Waloryzacja - elastyczne narzędzie dostosowujące ceny do zmian na rynku
System waloryzacji wprowadzony przez GDDKiA w 2019 roku skutecznie reaguje na zmiany cen na rynku, co pozwala na utrzymanie stabilności sektora budowlanego. Mechanizm ten jest oparty na danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i bierze pod uwagę kluczowe wskaźniki cenowe, dzięki czemu oferuje realistyczny obraz sytuacji rynkowej.
- Monika Świetlińska
- /
- 8 kwietnia 2023
Reakcja na zmiany cen
Mechanizm waloryzacji to elastyczne narzędzie, które wprowadzono w styczniu 2019 roku, umożliwiające odpowiednią reakcję na zmiany cen na rynku. Biorąc pod uwagę kluczowe wskaźniki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), system ten wylicza wskaźnik korygujący (waloryzujący) cenę. Dzięki temu, inwestorzy oraz wykonawcy mogą liczyć na bardziej przewidywalne i stabilne warunki finansowe realizowanych inwestycji.
Emerytury pójdą w górę. Rząd ma plan na 2023 rokMikołaj Frączak
Obecnie GDDKiA stosuje 10-procentowy limit waloryzacyjny, obejmujący umowy na wszystkich etapach prac nad inwestycją drogową, od opracowania dokumentacji, przez projekt, aż po roboty budowlane i nadzór nad realizacją kontraktu. Taki limit waloryzacyjny obejmuje również długookresowe prace związane z utrzymaniem istniejących dróg.
Wspólna odpowiedzialność
Ważnym elementem systemu waloryzacji jest wspólna odpowiedzialność wykonawców i inwestora (GDDKiA) za ryzyko związane ze wzrostem lub spadkiem kosztów realizacji kontraktów. Przyjęto, że 50% wartości kontraktu podlega waloryzacji, co ma zapobiec sytuacji niekontrolowanego i nieograniczonego wzrostu kosztów inwestycji drogowych.
System waloryzacji opiera się na tzw. "koszyku waloryzacyjnym", który zawiera główne elementy cenotwórcze, takie jak ceny produkcyjne paliwa, cementu, asfaltu, stali, kruszywa oraz średnie wynagrodzenia pracowników branży. Dodatkowo uwzględnia się indeks zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), odzwierciedlający pozostałe elementy cenotwórcze.
W zależności od aktualnej sytuacji gospodarczej i rynkowej, wskaźnik waloryzacyjny może przyjmować wartości dodatnie, co powoduje zwiększenie wynagrodzenia wykonawcy, ale także wartości ujemne, prowadzące do zmniejszenia należnego wynagrodzenia.
Warto podkreślić, że żadne rozwiązania, w tym mechanizm waloryzacji, nie zwalniają wykonawców z analizy ryzyka i rzetelnej wyceny ofert.
"Tylko należyta wycena usług gwarantuje stabilną realizację danego kontraktu. Dzięki niej wszystkie prace prowadzone przy inwestycjach zostaną wykonane terminowo i z zachowaniem odpowiedniej jakości" — podkreśliła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.