Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Inflacja na szczęście już pomału spada, ale niestety nie tak szybko, jakbyśmy chcieli. Jak więc ochronić przed nią nasze oszczędności? Jest na to kilka sposobów.

Jak chronić oszczędności przed inflacją?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 19 kwietnia 2023

Inflacja powyżej 16 proc.

Według Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w marcu 2023 roku wyniosła 16,2 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 1,1 proc. Inflacja w Polsce w lutym wyniosła 18,4 proc. rok do roku. To najwyższy odczyt od grudnia 1996 r. Ceny żywności w marcu wzrosły o 24 proc. r/r, a nośniki energii – o 26 proc. Rok do roku prawie nie drgnęły natomiast cen paliw (wzrost o 0,2 proc.)

Jak chronić oszczędności?Wysoka inflacja ma bezpośredni wpływ na oszczędności, ponieważ prowadzi do obniżenia wartości pieniądza. Innymi słowy, gdy inflacja rośnie, to samo saldo na koncie oszczędnościowym staje się mniej warte, ponieważ wzrastają ceny towarów i usług. Jak więc można ochronić swoje oszczędności przed wysoką inflacją? Jest na to kilka sposobów.

  • Inwestycja w instrumenty finansowe z oprocentowaniem wyższym niż inflacja. Można to zrobić poprzez lokowanie oszczędności w lokatach bankowych, obligacjach lub funduszach inwestycyjnych.
  • Inwestycja w aktywa realne, takie jak nieruchomości lub metale szlachetne, które są często uważane za bezpieczne przystanie w czasie inflacji.
  • Inwestycja w akcje lub fundusze akcyjne, które oferują potencjalnie wyższe stopy zwrotu, ale są bardziej ryzykowne niż inne formy inwestycji.
  • Zakupy w okresach spadku inflacji, kiedy ceny są niższe, można wtedy kupić więcej towarów i usług za te same pieniądze.
  • Regularne przeglądanie portfela inwestycyjnego i jego dostosowywanie do zmieniających się warunków rynkowych.
  • Pomocne w ochronie oszczędności przed inflacją są waluty obce. Trzymanie oszczędności w dolarach, euro czy frankach szwajcarskich może skutecznie utrzymać wartość pieniądza.
  • Czasy wysokiej inflacji przy wzroście gospodarczym to dobry moment na zmianę pracy lub znalezienie dodatkowego zajęcia. Podczas inflacji pensje rosną, a bezrobocie jest niskie, dlatego wiele firm ma problem ze znalezieniem fachowców i musi konkurować wyższym wynagrodzeniem.

Należy jednak pamiętać, że żadna inwestycja nie jest wolna od ryzyka, a każda decyzja inwestycyjna powinna być dokładnie przemyślana i dobrze przeanalizowana.

Pamiętaj o ryzyku 

Zamiana nisko oprocentowanej lokaty lub konta oszczędnościowego na inwestowanie w akcje wiąże się z dużym ryzykiem. Czasami można wpaść z deszczu pod rynnę i zamiast ochrony oszczędności przed inflacją stracić je przez stratne inwestycje. Dlatego w pierwszej kolejności warto rozważyć przede wszystkim bezpieczne metody inwestowania.

Specjaliści twierdzą, że najlepiej przez inflacją chroni długoterminowe, systematyczne oszczędzanie w niejednorodny portfel aktywów. Dywersyfikacja jest podawana jako podstawowe założenie przy inwestowaniu. W portfelu mogą znaleźć się w odpowiednich proporcjach: obligacje indeksowane inflacją, metale szlachetne, surowce, nieruchomości, waluty obce i akcje. Proporcja aktywów w portfelu zależy już od osobistych uwarunkowań na ryzyko.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!