Ile procent musi mieć partia żeby wejść do Sejmu?

Wybory do Sejmu są częścią wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r. Zgodnie z konstytucją wybory powinny być m.in. proporcjonalne, dlatego też od 1993 r. obowiązuje w Polsce próg wyborczy, aby uniknąć nadmiernego rozdrobnienia parlamentu. 

Ile procent musi mieć partia żeby wejść do Sejmu?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 29 sierpnia 2023

Próg wyborczy

W 1993 roku w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono zasadę stosowania progu wyborczego, inaczej klauzuli zaporowej. Próg ten określa minimalny odsetek głosów, jaki dana lista kandydatów musi uzyskać na poziomie ogólnokrajowym, aby móc uczestniczyć w podziale mandatów. Jeśli lista nie osiągnie tego progu, nie będzie miała prawa do udziału w podziale mandatów w żadnym z okręgów wyborczych, nawet jeśli w którymś z okręgów zdobyła większy odsetek głosów niż próg wyborczy.

Jak angażować młodsze pokolenia w proces wyborczy?Jak angażować młodsze pokolenia w proces wyborczy?Małgorzata Łaziuk

Głównym celem tego progu jest uniknięcie nadmiernego rozdrobnienia składu parlamentu. Przy większej liczbie posłów w Sejmie, powołanych do kolejnej kadencji, mogłoby to prowadzić do trudności lub nawet niemożności efektywnego tworzenia rządu po wyborach.

Wszystkie aspekty wyborów do Sejmu, zgodnie z przepisami prawa, włączając Konstytucję RP, są ściśle przestrzegane. Wybory te cechują się bezpośredniością, równością, tajnością, powszechnością i proporcjonalnością. Właśnie cecha proporcjonalności wymaga wprowadzenia progu wyborczego jako narzędzia regulującego udział partii w procesie wyborczym. 

Ile wynosi próg wyborczy?

Aktualnie w Polsce, w  wyborach do Sejmu, obowiązuje próg wyborczy ustalony na poziomie 5% głosów dla partii politycznych i komitetów wyborczych oraz 8% dla koalicji partii. Warto zaznaczyć, że komitety wyborcze reprezentujące mniejszości narodowe i etniczne (takie jak Mniejszość Niemiecka w okresie od 1993 do 2019 roku w wyborach do Sejmu) są zwolnione z obowiązku przekraczania progu wyborczego. To oznacza, że takie komitety nie muszą osiągać minimalnej liczby głosów, aby uzyskać mandaty w Sejmie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!