Niedziele handlowe w 2024 roku

Zamknięte sklepy w niedzielę to rzeczywistość, do której już się przyzwyczailiśmy. Brak możliwość zakupów może znacząco skomplikować plany! Dziś przedstawiamy kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku: warto zanotować te informacje.

Niedziele handlowe w 2024 roku
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 27 grudnia 2023

Niedziele handlowe w 2024 roku — kiedy?

Osoby prowadzące intensywne życie zawodowe oraz rodzinne  często nie mają możliwości zrealizowania zakupów w dni robocze. Dlatego też niedziela, jako dzień potencjalnie wolny od pracy, dla wielu z nich była okazją do załatwienia codziennych spraw, zrobienia zakupów nie tylko spożywczych. Zajmowano się też nadrobieniem zaległości, kupna niezbędnych w organizacji życia rodzinnego w danym czasie artykułów, na przykład ubrań, mebli, produktów i narzędzi do napraw domowych itp.

Niedziela bez handlu wprowadziła ograniczenia dla konsumentów, ma jednak uzasadnienie w potrzebie zapewnienia pracownikom sektora handlowego czasu na odpoczynek i życie rodzinne. 

W 2024 sklepy będą otwarte w następujące niedziele:

  • 28 stycznia;

  • 24 marca;

  • 28 kwietnia;

  • 30 czerwca;

  • 25 sierpnia;

  • 15 grudnia; 

  • 22 grudnia.

Najbliższa już niedługo! Pierwsza w 2024 roku niedziela handlowa z otwartymi sklepami i galeriami handlowymi już niebawem — 28 stycznia.

Jakie sklepy mogą być otwarte w niedzielę niehandlową?

W Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedziele, święta ustawowo wolne od pracy oraz dni ustawowo wolne od pracy. W tych konkretnych dniach sklepy oraz inne miejsca handlowe nie powinny być otwarte. Jednak istnieją wyjątki od tego ogólnego zakazu, które pozwalają na zrobienie zakupów w niektórych miejscach także we wspomniane dni.

Sklepy na stacjach benzynowych, placówki handlowe specjalizujące się w sprzedaży kwiatów, apteki, punkty apteczne, zakłady lecznicze dla zwierząt oraz miejsca handlujące pamiątkami czy dewocjonaliami są objęte wyjątkiem od zakazu handlu w niedzielę.

Kolejną grupą placówek, w których można zrobić zakupy w dni ustawowo wolne od handlu są miejsca specjalizujące się w sprzedaży prasy, biletów komunikacji miejskiej, wyrobach tytoniowych, kuponach gier losowych i zakładach wzajemnych, a także świadczące usługi pocztowe. Działać mogą sklepy w obiektach infrastruktury krytycznej i w zakładach hotelarskich.

Jak zaplanować urlop na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2023/2024?Jak zaplanować urlop na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2023/2024? Małgorzata Łaziuk

Cukiernie oferujące świeże wypieki, punkty gastronomiczne umożliwiające zakup posiłków na miejscu lub na wynos, a także kwiaciarnie, w tym te specjalizujące się w sprzedaży zniczy, mogą świadczyć swoje usługi w niedzielę, dostosowując się do potrzeb klientów.

Punkty handlowe działające na festynach i innych wydarzeniach okolicznościowych również korzystają z wyjątku, co pozwala na sprzedaż produktów i usług w tych specjalnych okolicznościach.

Prawo zezwala na otworzenie miejsca, w którym za ladą stoi właściciel lub członkowie jego rodziny.

Pomimo ogólnego zakazu handlu istnieje szereg wielu wyjątków, które mają na celu zaspokojenie różnorodnych potrzeb konsumentów.

Jaka kara dla właściciela za łamanie zakazu?

Złamanie zakazu handlu w dniu ustawowo wolnym od pracy może skutkować różnymi sankcjami dla właściciela sklepu. Przede wszystkim, zgodnie z przepisami, naruszenie zakazu handlu w tych dniach podlega karze grzywny — od 1000 do 100 000 złotych.

Ponadto, w przypadku systematycznego naruszania przepisów dotyczących zakazu handlu w dniu ustawowo wolnym od pracy, właściciel sklepu może być poddany kontroli organów inspekcji pracy. Inspektorzy pracy mają uprawnienia do sprawdzenia zgodności z przepisami dotyczącymi czasu pracy i handlu, a w przypadku stwierdzenia naruszeń, mogą nałożyć dodatkowe sankcje administracyjne, skierować wniosek o ukaranie do sądu.

Nieuczciwy pracodawca — czy można z nim walczyć?Nieuczciwy pracodawca — czy można z nim walczyć?Małgorzata Łaziuk

Zgłaszanie takich przypadków odbywa się poprzez kontakt z Państwową Inspekcją Pracy (PIP). Mogą być one dokonywane przez różne podmioty, na przykład osoby dokonujące zakupów, które zauważą łamanie przepisów handlowych. Warto zachować dowody takich sytuacji, takie jak daty, miejsca oraz nazwy sklepów. Także pracownicy sklepów, którzy są świadkami łamania zakazu handlu w dni ustawowo wolne od pracy mogą zgłaszać takie przypadki.

Aby zgłosić łamanie zakazu handlu można skontaktować się z najbliższym oddziałem Państwowej Inspekcji Pracy, skorzystać z formularza dostępnego na oficjalnej stronie internetowej lub skorzystać z innych kanałów kontaktu (fax, e-mail). Ważne, aby nie była to skarga anonimowa — one nie są sprawdzane. Dane osoby, która przekazuje informacje są chronione.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!