Usługa dodatkowa uruchomiona bez twojej zgody? - masz prawo do rekompensaty
Prezes UOKiK zdecydował – Vectra wypłaci swoim abonentom rekompensatę za usługę włączaną bez ich wyraźnej zgody. Pozytywnie rozpatrzone mają zostać również wcześniejsze reklamacje zgłaszane w tej sprawie.
- Jakub Stasak
- /
- 19 grudnia 2023
Wyraźna i świadoma zgoda podstawą realnego wyboru
Spółka Vectra jest między innymi dostawcą usług telekomunikacyjnych oraz operatorem telewizji kablowej.
Przed 11 maja 2020 roku część ofert promocyjnych na świadczone przez firmę w ramach abonamentu usługi, zakładała automatyczne uruchamianie oprogramowania antywirusowego pod nazwą „Bezpieczny Internet”.
Rezygnacja z aktywacji pakietu nie była możliwa w momencie zawierania umowy, co więcej stanowiła ona wymóg konieczny dla dostępu do pozostałych usług na korzystniejszych warunkach.
Jakie zabawki kupować, skoro połowa z nich jest dla dzieci niebezpieczna?Monika Świetlińska
W zależności od rodzaju oferty, oprogramowanie było bezpłatne jedynie przez pierwsze dwa lub cztery miesiące, jeśli po upływie tego okresu użytkownik nie podjął działań mających na celu rezygnację, „Bezpieczny Internet” zwiększał wysokość abonamentu o 6,90 zł miesięcznie.
Analizowane praktyki następująco opisuje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny:
„Włączenie dodatkowych, płatnych usług zawsze musi odbywać się za wyraźną, świadomą zgodą konsumenta. Chodzi o zapewnienie realnego wyboru i możliwości odmowy. Konsument powinien zadecydować, czy świadczenie jest mu potrzebne i czy chce ponosić związane z nim koszty, które wykraczają poza uzgodnioną opłatę za usługę podstawową, na przykład dostępu do Internetu lub telewizji”.
Klienci odzyskają pieniądze
Według artykułu 10. ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta:
„Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową przedsiębiorca ma obowiązek uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na każdą dodatkową płatność wykraczającą poza uzgodnione wynagrodzenie za główne obowiązki umowne przedsiębiorcy. Jeżeli przedsiębiorca nie otrzymał wyraźnej zgody konsumenta, lecz założył jej istnienie przez zastosowanie domyślnych opcji, które konsument musi odrzucić w celu uniknięcia dodatkowej płatności, konsument ma prawo do zwrotu uiszczonej płatności dodatkowej”.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w sprawie Vectry decyzję zobowiązującą, na mocy której spółka pozytywnie rozpatrzy odrzucone wcześniej reklamacje i zwróci abonentom pobrane niezgodnie z prawem środki (do 24 płatności, czyli do 165,60 zł).
Prezenty, a oszczędność. Czy to możliwe?Małgorzata Łaziuk
Co istotne, podwyższone opłaty za maksymalnie pięć pierwszych faktur (do 34,50 zł) odzyskają także wszyscy użytkownicy, którzy zawarli umowę na podstawie oferty promocyjnej przewidującej automatyczną aktywację pakietu „Bezpieczny Internet” i zrezygnowali z niego przed otrzymaniem piątej faktury.
Postanowienia decyzji Prezesa UOKiK obejmują zarówno obecnych, jak i byłych klientów Vectry.
Firma została ponadto zobligowana do poinformowania wszystkich objętych rekompensatą abonentów o szczegółach niniejszego rozstrzygnięcia w indywidualnej korespondencji.
Stosowna informacja powinna pojawić się również na stronie internetowej spółki oraz prowadzonym przez nią profilu na portalu społecznościowym Facebook.
Niedozwolone zapisy usunięte z umów
Od 11 maja 2020 roku w ofercie Vectry nie znajdziemy już umów zakładających, że uruchomienie płatnej usługi dodatkowej „Bezpieczny Internet” jest niezbędne do skorzystania z promocji.
Potencjalni abonenci w każdym przypadku pytani są o zgodę na aktywację usługi, ta stanowi zaś obecnie jedynie opcję dodatkową, pozostającą bez wpływu na warunki świadczenia głównego.
Klient może nie wyrazić zgody na jej uruchomienie.
Ile w 2023 wydamy na święta Bożego Narodzenia?Małgorzata Łaziuk
Decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie jest prawomocna.
Realizacja wszystkich powyższych zobowiązań będzie miała miejsce, w określonych w dokumencie terminach, po jego uprawomocnieniu się.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.