Najczęstsze błędy przy zakładaniu działalności gospodarczej. Jak ich uniknąć?

W trakcie zakładania działalności gospodarczej można popełnić sporo błędów. Począwszy od wyboru formy opodatkowania po niewłaściwe wypełnienie potrzebnych dokumentów. Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy wśród przedsiębiorców. 

Najczęstsze błędy przy zakładaniu działalności gospodarczej. Jak ich uniknąć?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 25 kwietnia 2023

Brak ulgi na start

Od kwietnia 2018 r. nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na start. Ta pozwala na nieopłacanie składek ZUS przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie z tego sprawę i niekiedy od razu zaczynają od 2-letniej składki preferencyjnej lub w ogóle od tzw. dużego ZUS-u.

W ten sposób tracą pieniądze, które mogliby spokojnie zaoszczędzić. Pominięcie ulgi na start to nawet ponad 1000 zł strat. Podobnie z przejściem od razu na „duży ZUS”, to może być strata nawet kilku tysięcy złotych. 

Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Anna Malinowska

Co ważne – ulga na start czy preferencyjna składka nie są możliwe dla firm, które wykonują działalność dla swojego poprzedniego pracodawcy. Oznacza to, że jeśli wcześniej dla danego podmiotu pracowałeś na umowę o pracę, to od razu przechodzisz na „duży ZUS”. 

Niewłaściwa forma opodatkowania

Wybór formy opodatkowania jest bardzo ważny. W Polsce możesz rozliczać się na zasadzie ryczałtu (a jego wysokość różni się w zależności od kodów PKD. Możesz płacić od 2% do nawet 17%), podatku liniowego – 19% lub skali podatkowej wynoszącej 12% (dla przychodów do 120 tys. zł) lub 32% (dla progu powyżej 120 tys. zł przychodu). 

Podatek liniowy lub skala podatkowa opłacają się tym firmom, które mają wysoki koszt uzyskania przychodu. Wówczas to podatek dochodowy można obniżać o ten rzeczony koszt. W przypadku bycia aktywnym podatnikiem VAT również o jego stawkę. 

Jeśli jednak koszty uzyskania przychodu są praktycznie żadne lub zerowe, to zdecydowanie lepszym wyborem okazuje się ryczałt. Ten co prawda nie pozwala pomniejszać zakupionych niektórych produktów czy usług o wysokość podatku dochodowego, ale nadal można odliczać VAT, jeśli tylko jesteśmy aktywnym płatnikiem. 

Brak dobrego biura rachunkowego

Błędów, które można popełnić po drodze, zakładając działalność, jest oczywiście więcej. Mogą się one wiązać też z samym wypełnieniem potrzebnej dokumentacji. Np. w związku z nieznajomością prawa czy po prostu niedopatrzeniem czegoś. Dlatego warto korzystać z usług biura rachunkowego.

Co to jest podatek VAT?Co to jest podatek VAT?Michał Górecki

Księgowi i księgowe doradzają właściwe formy opodatkowania, pomagają wypełnić wniosek do CEIDG i pomagają nam rozliczać składki. Oczywiście – nie pracują za darmo, ale nawet kilkaset złotych miesięcznie może nam pomóc zaoszczędzić znacznie większe pieniądze w skali roku czy całego okresu prowadzenia działalności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!