Firmowa wigilia z alkoholem na terenie zakładu pracy. Można?
Firmowa wigilia to popularny sposób świętowania. Zdarza się, że przy okazji ma być podany alkohol. Czy to dozwolone?
- Monika Świetlińska
- /
- 22 grudnia 2023
Zakaz podawania alkoholu w miejscu pracy
Zgodnie z przepisami prawa, w miejscach pracy panuje ścisły zakaz podawania alkoholu pracownikom, bez względu na okoliczność. Ta regulacja jest wprowadzona w celu ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, a także zapewnienia odpowiednich warunków pracy.
Alkohol w miejscu pracy może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Po pierwsze, spożywanie alkoholu obniża zdolność koncentracji i reakcji, co w środowisku pracy może zwiększać ryzyko wypadków. Po drugie, obecność alkoholu może prowadzić do konfliktów interpersonalnych i obniżenia morale w zespole. Dodatkowo, regularne spożywanie alkoholu w miejscu pracy może prowadzić do problemów zdrowotnych pracowników, w tym do uzależnienia.
Jakie są regulacje związane z zatrudnianiem pracowników przez firmę outsourcingowąKatarzyna Leszczak
Pracodawcy, którzy nie przestrzegają zakazu podawania alkoholu w miejscu pracy, narażają się na konsekwencje prawne. Grzywna za naruszenie tego zakazu może być znaczącym obciążeniem finansowym, ale ważniejsze jest to, że naruszenie to może wpłynąć na reputację firmy i zaufanie pracowników. Pracodawcy powinni zatem dbać o przestrzeganie przepisów i promowanie zdrowego środowiska pracy.
Wyjątki od reguły. Alkohol poza zakładem pracy
Jeśli pracodawca chce poczęstować pracowników alkoholem, musi to zrobić poza terenem zakładu pracy, na przykład w restauracji. Tak stanowi ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ustawa ta jasno określa, że sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych jest zabronione w szkołach, zakładach pracy oraz miejscach zbiorowego żywienia pracowników.
Dodatkowo, ustawa zabrania wnoszenia alkoholu na teren zakładów pracy oraz na stadiony i inne obiekty, gdzie odbywają się imprezy sportowe i rozrywkowe. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje dyplomatyczne, gdzie dopuszcza się spożywanie niewielkich ilości alkoholu w ramach przyjęć i kurtuazji wobec cudzoziemców.
Odpowiedzialność pracodawcy za alkohol w pracy
Pracodawca, który zaproponuje alkohol pracownikom w miejscu pracy, może ponieść odpowiedzialność karną. Grozi mu grzywna do 5 000 zł, a w przypadku spożywania alkoholu w godzinach pracy, sankcja może wynieść nawet do 30 000 zł.
Jakie prawa ma pracownik na zwolnieniu lekarskim?Katarzyna Leszczak
Jest to środek mający na celu zapewnienie odpowiedzialności pracodawców za zachowanie bezpiecznych i zdrowych warunków pracy, a także ochronę pracowników przed negatywnymi skutkami spożywania alkoholu w miejscu pracy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.