Formalności po śmierci bliskiego: przepisywanie usług

Śmierć bliskiego to bardzo trudne przeżycie. Jednak trzeba pamiętać, że gdy odczujemy gotowość warto zająć się formalnościami związanymi z usługami — pozwoli to uniknąć kłopotów, czy trudności w zarządzaniu nimi.

Formalności po śmierci bliskiego: przepisywanie usług
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 7 marca 2024

Jakie działania podjąć?

Po śmierci bliskiej osoby, wypowiadanie umów i załatwianie formalności może być skomplikowanym i emocjonalnie trudnym procesem. Przede wszystkim należy zgłosić zgon do odpowiednich instytucji, takich jak Urząd Stanu Cywilnego, czy zakład ubezpieczeń, w którym zmarły posiadał polisę. 

W przypadku umów, które bliska osoba miała zawarte, istnieje konieczność skontaktowania się z odpowiednimi instytucjami lub dostawcami usług.

Śmierć za granicą, sprowadzenie ciała — formalnościŚmierć za granicą, sprowadzenie ciała — formalności Małgorzata Łaziuk

Przykładową, wymagającą wypowiedzenia lub załatwienia po śmierci bliskiej osoby umową jest umowa najmu mieszkania, lub domu. Następnie umowa o pracę — jeśli zmarła osoba była zatrudniona, konieczne będzie zgłoszenie zgonu do pracodawcy oraz załatwienie wszelkich formalności związanych z zakończeniem zatrudnienia. Należy ustalić dostawcę i skontaktować się z odpowiednim, dostarczającym usługi, takie jak telefon komórkowy, internet czy telewizja kablowa. Trzeba to zrobić w celu wypowiedzenia lub przeniesienia umowy. Konieczne jest poinformowanie zakładu ubezpieczeń o śmierci ubezpieczonej osoby oraz złożenie przez osobę uposażoną stosownych dokumentów. Jeśli zmarła osoba korzystała z jakiegoś rodzaju leasingu, np. leasingu samochodu, konieczne może być wypowiedzenie umowy zgodnie z jej warunkami.

Osoba, która straciła bliskiego w takich trudnych chwilach powinna mieć wsparcie emocjonalne, korzystać z pomocy rodziny, przyjaciół lub specjalistów, którzy mogą pomóc w przyswojeniu procesu załatwiania wszystkich niezbędnych spraw.

Czy można zmienić osobę, na którą zapisana usługa?

Zmiana osoby, na którą zapisana jest usługa, może wymagać różnych procedur. W niektórych przypadkach, aby jej dokonać konieczne może być wypowiedzenie umowy, a następnie zawarcie nowej. w innych — tylko modyfikacja obecnej. Czasem wystarczy zgłoszenie zmiany danych osobowych bez konieczności drastycznych kroków, takich jak wypowiedzenie.

Donacja zwłok — jak to załatwić?Donacja zwłok — jak to załatwić?Małgorzata Łaziuk

W każdym przypadku na początku zaleca się skonsultowanie się z odpowiednimi instytucjami i dostawcami usług w celu uzyskania dokładnych informacji na temat procedur zmiany danych oraz ewentualnych konsekwencji takiego postępowania. Takie sprawy powinny być załatwione, by uniknąć kłopotów, jednak zdarza się, że dane nie są zmieniane przez wiele lat od zgonu osoby, która podpisała umowę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.