Ile w 2023 wydamy na święta Bożego Narodzenia?

Czas przedświąteczny, pełen radości, niesie ze sobą także pewne wyzwania finansowe.  Warto wiedzieć, jak efektywnie zarządzać finansami, by nie tylko spełnić oczekiwania najbliższych, ale również cieszyć się świętami bez obciążenia budżetu. Ile w 2023 roku zostanie wydane na zorganizowanie Świąt?

Ile w 2023 wydamy na święta Bożego Narodzenia?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 5 grudnia 2023

Boże narodzenie — jakie wydatki czekają konsumentów?

Święta to czas magiczny i pełen ciepła, ale jednocześnie okres, który może znacznie wpłynąć na finanse. Wśród głównych kategorii wydatków znajdują się prezenty. Zakup upominków dla rodziny (często dużej), przyjaciół i bliskich to zadanie, które często obciąża nasz budżet, zwłaszcza gdy lista obdarowanych jest długa, a oczekiwania związane z prezentami wysokie.

Kolejnym znaczącym wydatkiem są koszty związane z przygotowaniem świątecznych posiłków. Zakup produktów spożywczych, słodyczy, napojów oraz potraw specjalnych wymaga dodatkowego zaangażowania finansowego. Wiele osób, często z powodu braku czasu lub umiejętności przygotowania, podejmuje decyzje o zamówieniu potraw w firmach cateringowych.

Dekoracje świąteczne to kolejny element, który dodaje uroku, ale także generuje koszty związane z zakupem ozdób, światełek, girland czy sztucznej choinki.

Ile w 2023 roku zarobi święty Mikołaj?Ile w 2023 roku zarobi święty Mikołaj? Małgorzata Łaziuk

Podczas Bożego Narodzenia wiele osób decyduje się również na podróże, aby spędzić ten wyjątkowy czas z rodziną. Koszty związane z transportem, noclegiem i ewentualnymi posiłkami w restauracji mogą znacznie wpłynąć na budżet.

Dodatkowo — warto uwzględnić koszty związane z kartkami świątecznymi, opakowaniami prezentów, a także ewentualnymi nowymi ubraniami czy kosmetykami na świąteczne spotkania. Wzmożone zużycie energii elektrycznej, zwłaszcza związane z oświetleniem dekoracyjnym, również może skutkować dodatkowymi kosztami.

Oprócz tego, aktywności kulturalne, udział w świątecznych imprezach czy organizowanie własnych spotkań również niosą ze sobą pewne wydatki. Planowanie budżetu na Boże Narodzenie, wcześniejsze zakupy podczas promocji czy samodzielne przygotowywanie dekoracji i prezentów to sposoby, które pomagają zminimalizować wpływ świątecznych wydatków na nasze finanse. Warto podchodzić do tego okresu z umiarem i kreatywnością, szukając równowagi między magią świąt a zdrowiem finansowym.

Rok 2023 — koszt organizacji świąt Bożego Narodzenia

Sezon świąteczny to czas, który zaczyna się już w listopadzie, a dla wielu z nas jest równoznaczny z gorączkowymi zakupami prezentów. Pierwszą okazją do łapania okazyjnych promocji jest Black Friday i Cyber Monday, które kuszą atrakcyjnymi cenami i rabatami.

Według badania przeprowadzonego przez Provident świąteczne wydatki nadal będą znaczące, sięgając średnio 747 złotych na prezenty i 969 złotych na pozostałe elementy związane z celebracją świąt. Warto zauważyć, że jest to istotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to całkowita suma sięgała 1259 złotych.

Niedziele handlowe w grudniu 2023Niedziele handlowe w grudniu 2023Małgorzata Łaziuk

Co ciekawe, organizacja świąt często opiera się na bieżących dochodach respondentów, a jedynie jedna czwarta badanych planuje wspomagać się oszczędnościami. Wiele osób pozostawia zakupy prezentów na ostatnią chwilę, jednak z ankiet wynika, że niektórzy zaczynają poszukiwania idealnych podarunków już kilka miesięcy wcześniej, rozkładając wydatki tak, aby jednorazowo wydana kwota nie była zbyt duża.

Na kształtowanie się kosztów związanych z Bożym Narodzeniem wpływa wiele czynników, takich jak miejsce obchodzenia świąt. Czy decydujemy się na spędzenie ich w domu, organizację kolacji w restauracji, czy może na wyjazd w polskie lub zagraniczne miejsce turystyczne. Wszystko to ma wpływ nie tylko na budżet. Kluczowe jest znalezienie równowagi między magią świąt a utrzymaniem finansowej stabilności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!