GDDKiA radzi jak bezpiecznie i sprawnie dojechać autem nad Bałtyk

Wypoczynek nad polskim morzem to dla wielu z nas obowiązkowy element wakacyjnego relaksu, chcąc uniknąć wiązanego z podróżą stresu, warto jednak wcześniej dobrze zaplanować podróż, wybrać odpowiednią trasę i porę wyjazdu. Jak to zrobić podpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA radzi jak bezpiecznie i sprawnie dojechać autem nad Bałtyk
  • Jakub Stasak
  • /
  • 1 sierpnia 2023

Pomorze i Pomorze Zachodnie — ruch w okresie wakacyjnym

Podróżując z południowych i centralnych rejonów kraju, do pasa nadmorskiego dojedziemy prowadzącą przez województwo zachodniopomorskie drogą ekspresową S3 i DK11, w województwie pomorskim natomiast autostradą A1 i drogą S7.

Ruch w pasie nadmorskim rozprowadza droga krajowa numer 6 (mniej więcej od połowy swojej długości jest drogą ekspresową).

Co niezwykle istotne, wszystkie wymienione powyżej trasy cechują się znacznym natężeniem ruchu w okresie letnim.

Czy gmina może zabrać część działki na drogę?Czy gmina może zabrać część działki na drogę?Jakub Stasak

Pomiar ruchu przeprowadzany w wakacyjne weekendy na S3 w rejonie Goleniowa wykazuje średnio 65 tysięcy pojazdów na dobę, w okresie jesienno-zimowym wartość ta waha się natomiast od 25 do 30 tysięcy pojazdów.

Podobne wzrosty notowane są także na autostradzie A1 na południe od Gdańska, tu wyniki pomiarów ze stacji ciągłego pomiaru ruchu z ubiegłego roku wykazywały ruch poza sezonem rzędu 20-30 tysięcy pojazdów na dobę, w weekendy wakacyjne zaś 46 tysięcy pojazdów.

Utrudnienia w ruchu – województwo pomorskie

Z ruchem o największym natężeniu do czynienia mamy w godzinach porannych (7-9) i popołudniowych (15-18).

Wjeżdżając do stolicy Trójmiasta, warto mieć na uwadze przebudowę węzła Gdańsk Południe (w związku z budową Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej).

Polskie drogi w budowie. Podsumowanie 2022 roku w GDDKiAPolskie drogi w budowie. Podsumowanie 2022 roku w GDDKiAJakub Stasak

W dni robocze (wyłącznie w godzinach wieczornych i nocnych — od 19 do 5 rano) utrudnienia w korzystaniu z węzłów Gdańsk Osowa — Gdańsk Owczarnia może powodować montaż ekranów akustycznych.

Poza wspomnianym przedziałem czasowym ruch odbywa się w normalnym przekroju 2 × 2 w każdym kierunku.

Utrudnienia w ruchu – województwo zachodniopomorskie

Największe obciążenia stają się niewątpliwie udziałem użytkowników drogi S3, zwłaszcza na odcinku jej wspólnego przebiegu z drogą S6 od węzła Klucz do węzła Goleniów Północ, gdzie spowolnienia ruchu i zatory tworzą się głównie w weekendy.

Zdecydowanie najbardziej newralgiczne są pod tym względem piątkowe popołudnia oraz godziny od 10 do 15 w sobotę.

Niedziela to czas powrotów, dlatego również wtedy (od godziny 11 do 16) spodziewajmy się problemów z przejazdem, które nie powinny wystąpić o innej porze dnia.

Chcąc dojechać nad morze korzystając z DK11, szczególną ostrożnością i cierpliwością będziemy musieli wykazać się ponadto w okolicach Bobolic oraz przejeżdżając przez Koszalin (gdzie również dochodzi nierzadko do weekendowych zatorów).

Sytuacja na pewno poprawi się w przyszłym sezonie, ponieważ do końca 2023 roku do użytku ma zostać oddana S11 Koszalin-Bobolice.

Umowa na budowę kolejnego odcinka S12 podpisanaUmowa na budowę kolejnego odcinka S12 podpisanaJoanna Gościńska

Na najbardziej północnym odcinku DK3 Świnoujście — Troszyn, trwa budowa ostatniego brakującego odcinka drogi ekspresowej S3.

W wielu miejscach występują, spowodowane tymi pracami, utrudnienia oraz tymczasowe zmiany w organizacji ruchu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!