

Osoby z niepełnosprawnością ponadto zachowają wszystkie prawa wynikające z aktualnych orzeczeń. Rząd przeznaczy na nowe świadczenie 3,7 mld zł w pierwszym roku, a około 5-6 mld zł w kolejnych latach.

Renta socjalna — komu przysługuje?Renta socjalna — komu przysługuje?Małgorzata Łaziuk

Osoby, które nie zdecydują się na świadczenie wspierające, będą nadal uprawnione do zmodyfikowanego świadczenia pielęgnacyjnego, z możliwością dorabiania do limitu w wysokości 6-krotności minimalnego wynagrodzenia rocznego.

Program ma również wprowadzić istotne zmiany dla opiekunów, którzy przestaną opiekować się osobą z niepełnosprawnościami w związku z wprowadzeniem nowego świadczenia. Zostanie dla nich uruchomiony specjalny program aktywizacji z budżetem 100 mln zł rocznie. Co ważne, takie osoby będą mogły ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!