Firmowa wigilia z alkoholem na terenie zakładu pracy. Można?

Firmowa wigilia to popularny sposób świętowania. Zdarza się, że przy okazji ma być podany alkohol. Czy to dozwolone?

Firmowa wigilia z alkoholem na terenie zakładu pracy. Można?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 22 grudnia 2023

Zakaz podawania alkoholu w miejscu pracy

Zgodnie z przepisami prawa, w miejscach pracy panuje ścisły zakaz podawania alkoholu pracownikom, bez względu na okoliczność. Ta regulacja jest wprowadzona w celu ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, a także zapewnienia odpowiednich warunków pracy. 

Alkohol w miejscu pracy może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Po pierwsze, spożywanie alkoholu obniża zdolność koncentracji i reakcji, co w środowisku pracy może zwiększać ryzyko wypadków. Po drugie, obecność alkoholu może prowadzić do konfliktów interpersonalnych i obniżenia morale w zespole. Dodatkowo, regularne spożywanie alkoholu w miejscu pracy może prowadzić do problemów zdrowotnych pracowników, w tym do uzależnienia.

Jakie są regulacje związane z zatrudnianiem pracowników przez firmę outsourcingowąJakie są regulacje związane z zatrudnianiem pracowników przez firmę outsourcingowąKatarzyna Leszczak

Pracodawcy, którzy nie przestrzegają zakazu podawania alkoholu w miejscu pracy, narażają się na konsekwencje prawne. Grzywna za naruszenie tego zakazu może być znaczącym obciążeniem finansowym, ale ważniejsze jest to, że naruszenie to może wpłynąć na reputację firmy i zaufanie pracowników. Pracodawcy powinni zatem dbać o przestrzeganie przepisów i promowanie zdrowego środowiska pracy.

Wyjątki od reguły. Alkohol poza zakładem pracy

Jeśli pracodawca chce poczęstować pracowników alkoholem, musi to zrobić poza terenem zakładu pracy, na przykład w restauracji. Tak stanowi ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ustawa ta jasno określa, że sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych jest zabronione w szkołach, zakładach pracy oraz miejscach zbiorowego żywienia pracowników.

Dodatkowo, ustawa zabrania wnoszenia alkoholu na teren zakładów pracy oraz na stadiony i inne obiekty, gdzie odbywają się imprezy sportowe i rozrywkowe. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje dyplomatyczne, gdzie dopuszcza się spożywanie niewielkich ilości alkoholu w ramach przyjęć i kurtuazji wobec cudzoziemców.

Odpowiedzialność pracodawcy za alkohol w pracy

Pracodawca, który zaproponuje alkohol pracownikom w miejscu pracy, może ponieść odpowiedzialność karną. Grozi mu grzywna do 5 000 zł, a w przypadku spożywania alkoholu w godzinach pracy, sankcja może wynieść nawet do 30 000 zł.

Jakie prawa ma pracownik na zwolnieniu lekarskim?Jakie prawa ma pracownik na zwolnieniu lekarskim?Katarzyna Leszczak

Jest to środek mający na celu zapewnienie odpowiedzialności pracodawców za zachowanie bezpiecznych i zdrowych warunków pracy, a także ochronę pracowników przed negatywnymi skutkami spożywania alkoholu w miejscu pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!